Duizenden vrouwen protesteren tegen Loekasjenko
MINSK (ANP/DPA) - Ondanks een strikt demonstratieverbod in Wit-Rusland zijn zaterdag duizenden vrouwen de straat opgegaan om te protesteren tegen de autocratische president Alexandr Loekasjenko. Ze trokken vanaf het Plein van de Vrijheid te voet door Minsk, zoals te zien is op beelden die via de sociale netwerken werden verspreid. Voor zondag staat opnieuw een massale manifestatie gepland. De afgelopen weken was de opkomst enorm.
In het centrum van de hoofdstad stonden zaterdag een politiemacht en speciale eenheden klaar om de demonstranten te beletten door te steken naar het Plein van de Onafhankelijkheid. Ook daar wachtten volgens een verslaggever van het Duitse persbureau DPA veiligheidstroepen en waren bussen geparkeerd voor het afvoeren van de eventuele arrestanten. Of en hoeveel aanhoudingen er zijn verricht, is onduidelijk.
De politie liet waarschuwend omroepen dat de actie niet was toegestaan. Metrostations in Minsk waren tijdelijk gesloten. Het doel van de "grote parade van het vrouwelijke vredesleger", waartoe oppositieleider Svetlana Tichanovskaja vanuit Litouwen had opgeroepen, was de vrijlating van politieke gevangenen, strafrechtelijke vervolging van de verantwoordelijke personen voor het politiegeweld en nieuwe verkiezingen.
Aftreden
De democratiseringsbeweging in Wit-Rusland eist het aftreden van de 65-jarige Loekasjenko, die sinds 1994 aan de macht is en de laatste verkiezingszege volgens vrijwel iedereen heeft gestolen. "Sasja, je bent ontslagen", was een van de leuzen die was te horen tijdens de protestmars.
De aanhang van Loekasjenko, die zaterdag verscheidene buitenlandse journalisten de accreditatie liet afpakken, kwam ook in actie. Dat was met toestemming van de overheid. Het staatspersbureau Belta publiceerde foto's van een auto-optocht met rood-groene vlaggen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag tientallen doden en honderden gewonden gevallen, meldt de Libanese overheid. Volgens de Libanese premier Nawaf Salam hebben de aanvallen dichtbevolkte gebieden geraakt.
44 minuten geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zegt dat de oorlog met Iran is geëindigd in een "victorie met de hoofdletter V" voor de Verenigde Staten. Hij claimt een "historische overwinning op het slagveld".
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Hezbollah roept bewoners van het zuiden van Libanon, de Bekaavallei en de zuidelijke buitenwijken van Beiroet op om nog niet terug te keren naar huis. Eerst moet er een "officieel en definitief" staakt-het-vuren worden gesloten, zegt de gewapende groep.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben tien mensen vastzitten voor een schietpartij bij het Israëlische consulaat in Istanbul, zeggen onderzoekers tegen het Turkse staatspersbureau Anadolu. Onder die tien zijn ook twee vermoedelijke schutters die gewond zijn geraakt. Zij worden verhoord. Een derde schutter kwam om.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische leger voert de grootste aanvallen op Libanon uit sinds het begin van de oorlog, zegt de Arabischtalige woordvoerder van het leger. De aanvallen vinden plaats in verschillende delen van het land.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft bevestigd dat er drie mensen zijn gedood bij een Iraanse beschieting van een vrachtschip op de Straat van Hormuz vorige maand. Eerder werden de opvarenden als vermist opgegeven. De Omaanse marine haalde twintig andere bemanningsleden veilig van boord.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan invoerheffingen van 50 procent opleggen aan alle landen die wapens leveren aan Iran, meldt Donald Trump op Truth Social. Die maatregel gaat volgens hem per direct in. "Er zullen geen uitzonderingen zijn!"
2 uur geleden