Dumfries kopt Oranje naar zege op Oekraïne op EK
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands elftal heeft het EK geopend met een spectaculaire zege op Oekraïne (3-2). Oranje verspeelde binnen 5 minuten een voorsprong van 2-0, maar mocht alsnog juichen na een rake kopbal van Denzel Dumfries in de slotfase (3-2).
De rechtsback van PSV was niet alleen vanwege zijn winnende treffer de 'man van de wedstrijd.' Hij bereidde na rust ook de 1-0 van Georginio Wiijnaldum en 2-0 van Wout Weghorst voor. Oranje zal ongetwijfeld gaan analyseren hoe het binnen 5 minuten een voorsprong van 2-0 kan weggeven. Maar afgezien van die korte periode mag het terugkijken op een geslaagde start van het EK, na een rommelige voorbereiding met veel discussie over het spelsysteem, het niet selecteren van Jasper Cillessen en enkele versprekingen van bondscoach Frank de Boer.
Oekraïne incasseerde op weg naar het EK slechts vier tegentreffers in acht kwalificatieduels met Portugal, Servië, Luxemburg en Litouwen. Tegen Nederland had het voor rust zo maar vier doelpunten tegen kunnen krijgen. Memphis Depay stuitte al in de tweede minuut op doelman Heorhij Boesjtsjan. De keeper van Oekraïne stopte even later een inzet van Dumfries met zijn voet en kreeg ook nog een hand tegen een hard schot van Georginio Wijnaldum. Hij had geluk dat Dumfries in vrijstaande positie naast kopte.
Domineren
Bondscoach Frank de Boer benadrukte in de aanloop naar het EK dat hij wilde domineren met vijf verdedigers. In de praktijk voetbalde Oranje ook slechts met drie verdedigers als het in balbezit was. Patrick van Aanholt en Dumfries speelden dan meer als links- en rechtsbuiten.
De keuze van De Boer voor Van Aanholt was opvallend. De bondscoach was in de twee oefenwedstrijden tegen Schotland en Georgië voor het EK echter niet helemaal tevreden over Owen Wijndal. De 30-jarige Van Aanholt, die bijna zijn hele loopbaan al in Engeland speelt, maakte tegen Oekraïne een degelijke indruk en voorkwam vlak voor rust met een mooie sliding dat Andrej Jarmolenko gevaarlijk werd.
Dumfries
Dumfries deed lang niet alles goed maar bereidde na rust wel de 1-0 van Wijnaldum en 2-0 van Weghorst voor. Oranje leek op weg naar een verdiende zege na 58 minuten. De Boer gunde Daley Blind rust en wisselde hem voor Nathan Aké. Wijndal mocht Van Aanholt aflossen. Even was de organisatie weg, zo leek het wel.
Andrei Jarmolenko bracht Oekraïne in de 75e minuut met een afstandsschot terug in de wedstrijd. Vier minuten later maakte Roman Jaremtsjoek zelfs gelijk. Vervolgens was het Dumfries die de 16.000 aanwezige fans met een rake kopbal in feeststemming naar huis stuurde.
Meer uit Voetbal
WILLEMSTAD (ANP) - Dick Advocaat, de bondscoach van de voetballers van Curaçao, kijkt uit naar de 'uitzwaaiwedstrijd' van zaterdag tegen Aruba. "Het wordt tijd dat we weer een keertje winnen. We zijn er klaar voor", sprak de 78-jarige Hagenaar donderdagmiddag (lokale tijd) tijdens een persconferentie in het Corendon Resort.
9 uur geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Voetbalfans die de sfeer erin willen brengen tijdens WK-wedstrijden zullen het zonder vuvuzela's moeten stellen. De FIFA verbiedt de plastic toeters in stadions in de Verenigde Staten, Canada en Mexico.
9 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De Zweedse voetballers hebben de laatste oefenwedstrijd ter voorbereiding op het wereldkampioenschap gelijkgespeeld. In Stockholm eindigde de ontmoeting met Griekenland, dat zich niet voor de mondiale eindronde wist te kwalificeren, in 2-2. Zweden is op 20 juni in Houston de tweede tegenstander van Nederland in de groepsfase van het WK.
10 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft Andoni Iraola aangesteld als opvolger van de ontslagen coach Arne Slot. De 43-jarige Spanjaard komt over van Bournemouth, waar hij sinds 2023 de hoofdtrainer was.
10 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - Een week voor de openingsceremonie van het WK voetbal in het legendarische Azteca-stadion in Mexico-Stad wordt de Mexicaanse hoofdstad geteisterd door een golf van protesten. "Als er geen oplossing komt, rolt de bal niet", waarschuwen stakende leraren, die beelden van voetballers op de Paseo de la Reforma hebben omvergeworpen en straten blokkeren.
11 uur geledenCORK (ANP) - Lineth Beerensteyn is de tweede aanvoerder van de Nederlandse voetbalsters en Wieke Kaptein de derde. Dat heeft bondscoach Arjan Veurink donderdag gezegd op een persconferentie in Cork, waar Oranje het vrijdag in de WK-kwalificatie opneemt tegen Ierland. In oktober wees Veurink Dominique Janssen al aan als eerste aanvoerder nadat Sherida Spitse haar interlandloopbaan had beëindigd.
12 uur geledenZÜRICH (ANP) - De FIFA gaat bij het komende wereldkampioenschap voetbal de individuele prestaties van spelers meten en presenteren. Het systeem 'FIFA Power Rankings' is ontwikkeld door voetbalexperts die onder leiding staan van de Franse oud-trainer Arsène Wenger, hoofd voetbalontwikkeling bij de wereldvoetbalbond.
13 uur geleden