Dumfries en Wijndal: nieuw systeem op tijd onder de knie
ZEIST (ANP) - Denzel Dumfries en Owen Wijndal vertrouwen erop dat ze het nieuwe systeem bij Oranje op tijd onder de knie hebben. Bondscoach Frank de Boer kiest er bij het EK voor om met vijf in plaats van vier verdedigers te spelen. De vleugelverdedigers Dumfries en Wijndal staan daardoor wat 'hoger' op het veld en moeten in aanvallend opzicht meer brengen dat ze bij hun clubs PSV en AZ gewend zijn.
"Ik heb eigenlijk nooit op deze manier gespeeld", zei Dumfries dinsdag in Zeist. "Datzelfde geldt voor Owen. Maar we hebben allebei wel de drang naar voren. In dat opzicht is het wel fijn, dat je altijd vooruit kan als back. Het grote voordeel is dat je verdedigend wat compacter staat. Het kost gewoon even tijd. Er worden wat andere dingen gevraagd. We wisten dat het niet gelijk perfect zou gaan. Ik denk ook dat het alleen maar goed is dat je tegen bepaalde dingen aanloopt en in een wedstrijd kan zien wat beter moet. Het is een proces en ik denk dat we goed op weg zijn in dat proces."
Dumfries speelde afgelopen seizoen bij PSV in een 4-2-2-2-systeem en Wijndal bij AZ bijna altijd in een 4-3-3-formatie. Dumfries kreeg in dat opzicht wat meer vrijheden in aanvallend opzicht, al kwam Wijndal - die een goed duo vormde met linksbuiten Jesper Karlsson - ook vaak mee op. "Bij PSV was er ook veel op gericht om vooruit druk te zetten. In dat opzicht is het wel fijn dat ik gewend ben om altijd door te stappen en daarin het juiste moment te kiezen. Daar hebben we een heel seizoen aandacht aan besteed."
WK van 2014
De 21-jarige Wijndal, die net als de 25-jarige Dumfries debuteert op een eindtoernooi, denkt niet dat de tijd in aanloop naar het EK te kort is om het systeem goed uit te kunnen voeren. "Natuurlijk, het is nieuw. Het is wennen", vertelde hij. "Ik denk dat we er goed op voorbereid zijn en dat het wel goed moet komen. Binnen de selectie hebben een aantal jongens dit systeem al wel gespeeld, bijvoorbeeld bij het WK van 2014. De trainer zelf weet natuurlijk ook wat er gevraagd wordt. En we trainen er veel op. Er wordt duidelijk aangegeven wat je moet doen en hoe je het moet doen."
Bij het WK van 2014 koos de toenmalige bondscoach Louis van Gaal ook voor een systeem met vijf verdedigers. Daley Blind was er toen ook al bij en voetbalde als linksback. Het is de bedoeling dat de Ajacied nu een van de drie posities centraal inneemt en belangrijk moet zijn in de opbouw. Wijndal praat met Blind veel over het systeem en de ervaringen van toen. "Het was in het begin even zoeken, maar het gaat steeds beter. We zullen klaar zijn voor zondag."
Meer uit Voetbal
TURIJN (ANP) - Alex de Minaur heeft zijn laatste groepsduel op de ATP Finals gewonnen en maakt nog kans op een plek in de halve finale. De 26-jarige Australiër rekende in twee sets af met Taylor Fritz: 7-6 (3) 6-3. Met de overwinning van De Minaur is Carlos Alcaraz zeker van een plek bij de laatste vier.
3 uur geledenALKMAAR (ANP) - AZ kan de komende maanden niet beschikken over rechtsback Denso Kasius. De 23-jarige verdediger liep eerder deze maand een blessure op aan een enkel en is donderdag succesvol geopereerd, meldt zijn club.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Shaqueel van Persie, de zoon van Feyenoord-trainer Robin van Persie, is tijdens een oefenwedstrijd van de Rotterdammers opnieuw opgevallen. De 18-jarige jeugdspeler van Feyenoord maakte op Varkenoord tegen stadgenoot Excelsior het winnende doelpunt: 3-2. Van Persie draaide in het strafschopgebied soepel weg van zijn tegenstander en schoot beheerst raak in de verre hoek.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spelersvakbond VVCS steunt de massaclaim van de Nederlandse stichting Justice for Players tegen wereldvoetbalbond FIFA, de KNVB en nationale bonden van Duitsland, Frankrijk, België en Denemarken. Dat bevestigt VVCS-voorzitter Evgeniy Levchenko na berichtgeving van de NOS. De stichting Justice for Players kondigde in augustus een schadeclaim aan voor 100.000 professionele voetballers vanwege regels rond transfers.
7 uur geledenZEIST (ANP) - Verdediger Quilindschy Hartman is afgevallen bij het Nederlands elftal in aanloop naar het WK-kwalificatieduel met Polen van vrijdag. De 23-jarige linksback van Burnley is ziek. Bondscoach Ronald Koeman roept geen vervanger op, waardoor de selectie uit 24 spelers bestaat.
7 uur geledenLISSABON (ANP) - De voetbalsters van FC Twente hebben bij Benfica het tweede punt van dit Champions League-seizoen gepakt. In het vrijwel lege Estádio da Luz in Lissabon bezorgde Cristina Martín-Prieto de thuisploeg in de tweede helft een voorsprong, maar Lynn Groenewegen redde een gelijkspel voor de kampioen van Nederland: 1-1.
21 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - Tijdens het EK voetbal van 2028 worden beide halve finales en de finale op het Londense Wembley gespeeld. Een van de kwartfinales is ook in het iconische stadion met een capaciteit van 86.000 toeschouwers, de andere zijn in het Ierse Dublin, het Schotse Glasgow en Cardiff in Wales. Dat heeft de Europese voetbalbond UEFA bekendgemaakt in Londen.
21 uur geleden