Duizenden stakende leraren laten zich horen
DEN HAAG (ANP) - Met protestmanifestaties en marsen in diverse binnensteden laten leerkrachten opnieuw massaal hun ongenoegen blijken. Duizenden stakers zijn bijeengekomen, onder meer op de Dam in Amsterdam, in stadion De Kuip in Rotterdam en op het Lange Voorhout in Den Haag.
Ruim 4200 scholen hebben aan de Algemene Onderwijsbond (AOb) gemeld dat ze dicht zijn vanwege de staking. Het zijn vooral basisscholen, maar ook middelbare scholen doen mee. Leraren, onderwijsassistenten en anderen uit de sector eisen dat het kabinet nog eens honderden miljoenen euro's in het onderwijs investeert om lerarentekorten aan te pakken, de hoge werkdruk te verlichten en salarissen te verhogen.
"Ik sta hier vandaag omdat de kwaliteit van ons onderwijs achteruitholt", zo verwoordde Kim van Strien, docent Frans, het tegenover zo'n 7000 collega's in De Kuip, waar leraren vanuit drie punten in Rotterdam-Zuid naartoe waren gelopen. "Ik sta hier voor al mijn collega's die thuiszitten met een burn-out. Minister Slob, geef ons het salaris dat wij verdienen. Maar het allerbelangrijkste: geef kinderen het onderwijs dat zij verdienen." De toespraak werd met gejuich ontvangen.
Manifestatie op de Dam
In de hoofdstad hielden de leraren een mars door het centrum. Een manifestatie op de Dam trok vele duizenden mensen, onder wie politici als Jesse Klaver en Lodewijk Asscher.
Op het Lange Voorhout in Den Haag werd de vraag vanaf het podium "of de leraren boos zijn" met een luidkeels "ja" beantwoord. Onder de actievoerders daar waren ook solidaire ouders en bestuurders van scholen, zoals Ben Kottenhagen, die directeur is van een school voor voortgezet speciaal onderwijs in Leiderdorp. Hij vindt vooral dat de politiek moet zorgen voor meer personeel. Kottenhagen kampt door de werkdruk met hoog ziekteverzuim, waardoor het al meerdere keren is voorgekomen dat een klas een dag geen les kreeg.
Ook in Groningen, Maastricht, Zutphen en Middelburg wordt actiegevoerd. Net als bij eerdere stakingen maken de leerkrachten hun ongenoegen duidelijk op protestborden en leuzen op hesjes: "Ik heb er de (leer)kracht niet voor", "Hart voor de zaak, dus ik staak" en "Gaat uw kind straks 5 dagen naar school?"
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."
9 uur geleden