Duizenden Turken protesteren tegen celstraf burgemeester Istanbul
ISTANBUL (ANP/RTR) - Duizenden Turken hebben in Istanbul gedemonstreerd tegen de celstraf voor de burgemeester van de stad. De woensdag veroordeelde burgemeester Ekrem Imamoglu wordt gezien als een potentiële concurrent van president Recep Tayyip Erdogan bij de verkiezingen van volgend jaar.
Imamoglu moet twee jaar en zeven maanden de cel in voor het beledigen van overheidsfunctionarissen, maar is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Bij een veroordeling mag hij gedurende zijn straf niet politiek actief zijn. Tot het hoger beroep kan hij wel burgemeester van Istanbul blijven.
Het protest in Istanbul, een stad met zo'n 16 miljoen inwoners, werd gehouden bij het gemeentehuis. Betogers hadden Turkse vlaggen bij zich en aan het gebouw hing een groot portret van Mustafa Kemal Ataturk, de grondlegger van het huidige Turkije. "Er komt een dag dat de AKP ter verantwoording wordt geroepen", scandeerden aanwezigen. De AKP is de regerende partij in Turkije met Erdogan aan het hoofd.
Politieke uitdaging
De presidents- en parlementsverkiezingen van volgend jaar worden gezien als mogelijk de grootste politieke uitdaging voor Erdogan tot dusver. Zes oppositiepartijen hebben een alliantie tegen hem gevormd, onder leiding van Imamoglu's partij. Zij moeten nog een presidentskandidaat kiezen. De burgemeester van Istanbul wordt veelvuldig als potentiële kandidaat genoemd en kan volgens peilingen mogelijk winnen van Erdogan, die al bijna twintig jaar aan de macht is.
Imamoglu stelt dat hij wordt gestraft voor zijn succes. Hij won in 2019 de burgemeestersverkiezing in Istanbul, maar die werd door de kiesraad ongeldig verklaard. Toen opnieuw werd gestemd, won hij met een grotere marge. Enkele maanden na zijn aantreden noemde hij leden van de kiesraad "dwazen".
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
11 uur geleden