Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden protesteren in Spanje om mogelijke amnestie Catalanen

Duizenden protesteren in Spanje om mogelijke amnestie Catalanen

MADRID (ANP) - In Madrid zijn volgens Spaanse media duizenden mensen de straat op gegaan om te protesteren tegen de mogelijke amnestie voor Catalaanse separatisten. Alberto Núñez Feijóo, de leider van de conservatieve PP die het protest heeft georganiseerd, zegt dat er zeker 40.000 mensen zijn komen opdagen.

De bijeenkomst was ook bedoeld om steun aan Feijóo te betuigen. Hij hoopt nog altijd de volgende premier van Spanje te worden, na zijn verkiezingsoverwinning in juli. Deze week stemt het parlement over zijn benoeming, maar er wordt niet verwacht dat hij het haalt. Zijn partij heeft geen meerderheid, ook niet met steun van de rechts-populistische partij Vox.

Als de poging van Feijóo mislukt, komen de Catalaanse separatisten in beeld. Dan mag namelijk de socialistische PSOE proberen een regering te vormen, de partij van de huidige premier Pedro Sánchez. Ook zijn linkse blok heeft geen meerderheid, maar zou dat wel kunnen hebben met de steun van Catalaanse separatistische partijen. Maar die stellen hoge eisen voor hun medewerking.

De Catalanen willen dat de aanklachten worden ingetrokken tegen alle mensen vanwege hun rol bij de onafhankelijkheidsbeweging. Het is onduidelijk om hoeveel mensen het gaat, maar het zouden er mogelijk duizenden zijn. Boegbeeld Carles Puigdemont zit bijvoorbeeld in ballingschap in België en zou bij terugkeer in Spanje de cel in moeten. Feijóo ziet in elk geval helemaal niets in amnestie en heeft zondag uitgehaald naar de PSOE omdat die partij dat wel zou overwegen. "Dit gaat over het hebben van principes en daaraan vasthouden. Niemand staat in Spanje boven de grondwet." De demonstranten juichten hem toe en riepen Feijóo toe dat hij hun premier is.

Meer uit Buitenland

Noord-Korea lanceert opnieuw een raket

SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.

30 minuten geleden
Doden door tyfoon Kalmaegi in Vietnam

HANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.

2 uur geleden
Meerdere doden bij Amerikaanse aanval op boot in Caribisch gebied

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.

3 uur geleden
Trump: snel een internationale stabiliseringsmacht naar Gaza

WASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.

4 uur geleden
Dodental vliegtuigcrash Louisville, VS loopt opnieuw op

LOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.

5 uur geleden
Oekraïne positief over gesprekken over Tomahawks met VS

WASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.

7 uur geleden
Rechter bepaalt dat regering VS voedselhulp moet hervatten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.

8 uur geleden