Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden vacatures voor komend schooljaar nog niet opgevuld

Duizenden vacatures voor komend schooljaar nog niet opgevuld

DEN HAAG (ANP) - Voor de meeste kinderen en docenten in Nederland zit het schooljaar er inmiddels op. Over anderhalve maand begint het nieuwe schooljaar voor hen, maar veel scholen hebben hun formatie nog niet rond. Ruim een op de drie middelbare scholen en bijna een op de tien basisscholen hebben nog vacatures openstaan voor het komende schooljaar, blijkt uit gegevens van de vacaturewebsite Meesterbaan die ANP analyseerde.

Ruim 3200 vacatures in het onderwijs staan open op de vacaturewebsite. De afgelopen drie dagen kwamen er ruim 400 bij. De meeste vacatures zijn voor docenten in het basis- en voortgezet onderwijs.

Het aantal vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs is bijna twee keer zo hoog als in 2019. Wel is het aantal vacatures dit jaar iets gedaald vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, ziet Danny Smulders van Meesterbaan. "De belangrijkste reden is dat de subsidie van het Nationaal Programma Onderwijs (NPO), die scholen ontvangen om corona-achterstanden aan te pakken, afloopt. Met dit in gedachten is het aantal vacatures nog altijd heel hoog."

Piek nog niet in zicht

De meeste vacatures staan open in de grootste steden van Nederland. Maar ook buiten de Randstad is de vraag groot. Zo staan in Eindhoven, Tiel en Almelo tientallen vacatures open.

Volgens Freek Kalkhoven, arbeidsmarktadviseur bij het UWV, behoort het onderwijs op dit moment tot de sectoren met de grootste uitdagingen. "We zien de laatste tijd dat de krapte op de arbeidsmarkt wat afneemt, de ergste piek lijkt voorbij. Maar dat geldt niet voor het onderwijs, hier wordt het alleen maar erger."

Onvoldoende instroom

De oorzaken van het tekort zijn volgens Kalkhoven de vergrijzing, uitval door startende leraren die het onderwijs snel weer verlaten en onvoldoende instroom vanuit de lerarenopleidingen. "We zien dat de pabo weer wat populairder wordt. Maar het aantal studenten op docentopleidingen voor het voortgezet onderwijs daalt al jaren. Een aantal jaar geleden waren er vooral tekorten aan docenten voor exacte vakken en talen zoals Nederlands, Engels en Duits. Maar de krapte verspreidt zich nu naar vakken zoals economie, maatschappijleer en zelfs kunstvakken."

Kalkhoven ziet de oplossing vooral in het opleiden van zij-instromers, aanpakken van werkdruk en het inzetten van onderwijsassistenten.

Meer uit Binnenland

Freek de Jonge zwijgt over WK 2026: Ik hou me erbuiten

DEN HAAG (ANP) - Freek de Jonge gaat zich niet bemoeien met het WK voetbal in 2026. De cabaretier was in het verleden meermaals kritisch op de gastlanden van het eindtoernooi en riep op tot boycots. Inmiddels komen er wel andere stemmen op om het WK in de Verenigde Staten te boycotten om de acties van president Donald Trump.

1 uur geleden
Schutter gevangenis Alphen nog voortvluchtig

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De persoon die vrijdagochtend iemand heeft beschoten op het parkeerterrein van de gevangenis in Alphen aan den Rijn is nog altijd voortvluchtig. Er is nog niemand aangehouden, laat de politie maandag weten. Een woordvoerder wil niets zeggen over een motief voor het schietincident en op wie er is geschoten. "Er waren meerdere personen op de locatie, we kunnen nog niet duiden wie het beoogde doelwit was", zegt een woordvoerster.

1 uur geleden
OM: moordslachtoffer Tijn uit Alkmaar in België verbrand

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de twee Alkmaarse broers Mike (32) en Sander (39) W. ervan dat ze in september vorig jaar de 25-jarige Tijn in Alkmaar hebben vermoord. Ze hebben zijn lichaam midden in de nacht in een gehuurde boedelbak vervoerd naar België, waar zijn lichaamsdelen volgens het OM in een olievat zijn verbrand.

1 uur geleden
Nederlandse militairen maandag terug na verkenning Groenland

DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten.

2 uur geleden
Rond de tien Utrechters kunnen nog niet naar huis na explosie

UTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.

3 uur geleden
Advocaat verdachte zedenzaak Barendrecht bepleit lagere celstraf

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.

3 uur geleden
Schoof betuigt steun aan Spaanse premier na treinongeluk

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.

5 uur geleden