Duizenden uitslagen anders door schrappen eindexamens
DEN HAAG (ANP) - Duizenden scholieren in Nederland hebben geluk gehad dat het centrale eindexamen dit jaar niet doorging vanwege het coronavirus. Voor duizenden anderen pakte het juist slecht uit. Het Centraal Planbureau (CPB) schat dat ongeveer 8 procent van alle uitslagen anders zou zijn uitgevallen als de examens wel waren afgenomen.
Het CPB keek ter vergelijking naar de uitslagen van vorig jaar. Als het centraal examen toen was geschrapt, zouden bijna 8000 geslaagde leerlingen gezakt zijn en zouden zo'n 7000 gezakte leerlingen juist geslaagd zijn. Verreweg de meeste leerlingen op vmbo, havo en vwo zouden hoe dan ook geslaagd zijn, met èn zonder de centrale eindexamens. Daarnaast is er een kleine groep leerlingen die met èn zonder eindexamen gezakt zou zijn.
Voor meisjes, leerlingen met een migratieachtergrond en leerlingen met laag- en middelbaar opgeleide ouders zou het schrappen van het eindexamen goed hebben uitgepakt. "Zij zouden vaker geslaagd zijn met alleen de schoolexamens", aldus het CPB. Jongens, autochtone leerlingen en kinderen van hoogopgeleide ouders wisten hun diploma in eerdere jaren juist door het centraal examen over de streep te trekken. Waar dit door komt, weet het CPB niet zeker. Mogelijk presteren sommige groepen beter op hun centraal examen "omdat ze vaker gebruik maken van examentraining of minder last hebben van faalangst of examenstress".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Museumplein in Amsterdam stroomt vol met in het rood geklede demonstranten die aan het Rode Lijn-protest meedoen. ANP-verslaggevers schatten dat er rond het middaguur duizenden mensen op het plein staan voor de demonstratie, die om 13.00 uur begint. Sommigen hebben borden en spandoeken bij zich, met daarop teksten als 'Zionisme is racisme', 'Geen Nederlandse steun aan apartheid' en 'Palestina Vrij'.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vooralsnog geen signalen dat er Nederlandse slachtoffers zijn gevallen bij de dodelijke schietpartij in Krakau zaterdag. Het departement staat in contact met de ambassade in de Poolse hoofdstad Warschau en met de politie in Krakau. "Daaruit komt nu naar voren dat er geen Nederlanders betrokken zijn", laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.
21 uur geledenDINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
1 dag geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
1 dag geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
1 dag geleden