Duizenden uitslagen anders door schrappen eindexamens
DEN HAAG (ANP) - Duizenden scholieren in Nederland hebben geluk gehad dat het centrale eindexamen dit jaar niet doorging vanwege het coronavirus. Voor duizenden anderen pakte het juist slecht uit. Het Centraal Planbureau (CPB) schat dat ongeveer 8 procent van alle uitslagen anders zou zijn uitgevallen als de examens wel waren afgenomen.
Het CPB keek ter vergelijking naar de uitslagen van vorig jaar. Als het centraal examen toen was geschrapt, zouden bijna 8000 geslaagde leerlingen gezakt zijn en zouden zo'n 7000 gezakte leerlingen juist geslaagd zijn. Verreweg de meeste leerlingen op vmbo, havo en vwo zouden hoe dan ook geslaagd zijn, met èn zonder de centrale eindexamens. Daarnaast is er een kleine groep leerlingen die met èn zonder eindexamen gezakt zou zijn.
Voor meisjes, leerlingen met een migratieachtergrond en leerlingen met laag- en middelbaar opgeleide ouders zou het schrappen van het eindexamen goed hebben uitgepakt. "Zij zouden vaker geslaagd zijn met alleen de schoolexamens", aldus het CPB. Jongens, autochtone leerlingen en kinderen van hoogopgeleide ouders wisten hun diploma in eerdere jaren juist door het centraal examen over de streep te trekken. Waar dit door komt, weet het CPB niet zeker. Mogelijk presteren sommige groepen beter op hun centraal examen "omdat ze vaker gebruik maken van examentraining of minder last hebben van faalangst of examenstress".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het produceren van meer duurzame energie in Nederland zorgt voor minder uitstoot en maakt dat Nederlanders meer "grip krijgen" op de energierekening. Dat zegt voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) in reactie op nieuwe verwachtingen van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) over de ontwikkeling van de broeikasgasuitstoot en het energiesysteem in Nederland.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verduurzaming stagneert, merkt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Voor het derde jaar op rij is de hoeveelheid broeikasgassen die Nederland naar verwachting vermindert in 2030 nauwelijks toegenomen. Tussen de klimaatplannen en het doel voor 2040 ziet het planbureau een "grote kloof", en voor het doel van een klimaatneutraal Nederland in 2050 is nog meer nodig.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Deze week komen 33 verdachten van het recente geweld in Overasselt voor de raadkamer van de rechtbank in Arnhem. Omdat het om veel mensen gaat, zijn de zaken verspreid over drie dagen, meldt de rechtbank. Drie rechters in de raadkamer beslissen over het voortduren van de voorlopige hechtenis met maximaal 90 dagen. Volgens een voorlopige planning gaat het om dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 september.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Ayham A. uit het Zuid-Hollandse Arkel, verdacht van onder meer een leidende rol in terreurorganisatie IS in zijn vaderland Syrië, betwist de verklaringen van de getuigen tegen hem. Volgens A. verwarren zij hem met andere personen. Hij ontkent dat hij iets met de terroristische beweging te maken heeft gehad.
3 uur geledenGERDERATH (ANP) - Drie personen zijn omgekomen door een vliegtuigongeluk net over de Duitse grens bij Gerderath, ter hoogte van Roermond. Het vliegtuigje vertrok maandagochtend uit Hilversum, meldt de krant Rheinische Post. Het gaat om een toestel van Vliegschool Hilversum (VSH), aldus die organisatie.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) gaat geen nader onderzoek doen naar de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam. Op woensdag 22 juli reed een tram daar tegen een stilstaande tram die stond te wachten omdat de brug open was. De raad heeft vertrouwen in het onderzoek dat het openbaarvervoerbedrijf, de RET, van Rotterdam laat doen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM zijn blij dat het kabinet met het advies van de Raad van State nieuwe regels voor de luchthaven kan vaststellen. De luchthaven en de luchtvaartmaatschappij noemen het advies maandag over nieuwe regels die Schiphol op papier stiller moeten maken "een belangrijke stap" daarnaartoe.
4 uur geleden