Duizenden Zweden betogen tegen vaccinatiepas
STOCKHOLM (ANP/AFP) - In de twee grootste steden van Zweden zijn zaterdag duizenden mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de vaccinatiepas. De politie had gewaarschuwd voor mogelijke rellen, maar de optochten verliepen kalm.
De binnenlandse veiligheidsdienst Säpo had zorgen uitgesproken over mogelijke confrontaties tussen neonazigroeperingen en tegenstanders in de hoofdstad Stockholm. Daar waren ongeveer 9000 man op de been voor een mars georganiseerd door een groep die zich de Vrijheidsbeweging noemt. In Göteborg werden 1500 demonstranten geteld. Uit voorzorg hadden sommige vaccinatiecentra vroegtijdig hun deuren gesloten, maar er werden geen ongeregeldheden gemeld.
De pas is sinds ruim een week verplicht bij bijeenkomsten binnen met meer dan vijftig mensen en kan worden gevraagd door restaurants, musea en sportscholen. "Het maakt niet uit hoe vaak ze zeggen dat vaccinatie niet verplicht is, het gaat erom dat je rechten in de maatschappij verliest", zei een van de betogers over de pas.
De afgelopen week werden rond de 40.000 coronabesmettingen per dag geregistreerd. Ruim 83 procent van de 12-plussers in het Scandinavische land is gevaccineerd. Zweden viel in het begin van de pandemie op door geen lockdown in te voeren en de scholen open te houden, maar in te zetten op afstand houden en thuiswerken. In een latere fase werden wel strenge maatregelen getroffen, waaronder inreisverboden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
23 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag Karim Khan zal zijn ontslag aanvechten, zo maakt zijn advocaat bekend op X. Khan werd eerder op vrijdag uit zijn functie gezet door lidstaten, na beschuldigingen van seksueel wangedrag tegen een directe collega. Khan ontkent alle aantijgingen.
29 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zet een streep door wat hij ziet als ideologische vertellingen in het Smithsonian Institute, een vooraanstaand museum- en onderzoekscomplex. In een persbericht meldt het Witte Huis dat het Smithsonian er volgens Trump "in faalt de Amerikaanse geschiedenis op serieuze wijze en met waarachtigheid en trots te vertellen".
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela gaat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag verlaten. Minister van Buitenlandse Zaken Félix Plasencia meldt dat zijn land dat officieel heeft laten weten aan de Verenigde Naties.
1 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental door het bootongeval voor de kust van Guyana is verder opgelopen. De autoriteiten melden dat 73 lichamen zijn geborgen. Er wordt nog altijd gezocht naar vermisten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering houdt vrijdagavond crisisoverleg over de branden die het land teisteren. Minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez meldde dat al 110.000 mensen zijn geëvacueerd vanwege de branden in het zuidwesten.
2 uur geleden