Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden uitslagen anders door schrappen eindexamens

Duizenden uitslagen anders door schrappen eindexamens

DEN HAAG (ANP) - Duizenden scholieren in Nederland hebben geluk gehad dat het centrale eindexamen dit jaar niet doorging vanwege het coronavirus. Voor duizenden anderen pakte het juist slecht uit. Het Centraal Planbureau (CPB) schat dat ongeveer 8 procent van alle uitslagen anders zou zijn uitgevallen als de examens wel waren afgenomen.

Het CPB keek ter vergelijking naar de uitslagen van vorig jaar. Als het centraal examen toen was geschrapt, zouden bijna 8000 geslaagde leerlingen gezakt zijn en zouden zo'n 7000 gezakte leerlingen juist geslaagd zijn. Verreweg de meeste leerlingen op vmbo, havo en vwo zouden hoe dan ook geslaagd zijn, met èn zonder de centrale eindexamens. Daarnaast is er een kleine groep leerlingen die met èn zonder eindexamen gezakt zou zijn.

Voor meisjes, leerlingen met een migratieachtergrond en leerlingen met laag- en middelbaar opgeleide ouders zou het schrappen van het eindexamen goed hebben uitgepakt. "Zij zouden vaker geslaagd zijn met alleen de schoolexamens", aldus het CPB. Jongens, autochtone leerlingen en kinderen van hoogopgeleide ouders wisten hun diploma in eerdere jaren juist door het centraal examen over de streep te trekken. Waar dit door komt, weet het CPB niet zeker. Mogelijk presteren sommige groepen beter op hun centraal examen "omdat ze vaker gebruik maken van examentraining of minder last hebben van faalangst of examenstress".

Meer uit Binnenland

Kabinet: bezuiniging SZW van tafel, oplossing box 3 in 2028

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt de bezuinigingen op de uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid en werkloosheid voor dit jaar uit de boeken. Er moet met werkgevers en vakbonden een sociaal akkoord gemaakt worden om die uitkeringen te hervormen. Verder wil het kabinet dat in 2028 de vermogensbelasting wordt geheven als er winst is uitgekeerd, in plaats van dat winst op papier wordt belast. Ook moet de koopkracht worden verbeterd.

5 uur geleden
Kamer wil dat kabinet aangifteproces na seksueel geweld verbetert

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet het proces van aangifte doen na seksueel geweld verbetert. De oproep daartoe van Bente Becker (VVD) werd ondertekend door D66 en JA21 en kreeg steun van onder andere CDA, PRO, SP en BBB.

7 uur geleden
Vakbonden schorten acties om sociale zekerheid op

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP schorten hun stakingen en protestacties tegen bezuinigingen op de sociale zekerheid op. De bonden zeggen "opgetogen" te zijn omdat het kabinet de voorgenomen bezuinigingen zou hebben geschrapt. Ze zijn ook weer bereid om te praten met de regering over de toekomst van het sociaal vangnet. Eerder eisten ze dat het kabinet volledig zou afzien van kostenbesparende ingrepen in bijvoorbeeld de werkloosheidsuitkering en arbeidsongeschiktheidsverzekering.

8 uur geleden
RIVM: PFAS in bloed Nederlanders gedaald

BILTHOVEN (ANP) - De hoeveelheid PFAS in het bloed van volwassenen in Nederland is sinds 2016/2017 gedaald. Dat blijkt uit nieuw RIVM-onderzoek onder 967 bloeddonors. Bij 71 procent ligt de hoeveelheid nog boven de gezondheidskundige grenswaarde. In de eerdere onderzoeken gold dat voor 99 procent.

8 uur geleden
Temperatuur stijgt boven 28 graden, record uit 1934 verbroken

HOUTEN (ANP) - Niet eerder was het op een weerstation in Nederland zo warm op 29 september als dinsdag in Maastricht. Daar werd om 14.20 uur een temperatuur van 28,1 graden gemeten, meldt Weeronline. Daarmee is het record uit 1934 verbroken: toen werd het op 29 september 28,0 graden in Winterswijk.

8 uur geleden
Verdachte ShinyHunters ook verdacht van geven 2 moordopdrachten

DRIEBERGEN (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer die is aangehouden in het onderzoek naar hackersgroep ShinyHunters, wordt ook verdacht van het geven van twee moordopdrachten in het buitenland. Dat meldt de politie, die het heeft over een "poging tot uitlokking van twee moorden".

8 uur geleden
Mensen kunnen vanaf januari aanvraag doen bij Noodfonds Energie

DEN HAAG (ANP) - Mensen die moeite hebben met het betalen van hun energierekening kunnen vanaf begin volgend jaar steun vanuit het Noodfonds Energie aanvragen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) dinsdag in een Kamerbrief. "We nemen de hogere energieprijzen van het nieuwe jaar mee om ervoor te zorgen dat mensen geen geld mislopen", aldus de bewindsman.

8 uur geleden