Duizenden vacatures voor komend schooljaar nog niet opgevuld
DEN HAAG (ANP) - Voor de meeste kinderen en docenten in Nederland zit het schooljaar er inmiddels op. Over anderhalve maand begint het nieuwe schooljaar voor hen, maar veel scholen hebben hun formatie nog niet rond. Ruim een op de drie middelbare scholen en bijna een op de tien basisscholen hebben nog vacatures openstaan voor het komende schooljaar, blijkt uit gegevens van de vacaturewebsite Meesterbaan die ANP analyseerde.
Ruim 3200 vacatures in het onderwijs staan open op de vacaturewebsite. De afgelopen drie dagen kwamen er ruim 400 bij. De meeste vacatures zijn voor docenten in het basis- en voortgezet onderwijs.
Het aantal vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs is bijna twee keer zo hoog als in 2019. Wel is het aantal vacatures dit jaar iets gedaald vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, ziet Danny Smulders van Meesterbaan. "De belangrijkste reden is dat de subsidie van het Nationaal Programma Onderwijs (NPO), die scholen ontvangen om corona-achterstanden aan te pakken, afloopt. Met dit in gedachten is het aantal vacatures nog altijd heel hoog."
Piek nog niet in zicht
De meeste vacatures staan open in de grootste steden van Nederland. Maar ook buiten de Randstad is de vraag groot. Zo staan in Eindhoven, Tiel en Almelo tientallen vacatures open.
Volgens Freek Kalkhoven, arbeidsmarktadviseur bij het UWV, behoort het onderwijs op dit moment tot de sectoren met de grootste uitdagingen. "We zien de laatste tijd dat de krapte op de arbeidsmarkt wat afneemt, de ergste piek lijkt voorbij. Maar dat geldt niet voor het onderwijs, hier wordt het alleen maar erger."
Onvoldoende instroom
De oorzaken van het tekort zijn volgens Kalkhoven de vergrijzing, uitval door startende leraren die het onderwijs snel weer verlaten en onvoldoende instroom vanuit de lerarenopleidingen. "We zien dat de pabo weer wat populairder wordt. Maar het aantal studenten op docentopleidingen voor het voortgezet onderwijs daalt al jaren. Een aantal jaar geleden waren er vooral tekorten aan docenten voor exacte vakken en talen zoals Nederlands, Engels en Duits. Maar de krapte verspreidt zich nu naar vakken zoals economie, maatschappijleer en zelfs kunstvakken."
Kalkhoven ziet de oplossing vooral in het opleiden van zij-instromers, aanpakken van werkdruk en het inzetten van onderwijsassistenten.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Het Rode Kruis is opgelucht dat een groep asielzoekers in de nacht van vrijdag op zaterdag een slaapplek had in het Groningse Stadskanaal. De hulporganisatie maakt zich wel zorgen over hoe het de komende dagen verdergaat rond het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Het Rode Kruis vindt het onbegrijpelijk dat er nog steeds geen echte oplossing is gevonden, zo is te lezen in een persbericht.
59 minuten geledenEERBEEK (ANP) - Bij een ernstig ongeval op de Harderwijkerweg bij Eerbeek zijn vrijdagavond twee mannen overleden. Dat meldt de politie Gelderland op X. Het gaat om een aanrijding tussen een motor en een auto. De twee bestuurders overleden ter plaatse.
6 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
10 uur geledenTER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
17 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
17 uur geleden