Duizenden Russen bewijzen Gorbatsjov laatste eer in Moskou
MOSKOU (ANP/DPA/AFP) - Duizenden Russen hebben zaterdag afscheid genomen van Michail Gorbatsjov. De laatste leider van de Sovjet-Unie overleed eerder deze week op 91-jarige leeftijd. Hij werd zaterdagmiddag begraven op het prestigieuze kloosterkerkhof Novodjevitsje in Moskou naast zijn vrouw Raisa, die in 1999 aan kanker bezweek. Het was een sobere plechtigheid. Een militair orkest speelde het Russische volkslied en er klonken saluutschoten. President Vladimir Poetin schitterde door afwezigheid.
Eerder op de dag liep een lange rij mensen langs de kist die, geflankeerd door een erewacht, stond opgesteld in het Huis van de Vakbonden (Dom Sojoez), niet ver van het Kremlin. Velen legden bloemen in de Zuilenhal, waar Josef Stalin lag opgebaard na zijn dood in 1953. De ruimte werd daarna vaak gebruikt voor de uitvaart van Russische prominenten. Gorbatsjov, door veel landgenoten beschouwd als de man die de Sovjet-Unie ten grave droeg, kreeg echter geen staatsbegrafenis.
Door de oorlog in Oekraïne ontbraken buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders. Als reactie op de sancties hebben veel westerse leiders een inreisverbod gekregen. Onder meer de Verenigde Staten en Duitsland lieten zich vertegenwoordigen door hun ambassadeur in Moskou. Uit de Europese Unie was alleen de Hongaarse regeringsleider Victor Orbán aanwezig. Gorbatsjovs dochter Irina, in het zwart gekleed, nam de condoleances in ontvangst.
Uit Rusland gaven voormalig president Dmitri Medvedev en de liberale oppositieleider Grigori Javlinski acte de présence. Poetin, van wie gezegd werd dat hij een dienstreis maakte naar Kaliningrad, had Gorbatsjov donderdag al de laatste eer bewezen. Na enkele uren werd de kist met Gorbatsjov naar diens laatste rustplaats gebracht. Dmitri Moeratov, hoofdredacteur van de door Gorbatsjov mogelijk gemaakte onafhankelijke krant Novaja Gazeta, leidde de stoet. Hij werd evenals Gorbatsjov onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef Antonio Guterres heeft de Verenigde Staten en Rusland opgeroepen snel een nieuw nucleair akkoord te sluiten. Het bestaande verdrag staat op het punt te verlopen, wat volgens hem een "ernstig moment voor de internationale vrede en veiligheid" is.
38 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.
4 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
5 uur geleden