
Duterte eist opheldering over redenen voor aanhouding
MANILLA (ANP/AFP/RTR) - De voormalige Filipijnse president Rodrigo Duterte heeft opheldering geëist over de reden van zijn aanhouding. "Wat is de wet en wat is de misdaad die ik heb begaan? Laat me nu de wettelijke grondslag zien voor mijn aanwezigheid hier", zegt de politicus in een video die na zijn arrestatie is gedeeld op de sociale media van zijn dochter Veronica.
De 79-jarige Duterte was opgepakt op het vliegveld van Manilla en wordt volgens zijn politieke partij vastgehouden op een nabijgelegen luchtmachtbasis. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd voor misdaden tegen de menselijkheid.
Duterte voerde als president een "oorlog tegen drugs" en die ging volgens mensenrechtengroepen gepaard met buitenrechtelijke executies. Er zouden tienduizenden mensen zijn gedood.
Opluchting
De Amerikaanse krant The New York Times bemachtigde een exemplaar van het arrestatiebevel, met het opschrift 'geheim'. Er staat in dat Duterte als burgemeester en later als president aan de basis zou hebben gestaan van "wijdverbreide en systematische" moorden.
Een groep die moeders steunt van mensen die zijn gedood tijdens de drugsoorlog, reageerde opgetogen tegenover persbureau AFP. "Ze hebben hier heel lang op gewacht." Mensenrechtenorganisaties willen dat hij nu snel wordt uitgeleverd.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
45 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse Hooggerechtshof heeft een aanklacht tegen de Spaanse oud-koning Juan Carlos wegens belastingfraude verworpen. De vader van koning Felipe werd door een groep voormalige juristen, rechters en openbaar aanklagers beschuldigd. Volgens het hof zijn er geen nieuwe feiten, bewijzen of documenten ingediend die het rechtvaardigen het onderzoek opnieuw te openen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) heeft een genocidezaak verworpen die Soedan heeft aangespannen tegen de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Het hof in Den Haag vindt dat het niet bevoegd is te oordelen in de zaak.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Er bestaat een kans op een deal over de resterende gijzelaars in Gaza tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de regio volgende week. Dat zei een hooggeplaatste Israëlische functionaris maandag. Volgens de functionaris is de deal noodzakelijk om de nieuwe Israëlische operatie in het gebied te voorkomen.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Alle 133 kardinalen die gaan stemmen in de komende pausverkiezing zijn aangekomen in Rome, meldt het Vaticaan maandag. De kardinalen komen vanaf woensdag bijeen in de Sixtijnse Kapel waar ze een opvolger voor de overleden paus Franciscus kiezen.
3 uur geleden