Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dure dollar maakt tankbeurt duurder dan bij olieprijsrecord 2008

Dure dollar maakt tankbeurt duurder dan bij olieprijsrecord 2008

EN HAAG (ANP) - De prijzen voor benzine, diesel en lpg aan de pomp stijgen donderdag naar verwachting opnieuw door de sterk opgelopen olieprijzen. Opvallend daarbij is dat de prijs voor een liter benzine nu veel hoger is dan in juni 2008, toen de prijs voor ruwe aardolie een record bereikte. De belangrijkste reden daarachter is de relatief dure dollar.

Volgens voorlopige cijfers van consumentencollectief UnitedConsumers stijgt de gemiddelde adviesprijs voor een liter benzine donderdag met 0,8 cent tot 2,502 euro per liter. In juni 2008 was dat net geen 1,70 euro, terwijl de prijs voor de in Europa maatgevende Brentolie aan het einde van die maand een absolute recordprijs van 139,83 dollar per vat had bereikt.

"De belangrijkste reden is de koers van de dollar", legt energie-econoom Hans van Cleef van ABN AMRO uit over dat verschil. "Olie wordt in dollars afgerekend maar wij betalen onze benzine in euro's. Toen was de euro zo'n 1,60 dollar waard en nu nog niet eens 1,10 euro, dus als je in euro's betaalt ben je meer kwijt."

Duur

In de tussenliggende jaren zijn bovendien de accijnzen en het btw-percentage op benzine in Nederland gestegen, stipt Van Cleef aan. Het is volgens hem niet zo dat oliemaatschappijen nu een groter deel van de verkoopprijs als winst opstrijken. "Die marges van een Shell of BP zijn altijd een vast percentage, dus dat verklaart het verschil niet."

Automobilisten kunnen er beter niet op rekenen binnenkort goedkoper uit te zijn. Door de Russische inval in Oekraïne wordt er op de grondstoffenmarkten rekening mee gehouden dat het olierijke Rusland lange tijd wordt uitgesloten van de wereldhandel, waardoor olie schaars blijft. De Verenigde Staten kondigden dinsdag aan niet langer fossiele brandstoffen uit Rusland te kopen wegens de oorlog in Oekraïne.

Sancties

"Besef goed, de oorlog kan binnenkort voorbij zijn, maar zolang Poetin aan de macht blijft houden die sancties stand", zegt UnitedConsumers-oprichter Paul van Selms. "Dit is structureler dan eerdere pieken in de olieprijs. Een oorlog is nooit goed voor wereldwijde markten, maar met Rusland wordt een groot olieproducerend land uitgeschakeld."

Overigens daalden de olieprijzen woensdagavond fors. Een vat Amerikaanse olie zakte 11 procent in prijs tot 109,66 dollar. Brentolie werd bijna 12 procent goedkoper tot 112,70 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Philips verhoogt winstverwachting na meevaller importheffingen VS

AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn winstverwachting voor dit jaar licht verhoogd, nadat een terugbetaling van Amerikaanse importheffingen de resultaten in het tweede kwartaal een impuls gaf.

1 minuut geleden
Nachtkijkermaker profiteert weer van sterke orderstroom defensie

ATHENE (ANP) - Theon International blijft als beursgenoteerd defensiebedrijf profiteren van de miljarden die Europa in zijn defensie steekt. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte een omzet van bijna 249 miljoen euro in de eerste helft van dit jaar, ruim 35 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.

35 minuten geleden
Trump roept Federal Reserve op om rente te verlagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump riep de Amerikaanse centrale bank maandag op de rente te verlagen. Volgens hem zouden de Verenigde Staten de laagste rente ter wereld moeten hebben.

1 uur geleden
Bedrijf achter Louis Vuitton en Dior verkoopt meer ondanks oorlog

PARIJS (ANP/RTR) - Het concern achter luxeproducten als Louis Vuitton, Dior en Bulgari heeft de afgelopen maanden meer verkocht ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Zonder dat conflict zou de omzetgroei van LVMH volgens het bedrijf nog hoger zijn uitgevallen. De divisie mode en lederwaren, de belangrijkste van het in Parijs gevestigde bedrijf, noteerde de eerste groei in twee jaar.

2 uur geleden
ASML, Besi en ASMI onderuit na bericht over Chinese chipmachines

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI gingen maandag in de laatste handelsuren stevig onderuit op het Damrak. Aanleiding was een bericht dat China van plan is bepaalde geavanceerde chipmachines op grote schaal te gaan produceren. Volgens technieuwssite The Information gaat het om machines die werken met zogeheten deep ultraviolet (DUV) immersielithografie. Naar verluidt zullen de machines geleverd worden aan meerdere Chinese chipfabrikanten.

2 uur geleden
Techmedium: China begint productie van geavanceerde chipmachines

DEN HAAG (ANP/RTR) - China is begonnen met de productie van in eigen land ontwikkelde geavanceerde chipmachines. De machines zijn belangrijk voor de productie van chips, een markt die lange tijd werd gedomineerd door de Nederlandse toeleverancier ASML. Dat meldt technieuwssite The Information maandag op basis van bronnen.

4 uur geleden
China dreigt VS met vergelding om onderzoek naar AI-diefstal

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel dreigt met tegenmaatregelen tegen de Verenigde Staten. Aanleiding zijn uitspraken van hoge functionarissen in de VS dat Chinese AI-bedrijven mogelijk worden onderzocht om vermeende diefstal van Amerikaanse technologie.

5 uur geleden