Duurdere benzine stuwt Nederlandse inflatie
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders waren in maart in doorsnee 1,9 procent meer kwijt dan een jaar eerder voor de producten en diensten die ze kochten. Daarmee steeg de inflatie licht ten opzichte van februari, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat kwam vooral doordat benzine en andere brandstoffen duurder waren dan een jaar eerder, toen olieprijzen door de coronacrisis hard daalden.
Motorbrandstoffen waren vorige maand bijna 11 procent duurder dan in maart 2020, terwijl ze in februari op jaarbasis met maar 0,7 procent stegen. Die prijzen worden mede bepaald door de olieprijzen op de wereldmarkt. De prijs voor een vat Brentolie, een internationale standaard voor aardolie, kelderde in maart vorig jaar nog naar een prijs van 34,48 dollar doordat er minder brandstof nodig was voor vliegen, autorijden en de industrie. Vorige maand lag de prijs per vat alweer op 65,65 dollar vanwege de vooruitzichten op economische groei.
Ook duurdere kleding droeg bij aan de inflatie. Daarnaast waren energieprijzen weliswaar lager dan een jaar eerder, maar was die daling minder groot dan in februari. Voedingsmiddelen waren juist iets goedkoper dan een jaar eerder.
De volgens Europese meetmethoden geharmoniseerde inflatie bedroeg volgens het CBS 1,9 procent, gelijk aan die in februari. Daarmee steeg het Nederlandse gemiddelde prijspeil harder dan in de eurozone, waar de inflatie 1,3 procent was.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bekende fietsenmerk Sparta, dat onder de failliete fietsenfabrikant Accell valt, maakt een doorstart. De curatoren van Accell melden donderdag dat Sparta is verkocht aan het in Amsterdam gevestigde e-bikebedrijf Tenways. Daarmee krijgt Sparta een nieuwe eigenaar en blijft het merk volgens de curatoren behouden.
43 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse minister van Cultuur is bezorgd over de overname van de media- en entertainmenttak van omroep ITV door Sky. De deal werd in juli bekend, maar minister Lisa Nandy zei donderdag zich zorgen te maken over de vrijheid van meningsuiting en de inhoudelijke diversiteit van de media in het Verenigd Koninkrijk. Ze verklaarde dat ze neigt naar ingrijpen op grond van het algemeen belang.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn kijkt of het mogelijk is om meer niet-verkochte producten aan voedselbanken te doneren. Door alle chaos van de afgelopen dagen zijn winkels een tijd niet bevoorraad met versproducten. Veel van die producten zijn niet meer te verkopen en zouden anders bederven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het nieuwe fusiebedrijf van het Nederlandse verf- en coatingconcern AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta gaat Axanzo heten. Klanten zullen hier echter weinig van merken. Volgens het bedrijf achter verfmerken als Flexa en Sikkens blijven de merknamen gewoon hetzelfde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat de EU bij nieuwe duurzaamheidsregels voor producten meer inzet op het repareren van kapotte televisies. Volgens de Europese regels moeten bepaalde producten voldoen aan eisen voor onder meer repareerbaarheid en de Europese Commissie werkt aan nieuwe regels voor tv's. Maar reparatie dreigt daarbij te weinig aandacht te krijgen, stelt de Consumentenbond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag overwegend lager begonnen, na de verliezen een dag eerder. Vooral techgraadmeter Nasdaq moest het opnieuw ontgelden door de aanhoudende wereldwijde verkoopgolf in AI-gerelateerde aandelen. Financieringsproblemen bij datacenterbedrijf CoreWeave en een hogere Amerikaanse inflatie versterkten de zorgen bij beleggers over stijgende leenkosten voor bedrijven en de houdbaarheid van de enorme investeringen in AI-infrastructuur.
2 uur geleden