Duizenden Turken protesteren tegen celstraf burgemeester Istanbul
ISTANBUL (ANP/RTR) - Duizenden Turken hebben in Istanbul gedemonstreerd tegen de celstraf voor de burgemeester van de stad. De woensdag veroordeelde burgemeester Ekrem Imamoglu wordt gezien als een potentiële concurrent van president Recep Tayyip Erdogan bij de verkiezingen van volgend jaar.
Imamoglu moet twee jaar en zeven maanden de cel in voor het beledigen van overheidsfunctionarissen, maar is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Bij een veroordeling mag hij gedurende zijn straf niet politiek actief zijn. Tot het hoger beroep kan hij wel burgemeester van Istanbul blijven.
Het protest in Istanbul, een stad met zo'n 16 miljoen inwoners, werd gehouden bij het gemeentehuis. Betogers hadden Turkse vlaggen bij zich en aan het gebouw hing een groot portret van Mustafa Kemal Ataturk, de grondlegger van het huidige Turkije. "Er komt een dag dat de AKP ter verantwoording wordt geroepen", scandeerden aanwezigen. De AKP is de regerende partij in Turkije met Erdogan aan het hoofd.
Politieke uitdaging
De presidents- en parlementsverkiezingen van volgend jaar worden gezien als mogelijk de grootste politieke uitdaging voor Erdogan tot dusver. Zes oppositiepartijen hebben een alliantie tegen hem gevormd, onder leiding van Imamoglu's partij. Zij moeten nog een presidentskandidaat kiezen. De burgemeester van Istanbul wordt veelvuldig als potentiële kandidaat genoemd en kan volgens peilingen mogelijk winnen van Erdogan, die al bijna twintig jaar aan de macht is.
Imamoglu stelt dat hij wordt gestraft voor zijn succes. Hij won in 2019 de burgemeestersverkiezing in Istanbul, maar die werd door de kiesraad ongeldig verklaard. Toen opnieuw werd gestemd, won hij met een grotere marge. Enkele maanden na zijn aantreden noemde hij leden van de kiesraad "dwazen".
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
11 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
14 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
15 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
15 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
16 uur geleden