Dure dollar maakt tankbeurt duurder dan bij olieprijsrecord 2008
EN HAAG (ANP) - De prijzen voor benzine, diesel en lpg aan de pomp stijgen donderdag naar verwachting opnieuw door de sterk opgelopen olieprijzen. Opvallend daarbij is dat de prijs voor een liter benzine nu veel hoger is dan in juni 2008, toen de prijs voor ruwe aardolie een record bereikte. De belangrijkste reden daarachter is de relatief dure dollar.
Volgens voorlopige cijfers van consumentencollectief UnitedConsumers stijgt de gemiddelde adviesprijs voor een liter benzine donderdag met 0,8 cent tot 2,502 euro per liter. In juni 2008 was dat net geen 1,70 euro, terwijl de prijs voor de in Europa maatgevende Brentolie aan het einde van die maand een absolute recordprijs van 139,83 dollar per vat had bereikt.
"De belangrijkste reden is de koers van de dollar", legt energie-econoom Hans van Cleef van ABN AMRO uit over dat verschil. "Olie wordt in dollars afgerekend maar wij betalen onze benzine in euro's. Toen was de euro zo'n 1,60 dollar waard en nu nog niet eens 1,10 euro, dus als je in euro's betaalt ben je meer kwijt."
Duur
In de tussenliggende jaren zijn bovendien de accijnzen en het btw-percentage op benzine in Nederland gestegen, stipt Van Cleef aan. Het is volgens hem niet zo dat oliemaatschappijen nu een groter deel van de verkoopprijs als winst opstrijken. "Die marges van een Shell of BP zijn altijd een vast percentage, dus dat verklaart het verschil niet."
Automobilisten kunnen er beter niet op rekenen binnenkort goedkoper uit te zijn. Door de Russische inval in Oekraïne wordt er op de grondstoffenmarkten rekening mee gehouden dat het olierijke Rusland lange tijd wordt uitgesloten van de wereldhandel, waardoor olie schaars blijft. De Verenigde Staten kondigden dinsdag aan niet langer fossiele brandstoffen uit Rusland te kopen wegens de oorlog in Oekraïne.
Sancties
"Besef goed, de oorlog kan binnenkort voorbij zijn, maar zolang Poetin aan de macht blijft houden die sancties stand", zegt UnitedConsumers-oprichter Paul van Selms. "Dit is structureler dan eerdere pieken in de olieprijs. Een oorlog is nooit goed voor wereldwijde markten, maar met Rusland wordt een groot olieproducerend land uitgeschakeld."
Overigens daalden de olieprijzen woensdagavond fors. Een vat Amerikaanse olie zakte 11 procent in prijs tot 109,66 dollar. Brentolie werd bijna 12 procent goedkoper tot 112,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Chipconcern Nvidia heeft er in een dag 442 miljard dollar aan beurswaarde bij gekregen. Op de beurs in New York won 's werelds waardevolste beursgenoteerde bedrijf donderdag bijna 9 procent na een sterk kwartaalrapport. Beleggers waren vooral enthousiast over de verwachting van het chipconcern dat de omzet volgend jaar met zo'n 70 procent verder zal groeien.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BELGA) - Wall Street oogt niet heel enthousiast na de eerste gameplaybeelden van het langverwachte computerspel Grand Theft Auto VI. Op Netflix ging donderdagavond een uitgebreide trailer in première, met daarin onder meer een ingame schietpartij en een achtervolging met auto's. Na het zien van de beelden zetten beleggers het aandeel van speluitgever Take-Two Interactive, het moederbedrijf van maker Rockstar Games, 0,2 procent lager.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Gamesbedrijf Rockstar heeft donderdagavond de eerste uitgebreide gameplaybeelden getoond van de langverwachte videogame Grand Theft Auto VI. De 26 minuten lange video was als onderdeel van een samenwerking met Netflix exclusief via de streamingdienst te zien. Het is voor het eerst dat er officiële beelden van het spel zijn gedeeld, nadat via lekken al meerdere malen ongeverifieerde beelden naar buiten waren gekomen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grote binnenvaartschepen en schepen die bepaalde gevaarlijke stoffen vervoeren, mogen vanaf 1 september 's nachts niet door het Amsterdam-Rijnkanaal varen, meldt Rijkswaterstaat. Dat besluit is genomen omdat er een personeelstekort bij de scheepvaartbegeleiding is.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbonden gaan na een "verkennend gesprek" met Schiphol door met de voorbereiding van nieuwe werkonderbrekingen van beveiligers op de luchthaven. Reizigers moesten dinsdag en woensdag al rekening houden met langere wachttijden bij de security om stakende beveiligers.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten willen deels eigenaar worden van de oliereserves van Venezuela, meldt nieuwssite Axios op basis van ingewijden. De regering van president Donald Trump zou in vergaande onderhandelingen zijn met de interimregering in Caracas over het nemen van een belang.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) heeft ingenieursbureau Arcadis om opheldering gevraagd over het herhaaldelijk afwijzen van overnamevoorstellen. Arcadis wees biedingen van het Canadese bedrijf WSP Global tot twee keer toe af. De beleggersclub wil van het bestuur en de commissarissen weten hoe zij beide toenaderingspogingen hebben beoordeeld en of het proces "met open vizier" is doorlopen.
5 uur geleden