Duizenden stakende leraren laten zich horen
DEN HAAG (ANP) - Met protestmanifestaties en marsen in diverse binnensteden laten leerkrachten opnieuw massaal hun ongenoegen blijken. Duizenden stakers zijn bijeengekomen, onder meer op de Dam in Amsterdam, in stadion De Kuip in Rotterdam en op het Lange Voorhout in Den Haag.
Ruim 4200 scholen hebben aan de Algemene Onderwijsbond (AOb) gemeld dat ze dicht zijn vanwege de staking. Het zijn vooral basisscholen, maar ook middelbare scholen doen mee. Leraren, onderwijsassistenten en anderen uit de sector eisen dat het kabinet nog eens honderden miljoenen euro's in het onderwijs investeert om lerarentekorten aan te pakken, de hoge werkdruk te verlichten en salarissen te verhogen.
"Ik sta hier vandaag omdat de kwaliteit van ons onderwijs achteruitholt", zo verwoordde Kim van Strien, docent Frans, het tegenover zo'n 7000 collega's in De Kuip, waar leraren vanuit drie punten in Rotterdam-Zuid naartoe waren gelopen. "Ik sta hier voor al mijn collega's die thuiszitten met een burn-out. Minister Slob, geef ons het salaris dat wij verdienen. Maar het allerbelangrijkste: geef kinderen het onderwijs dat zij verdienen." De toespraak werd met gejuich ontvangen.
Manifestatie op de Dam
In de hoofdstad hielden de leraren een mars door het centrum. Een manifestatie op de Dam trok vele duizenden mensen, onder wie politici als Jesse Klaver en Lodewijk Asscher.
Op het Lange Voorhout in Den Haag werd de vraag vanaf het podium "of de leraren boos zijn" met een luidkeels "ja" beantwoord. Onder de actievoerders daar waren ook solidaire ouders en bestuurders van scholen, zoals Ben Kottenhagen, die directeur is van een school voor voortgezet speciaal onderwijs in Leiderdorp. Hij vindt vooral dat de politiek moet zorgen voor meer personeel. Kottenhagen kampt door de werkdruk met hoog ziekteverzuim, waardoor het al meerdere keren is voorgekomen dat een klas een dag geen les kreeg.
Ook in Groningen, Maastricht, Zutphen en Middelburg wordt actiegevoerd. Net als bij eerdere stakingen maken de leerkrachten hun ongenoegen duidelijk op protestborden en leuzen op hesjes: "Ik heb er de (leer)kracht niet voor", "Hart voor de zaak, dus ik staak" en "Gaat uw kind straks 5 dagen naar school?"
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
2 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Op het grasveld voor het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn vier tenten van het Rode Kruis neergezet. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om in te slapen, liet een woordvoerder eerder al weten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een spoorblokkade die Extinction Rebellion (XR) wil uitvoeren bij Utrecht Centraal op zaterdag wordt niet toegestaan. Dat heeft de driehoek van Utrecht (politie, justitie en burgemeester) vrijdag laten weten. XR zegt in een reactie de actie, gericht tegen Israël, zaterdag desondanks door te willen zetten.
3 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft melding gemaakt van "nog een geval" van het hantavirus in Nederland. Het gaat om een bemanningslid van het cruiseschip Hondius, waar het virus uitbrak, dat vanuit Tenerife is gerepatrieerd en geïsoleerd is voor behandeling.
4 uur geleden