Duizenden verlaten vluchtelingenkamp Jenin na operatie Israël
JENIN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zo'n 3000 Palestijnen die verblijven in het vluchtelingenkamp in Jenin hebben het kamp verlaten na de grote operatie van het Israëlische leger. Er worden maatregelen genomen om hen op te vangen in scholen en andere gebouwen in de stad, meldt een Palestijnse functionaris.
De operatie van het Israëlische leger is een van de grootste op de bezette Westelijke Jordaanoever in jaren. Israël heeft honderden militairen ingezet die al sinds de nacht van zondag op maandag verwikkeld zijn in vuurgevechten. Zeker negen Palestijnen zijn omgekomen. Volgens Palestijnse informatie liepen ook ongeveer honderd mensen verwondingen op, waarvan twintig er ernstig aan toe zijn. Een woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten zei eerder op maandag dat de operatie zo nodig nog dagen kan doorgaan.
Naast de troepenmacht voert het Israëlische leger ook luchtaanvallen uit op Jenin, in het noorden van de Westoever. De Israëliërs zien het vluchtelingenkamp daar als een terroristisch bolwerk en doen er geregeld invallen. Er wonen zo'n 14.000 vluchtelingen dicht op elkaar en er zijn veel militante groeperingen. De Israëlische strijdkrachten zeggen met een van de droneaanvallen bijvoorbeeld een commandocentrum van de Jenin Brigades te hebben geraakt, een Palestijnse groep die zich verzet tegen de Israëlische bezetting.
Reden inval
De Israëliërs zouden nu met de grote inval beginnen, omdat het aantal aanvallen van Palestijnen de laatste weken was toegenomen. Het doelwit van de operatie zou onder meer een wapenopslagplaats zijn. Volgens het stadsbestuur van Jenin reden de Israëliërs het vluchtelingenkamp binnen met bulldozers en hebben ze de watervoorziening afgesneden.
De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft uit verontwaardiging over de aanvallen het contact en de samenwerking op het gebied van veiligheid met de Israëliërs verbroken. Afgelopen januari deed hij dit ook al na een dodelijke inval bij het vluchtelingenkamp in Jenin. Abbas kwam maandagavond samen met andere Palestijnse leiders om de situatie te bespreken.
209 doden sinds jaarwisseling
Twee weken geleden kwamen ook al drie Palestijnen om het leven nabij Jenin, toen door een Israëlische droneaanval. Het Israëlisch-Palestijns conflict heeft dit jaar 182 Palestijnen, 25 Israëliërs, 1 Oekraïner en 1 Italiaan het leven gekost, aldus een telling van AFP.
Israël houdt de Westelijke Jordaanoever sinds 1967 bezet. Daar wonen inmiddels honderdduizenden Israëlische kolonisten in volgens het internationaal recht illegale nederzettingen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan uiterlijk op 1 januari 2027 toetreden tot de Europese Unie, staat volgens bronnen in het recentste ontwerp van een vredesvoorstel voor Oekraïne. De regels voor EU-toetreding zouden daar speciaal voor worden aangepast, meldden bronnen die op de hoogte zijn van de inhoud van het document aan de Financial Times. Er wordt momenteel druk onderhandeld over een vredesplan, maar de inhoud ervan is niet bekend.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook niet-Noord-Europese landen moeten over de brug komen met steun voor Oekraïne, vindt de nummer twee van de NAVO, Radmila Sjekerinska. Oekraïne kan het niet af met enkel de hulp van Nederland en wat andere vooral Noord-Europese landen, zegt de plaatsvervanger van NAVO-chef Mark Rutte.
49 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kremlin-topadviseur Joeri Oesjakov zegt dat een bestand in Oekraïne alleen mogelijk is na het vertrek van Oekraïense troepen uit de Donbas, bericht de Russische krant Kommersant. Dit gebied in Oost-Oekraïne behoort volgens hem volledig bij Rusland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse voedsel- en medicijnwaakhond FDA overweegt coronavaccins te voorzien van een zogenoemde 'black box'-waarschuwing. Dat schrijft CNN op basis van ingewijden. Die meest prangende waarschuwing in het arsenaal van de FDA moet waarschuwen voor de gevolgen van medicatie waarvan de nadelen wellicht niet opwegen tegen de voordelen, zoals mogelijk levensbedreigende middelen.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door een storm in Gaza zijn zeker dertien doden en meerdere gewonden gevallen. Een deel van hen kwam om door instortende gebouwen en ten minste drie kinderen zijn overleden door onderkoeling, meldt het Palestijnse persbureau WAFA.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - De Hongkongse regering streeft ernaar het onafhankelijke onderzoek naar de dodelijke brand in de miljoenenstad binnen negen maanden af te ronden, zegt leider John Lee. De brand van eind november kostte zeker 160 mensen het leven.
6 uur geledenHACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.
8 uur geleden