Duizenden verlaten vluchtelingenkamp Jenin na operatie Israël
JENIN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zo'n 3000 Palestijnen die verblijven in het vluchtelingenkamp in Jenin hebben het kamp verlaten na de grote operatie van het Israëlische leger. Er worden maatregelen genomen om hen op te vangen in scholen en andere gebouwen in de stad, meldt een Palestijnse functionaris.
De operatie van het Israëlische leger is een van de grootste op de bezette Westelijke Jordaanoever in jaren. Israël heeft honderden militairen ingezet die al sinds de nacht van zondag op maandag verwikkeld zijn in vuurgevechten. Zeker negen Palestijnen zijn omgekomen. Volgens Palestijnse informatie liepen ook ongeveer honderd mensen verwondingen op, waarvan twintig er ernstig aan toe zijn. Een woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten zei eerder op maandag dat de operatie zo nodig nog dagen kan doorgaan.
Naast de troepenmacht voert het Israëlische leger ook luchtaanvallen uit op Jenin, in het noorden van de Westoever. De Israëliërs zien het vluchtelingenkamp daar als een terroristisch bolwerk en doen er geregeld invallen. Er wonen zo'n 14.000 vluchtelingen dicht op elkaar en er zijn veel militante groeperingen. De Israëlische strijdkrachten zeggen met een van de droneaanvallen bijvoorbeeld een commandocentrum van de Jenin Brigades te hebben geraakt, een Palestijnse groep die zich verzet tegen de Israëlische bezetting.
Reden inval
De Israëliërs zouden nu met de grote inval beginnen, omdat het aantal aanvallen van Palestijnen de laatste weken was toegenomen. Het doelwit van de operatie zou onder meer een wapenopslagplaats zijn. Volgens het stadsbestuur van Jenin reden de Israëliërs het vluchtelingenkamp binnen met bulldozers en hebben ze de watervoorziening afgesneden.
De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft uit verontwaardiging over de aanvallen het contact en de samenwerking op het gebied van veiligheid met de Israëliërs verbroken. Afgelopen januari deed hij dit ook al na een dodelijke inval bij het vluchtelingenkamp in Jenin. Abbas kwam maandagavond samen met andere Palestijnse leiders om de situatie te bespreken.
209 doden sinds jaarwisseling
Twee weken geleden kwamen ook al drie Palestijnen om het leven nabij Jenin, toen door een Israëlische droneaanval. Het Israëlisch-Palestijns conflict heeft dit jaar 182 Palestijnen, 25 Israëliërs, 1 Oekraïner en 1 Italiaan het leven gekost, aldus een telling van AFP.
Israël houdt de Westelijke Jordaanoever sinds 1967 bezet. Daar wonen inmiddels honderdduizenden Israëlische kolonisten in volgens het internationaal recht illegale nederzettingen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in Libanon is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Het is niet duidelijk of daarbij hulpverleners gewond raakten. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.
11 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.
2 uur geledenALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.
4 uur geleden