Duizenden vrijwilligers ruimen zwerfafval op tijdens Opschoondag
LISSE (ANP) - Zo'n 30.000 vrijwilligers zijn zaterdag tijdens de Landelijke Opschoondag in actie gekomen om zwerfafval op te ruimen. Net als vorig jaar vond de traditionele buurtschoonmaak dit jaar door de coronamaatregelen in aangepaste vorm plaats. De vrijwilligers gingen alleen, in duo's of met het gezin de straat op om zwerfafval te verzamelen.
Elk jaar doen duizenden vrijwilligers mee aan de actiedag, die georganiseerd is door Nederland Schoon en Plastic Soup Foundation. Dit jaar waren het er vanwege corona minder dan normaal. "In de jaren hiervoor hebben we ook wel eens 200.000 deelnemers gehad", zegt Helene van Zutphen, directeur van Nederland Schoon. "Nu vroegen we mensen alleen de straat op te gaan met de eigen 'coronakring'. Gelukkig deden er dit jaar weer heel veel kinderen mee, dat was leuk om te zien. Zij kunnen er ook veel van leren."
Verspreid door het hele land werden er zo'n 45.000 opruimacties gehouden. De opruimers maakten tijdens het opruimen foto's van hun verzamelde afval, en plaatsten die op de app Litterati. Die houdt bij waar het afval gevonden is, en eventueel van welk merk het afval afkomstig is. Op die manier kunnen bedrijven die meedoen aan de opruimdag, zoals McDonald's en Pathé, die gegevens gebruiken om te zien waar zwerfafval afkomstig van hun bedrijven zich ophoopt. "Zij kunnen dan vervolgens specifieker naar die plekken toe om daar op te ruimen", aldus Van Zutphen.
Met de Landelijke Opschoondag willen de organisatoren aantonen dat het zwerfafvalprobleem structureel is. Het startschot van het evenement werd om 10.00 uur gegeven bij Kasteel Keukenhof in Lisse.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Merel Westrik is de winnaar van het jubileumseizoen van Wie is de Mol?. Zij wist Nathan Rutjes te onthullen als de mol, de saboteur in het spel. De ontknoping vond zaterdagavond live plaats vanuit De Hallen in Amsterdam.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De teller van de actie Serious Request van 3FM staat na twee dagen op 5.931.644 euro. Dat is zaterdag gemeld door de NPO. Nog nooit eerder was er na twee dagen al zoveel geld ingezameld bij de jaarlijkse actie van de zender. Het goede doel is dit jaar Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
13 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
15 uur geleden