Duizenden Turken protesteren tegen celstraf burgemeester Istanbul
ISTANBUL (ANP/RTR) - Duizenden Turken hebben in Istanbul gedemonstreerd tegen de celstraf voor de burgemeester van de stad. De woensdag veroordeelde burgemeester Ekrem Imamoglu wordt gezien als een potentiële concurrent van president Recep Tayyip Erdogan bij de verkiezingen van volgend jaar.
Imamoglu moet twee jaar en zeven maanden de cel in voor het beledigen van overheidsfunctionarissen, maar is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Bij een veroordeling mag hij gedurende zijn straf niet politiek actief zijn. Tot het hoger beroep kan hij wel burgemeester van Istanbul blijven.
Het protest in Istanbul, een stad met zo'n 16 miljoen inwoners, werd gehouden bij het gemeentehuis. Betogers hadden Turkse vlaggen bij zich en aan het gebouw hing een groot portret van Mustafa Kemal Ataturk, de grondlegger van het huidige Turkije. "Er komt een dag dat de AKP ter verantwoording wordt geroepen", scandeerden aanwezigen. De AKP is de regerende partij in Turkije met Erdogan aan het hoofd.
Politieke uitdaging
De presidents- en parlementsverkiezingen van volgend jaar worden gezien als mogelijk de grootste politieke uitdaging voor Erdogan tot dusver. Zes oppositiepartijen hebben een alliantie tegen hem gevormd, onder leiding van Imamoglu's partij. Zij moeten nog een presidentskandidaat kiezen. De burgemeester van Istanbul wordt veelvuldig als potentiële kandidaat genoemd en kan volgens peilingen mogelijk winnen van Erdogan, die al bijna twintig jaar aan de macht is.
Imamoglu stelt dat hij wordt gestraft voor zijn succes. Hij won in 2019 de burgemeestersverkiezing in Istanbul, maar die werd door de kiesraad ongeldig verklaard. Toen opnieuw werd gestemd, won hij met een grotere marge. Enkele maanden na zijn aantreden noemde hij leden van de kiesraad "dwazen".
Meer uit Buitenland
BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
8 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
34 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker achttien. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.
1 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.
3 uur geledenNANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.
4 uur geleden