DUO discrimineerde bij fraudecontroles uitwonende studenten
DEN HAAG (ANP) - De Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) heeft studenten met een migratieachtergrond indirect gediscrimineerd bij fraudecontroles, meldt demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf na een onderzoek door adviesorganisatie PwC. Deze studenten werden vaker thuis bezocht om te controleren of ze daadwerkelijk daar woonden, en niet bij hun ouders, en dus onterecht een uitwonendenbeurs hadden aangevraagd. Daar biedt de minister zijn excuses voor aan.
In hun afweging om een huis te bezoeken keken controleurs eerst naar de afstand tot het huis van de ouders. En die is doorgaans kleiner bij studenten met een migratieachtergrond. De achtergrond van studenten was geen criterium bij de keuze om een huisbezoek te brengen. Omdat de dienst selecteerde op kenmerken die vaker voorkomen bij mensen met een migratieachtergrond, was hier volgens Dijkgraaf toch sprake van discriminatie.
"Dat is wel iets wat me erg aantrekt. Ik maak ook daar de excuses voor. Dat hadden we beter en zorgvuldiger moeten doen", zegt Dijkgraaf na afloop van de ministerraad.
Studentenhuizen
Het gaat hier behalve om de afstand tot de ouders ook om andere kenmerken die later in het selectieproces mee gingen tellen. Controleurs namen bijvoorbeeld ook in hun afweging mee of de jongeren in een studentenhuis woonden. Zij schatten de kans op fraude kleiner in als dat het geval was. Daarmee werden studenten met een migratieachtergrond benadeeld, omdat zij minder vaak in studentenhuizen wonen.
"Van de overheid mag je verwachten dat degelijk wordt onderbouwd waarom criteria worden gebruikt, maar dat is niet gebeurd", zegt een woordvoerder van de minister.
Huisbezoek
Ook op zichzelf wonende mbo-studenten kregen vaker een huisbezoek. Dat komt doordat zij vanaf 2015 als enige nog een uitwonendenbeurs konden aanvragen omdat het - inmiddels weer afgeschafte - leenstelsel toen werd ingevoerd voor studenten op hogescholen en universiteiten. Tussen 2012 en 2015 werd het risico op fraude bovendien onterecht hoger ingeschat bij mbo'ers. De DUO redeneerde dat op kamers wonen bij deze groep minder nodig was. Door de grote hoeveelheid mbo-instellingen zou het vaak niet nodig zijn om het ouderlijk huis te verlaten. Ook deze aanname bleek niet goed onderbouwd.
Eerder deze week waarschuwde de parlementaire-enquêtecommissie die het fraudebeleid bij de overheid heeft onderzocht dat het schandaal als met de kinderopvangtoeslag zo weer kan gebeuren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
12 uur geleden