Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden verlaten vluchtelingenkamp Jenin na operatie Israël

Duizenden verlaten vluchtelingenkamp Jenin na operatie Israël

JENIN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zo'n 3000 Palestijnen die verblijven in het vluchtelingenkamp in Jenin hebben het kamp verlaten na de grote operatie van het Israëlische leger. Er worden maatregelen genomen om hen op te vangen in scholen en andere gebouwen in de stad, meldt een Palestijnse functionaris.

De operatie van het Israëlische leger is een van de grootste op de bezette Westelijke Jordaanoever in jaren. Israël heeft honderden militairen ingezet die al sinds de nacht van zondag op maandag verwikkeld zijn in vuurgevechten. Zeker negen Palestijnen zijn omgekomen. Volgens Palestijnse informatie liepen ook ongeveer honderd mensen verwondingen op, waarvan twintig er ernstig aan toe zijn. Een woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten zei eerder op maandag dat de operatie zo nodig nog dagen kan doorgaan.

Naast de troepenmacht voert het Israëlische leger ook luchtaanvallen uit op Jenin, in het noorden van de Westoever. De Israëliërs zien het vluchtelingenkamp daar als een terroristisch bolwerk en doen er geregeld invallen. Er wonen zo'n 14.000 vluchtelingen dicht op elkaar en er zijn veel militante groeperingen. De Israëlische strijdkrachten zeggen met een van de droneaanvallen bijvoorbeeld een commandocentrum van de Jenin Brigades te hebben geraakt, een Palestijnse groep die zich verzet tegen de Israëlische bezetting.

Reden inval

De Israëliërs zouden nu met de grote inval beginnen, omdat het aantal aanvallen van Palestijnen de laatste weken was toegenomen. Het doelwit van de operatie zou onder meer een wapenopslagplaats zijn. Volgens het stadsbestuur van Jenin reden de Israëliërs het vluchtelingenkamp binnen met bulldozers en hebben ze de watervoorziening afgesneden.

De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft uit verontwaardiging over de aanvallen het contact en de samenwerking op het gebied van veiligheid met de Israëliërs verbroken. Afgelopen januari deed hij dit ook al na een dodelijke inval bij het vluchtelingenkamp in Jenin. Abbas kwam maandagavond samen met andere Palestijnse leiders om de situatie te bespreken.

209 doden sinds jaarwisseling

Twee weken geleden kwamen ook al drie Palestijnen om het leven nabij Jenin, toen door een Israëlische droneaanval. Het Israëlisch-Palestijns conflict heeft dit jaar 182 Palestijnen, 25 Israëliërs, 1 Oekraïner en 1 Italiaan het leven gekost, aldus een telling van AFP.

Israël houdt de Westelijke Jordaanoever sinds 1967 bezet. Daar wonen inmiddels honderdduizenden Israëlische kolonisten in volgens het internationaal recht illegale nederzettingen.

Meer uit Buitenland

Iraanse Revolutionaire Garde komt op EU-terroristenlijst

BRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.

1 uur geleden
ICE-baas Homan koppelt inzet aan mate van lokale samenwerking

MINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.

1 uur geleden
Brussel wil wortel en stok inzetten bij EU-visumbeleid

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het EU-visumbeleid aanpassen met de wortel-en-stokmethode; een systeem van belonen en straffen. Niet-EU-landen die uitgeprocedeerde asielzoekers terugnemen, worden daarvoor beloond met soepelere regels. Landen die weigeren uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen, worden in de toekomst juist bestraft met strengere voorwaarden voor hun burgers om een visum voor de EU te bemachtigen. Dat staat in de donderdag gepresenteerde visumstrategie van de Commissie.

3 uur geleden
Zwitserse functionarissen onderzocht na brand Crans-Montana

CRANS-MONTANA (ANP/AFP) - Het onderzoek naar de dodelijke brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana richt zich nu ook op twee lokale veiligheidsfunctionarissen, melden Zwitserse media. De lokale autoriteiten maakten eerder bekend dat de zaak sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.

3 uur geleden
Iran heeft volgens leger duizend nieuwe drones

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen duizend nieuwe drones toegevoegd aan hun wapenarsenaal. Er zal volgens de strijdkrachten "een verwoestend antwoord" komen indien het land wordt aangevallen.

4 uur geleden
Doodgeschoten Alex Pretti eerder in conflict met federaal agenten

MINNEAPOLIS (ANP) - Er is nieuw videobeeld opgedoken van de onlangs in Minneapolis door de grenspolitie doodgeschoten Alex Pretti. In de beelden, die onder meer door de BBC en de familie van Pretti zijn geverifieerd, is te zien hoe hij schreeuwt naar federale agenten en tegen een van hun auto's trapt. Daarop wordt hij naar de grond gewerkt. De beelden zijn van 13 januari, elf dagen voordat hij werd doodgeschoten.

4 uur geleden
EU wil arbeidsmigratie inzetten om economie te versterken

BRUSSEL (ANP) - Brussel wil tekorten op de arbeidsmarkt dichten door meer in te zetten op legale migratie. "De EU moet ernaar streven de aantrekkelijkste plek te worden in de wereldwijde concurrentie om talent", schrijft de Europese Commissie in haar donderdag gepresenteerde migratiestrategie voor de komende vijf jaar. Hiermee versterkt de EU haar concurrentievermogen, aldus de Commissie.

4 uur geleden