Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden Turken protesteren tegen celstraf burgemeester Istanbul

Duizenden Turken protesteren tegen celstraf burgemeester Istanbul

ISTANBUL (ANP/RTR) - Duizenden Turken hebben in Istanbul gedemonstreerd tegen de celstraf voor de burgemeester van de stad. De woensdag veroordeelde burgemeester Ekrem Imamoglu wordt gezien als een potentiële concurrent van president Recep Tayyip Erdogan bij de verkiezingen van volgend jaar.

Imamoglu moet twee jaar en zeven maanden de cel in voor het beledigen van overheidsfunctionarissen, maar is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Bij een veroordeling mag hij gedurende zijn straf niet politiek actief zijn. Tot het hoger beroep kan hij wel burgemeester van Istanbul blijven.

Het protest in Istanbul, een stad met zo'n 16 miljoen inwoners, werd gehouden bij het gemeentehuis. Betogers hadden Turkse vlaggen bij zich en aan het gebouw hing een groot portret van Mustafa Kemal Ataturk, de grondlegger van het huidige Turkije. "Er komt een dag dat de AKP ter verantwoording wordt geroepen", scandeerden aanwezigen. De AKP is de regerende partij in Turkije met Erdogan aan het hoofd.

Politieke uitdaging

De presidents- en parlementsverkiezingen van volgend jaar worden gezien als mogelijk de grootste politieke uitdaging voor Erdogan tot dusver. Zes oppositiepartijen hebben een alliantie tegen hem gevormd, onder leiding van Imamoglu's partij. Zij moeten nog een presidentskandidaat kiezen. De burgemeester van Istanbul wordt veelvuldig als potentiële kandidaat genoemd en kan volgens peilingen mogelijk winnen van Erdogan, die al bijna twintig jaar aan de macht is.

Imamoglu stelt dat hij wordt gestraft voor zijn succes. Hij won in 2019 de burgemeestersverkiezing in Istanbul, maar die werd door de kiesraad ongeldig verklaard. Toen opnieuw werd gestemd, won hij met een grotere marge. Enkele maanden na zijn aantreden noemde hij leden van de kiesraad "dwazen".

Meer uit Buitenland

Trumps 'grenstsaar' kondigt einde aan van ICE-operatie Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De 'grenstsaar' van de Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat de operatie van immigratiedienst ICE in Minnesota snel ten einde komt. Tom Homan heeft voorgesteld de campagne af te ronden en volgens hem heeft Trump daarmee ingestemd.

40 minuten geleden
Huiszoekingen bij Noorse ex-premier om Epstein-documenten

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft huiszoekingen verricht in een woning en in vakantiewoningen van voormalig premier Thorbjørn Jagland. Justitie is een onderzoek naar hem begonnen naar aanleiding van de recent geopenbaarde Epstein-documenten. Volgens Noorse media zei Jagland dat hij blij is dat de zaak wordt opgehelderd toen de huiszoeking in Oslo begon.

1 uur geleden
Invallen bij Europese Commissie in Brussel in vastgoedonderzoek

BRUSSEL (ANP) - De Belgische politie heeft in Brussel invallen gedaan bij de Europese Commissie in een onderzoek naar onregelmatigheden bij de verkoop van vastgoed, meldt de Financial Times. Het onderzoek wordt volgens de krant geleid door het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat bevestigt dat bewijs wordt verzameld, maar wil verder niets kwijt.

2 uur geleden
Bareigenaren Crans-Montana voor hoorzitting uitgejouwd

SION (ANP) - De eigenaren van de bar in Crans-Montana waar tijdens nieuwjaarsnacht een grote dodelijke brand uitbrak, zijn bij aankomst voor een verhoor uitgejouwd door nabestaanden. Ze moesten zich een weg banen door een menigte van boze mensen en journalisten om de ingang van het gebouw te bereiken, is te zien bij de Zwitserse omroep SRF.

2 uur geleden
Eerste vergunningen voor Oekraïense wapenexport sinds oorlog

KYIV (ANP/AFP) - Voor het eerst sinds het begin van de Russische invasie hebben Oekraïense wapenfabrikanten vergunningen gekregen om te exporteren naar het buitenland. Dat meldt Roestem Oemjerov, secretaris van de nationale veiligheids- en defensieraad van Oekraïne. President Volodymyr Zelensky kondigde in september al aan dat hij snel met de wapenexport wilde beginnen.

2 uur geleden
Zweden doet met straaljagers mee aan Arctic Sentry

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Zweden gaat met straaljagers meedoen aan de Noordpoolmissie Arctic Sentry van de NAVO. Met die toestellen worden patrouilles uitgevoerd.

3 uur geleden
Veroordelingen in Frankrijk na bewaren van bewijs door moeder

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank heeft drie mannen veroordeeld voor een groepsverkrachting in 2020. De moeder van het slachtoffer had bewijsmateriaal een jaar bewaard in een plastic zak, omdat haar dochter aanvankelijk niet met de politie wilde praten.

3 uur geleden