Dure dollar houdt Nederlandse vakantieganger weg uit VS en Canada
UTRECHT (ANP) - Minder Nederlanders gaan dit jaar op vakantie naar de Verenigde Staten en Canada. Door de duurdere dollar ten opzichte van de euro zijn reizen naar de twee landen flink in prijs gestegen, waardoor de Nederlandse consument liever voor een andere bestemming kiest. De verwachting is niet dat door de komst van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump Nederlanders vaker wegblijven, stellen gespecialiseerde reisaanbieders tegen het ANP.
"Nederlanders reageren daar helemaal niet op, dat zagen we ook tijdens de eerste periode van Trump", zegt eigenaar Paul Backer van Tioga Tours tijdens de nieuwjaarsreceptie van branchevereniging ANVR.
"Amerikaanse campingverhuurders zeiden, en die hebben een aardig beeld van heel Europa, dat na 9/11 alle Zwitsers hun reis annuleerden, de helft van de Duitsers en nul Nederlanders. Dat geeft aan hoe Nederlanders tegen politieke situaties aankijken", zegt Backer. Nederlanders vragen nu nog wel offertes aan voor Amerika-reizen, maar haken volgens hem alsnog vaker af bij het zien van de met 10 tot 15 procent gestegen prijs.
Alternatieve bestemmingen
"Als de prijs goed is, gaan Nederlanders gewoon", voegt directeur Natasja Eshuis van Travel Trend toe. "Maar nu kosten onze reizen een paar honderd euro meer. Als gezin kun je dan al snel uitrekenen dat je in Thailand of Indonesië goedkoper uit bent. Daar is nu meer belangstelling voor. We weten niet of het om precies dezelfde klanten gaat, maar wij vangen met Azië op wat we in Amerika aan omzet verliezen."
De ANVR herkent de mindere belangstelling voor reizen naar de VS en Canada. Verre reizen winnen over het algemeen wel aan populariteit, al blijft het aandeel in de totale hoeveelheid reizen lager dan voor de coronacrisis (14,2 procent tegenover 15,8 procent). "Indonesië en China kwamen zeer traag uit de coronadip maar zijn nu weer helemaal 'back on track'", stelt de vereniging.
Groeiverwachtingen
Over de hele linie rekent ANVR-directeur Frank Radstake voor 2025 op een "lichte" groei van het aantal boekingen. Of daarmee de gevolgen van de coronacrisis helemaal worden ingelopen, kan hij nog niet voorspellen. Aanvankelijk dacht de branche dat er vorig jaar al voor het eerst weer meer boekingen zouden zijn dan in 2019, maar onder meer door de invloed van prijsstijgingen kwam de groei uit op een lager dan verwachte kleine 4 procent.
Meer uit Financieel
WIESBADEN (ANP/DPA) - Het Duitse handelsoverschot met de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar afgenomen door de hogere handelstarieven die de Amerikaanse president Donald Trump heeft opgelegd. Van een handelsoverschot is sprake wanneer een land meer goederen en diensten verkoopt aan het buitenland dan dat het koopt.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel is een stuk somberder geworden over de economie van de Europese Unie dan in het najaar van 2025. Door de hoge brandstofprijzen als gevolg van de Iranoorlog vertraagt de economische groei aanzienlijk. Tegelijkertijd wordt het leven voor EU-inwoners een stuk duurder, raamt de Europese Commissie in haar voorjaarsprognose.
53 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De inkomsten van Saudi-Arabië uit olie-export zijn in de eerste maand van de oorlog in het Midden-Oosten gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar. De totale waarde hiervan bedroeg in maart 24,7 miljard dollar, 37 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse Gasunie en de Duitse netbeheerders Open Grid Europe en Thyssengas gaan samen een waterstofverbinding tussen Nederland en Duitsland ontwikkelen. De waterstofnetwerken van beide landen worden met elkaar verbonden. Dat willen ze rond 2031 realiseren, staat in een overeenkomst die ze hebben getekend.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De economische activiteit in de eurozone is in mei verder gekrompen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens marktonderzoeker S&P Global wordt vooral de dienstensector, de belangrijkste motor van de economie van het eurogebied, hard getroffen door de stijging van de kosten van het levensonderhoud door de oorlog.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt dat met het wetsvoorstel dat meer inzicht in loonverschillen regelt een "belangrijke stap" is gezet in "de strijd tegen de loonkloof tussen mannen en vrouwen". Volgens de vakbond is meer transparantie essentieel om loonongelijkheid te bestrijden.
1 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta en netbeheerder Stedin hopen het stroomnet op piekmomenten te ontlasten met een 'zonalert' voor klanten. De nieuwe dienst geeft iedere vrijdag aan wanneer zonnepanelen in het weekend de meeste stroom opwekken, zodat klanten hun stroomverbruik zoveel mogelijk op die uren kunnen concentreren, maakten de bedrijven bekend.
2 uur geleden