Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden protesteren in Duitsland tegen CDU-samenwerking met AfD

Duizenden protesteren in Duitsland tegen CDU-samenwerking met AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen zijn in Duitse steden bij elkaar gekomen om te protesteren tegen een omstreden motie van de christendemocratische partij CDU. In onder meer Leipzig, Dresden en Berlijn zijn er betogingen tegen de inhoud van de motie, maar ook tegen het feit dat is samengewerkt met de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD).

Woensdag werd in het Duitse parlement een niet-bindende motie aangenomen over een aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kwam van CDU en kreeg met steun van AfD een meerderheid.

De stap van CDU was ongewoon, en volgens de betogers ongewenst. De Duitse politiek had een zogenoemde "firewall" opgetrokken tegen AfD. Die hield in dat plannen in het parlement niet in stemming gebracht werden als ze voor een meerderheid van AfD afhankelijk waren.

Vernielingen

In Leipzig kwamen volgens de politie zo'n 5000 betogers bij elkaar. Zij namen kartonnen dozen mee om een nieuwe, symbolische firewall op te bouwen. Voor het CDU-hoofdkantoor in Berlijn protesteerden 6000 mensen, bij een kleiner kantoor van de partij in de wijk Charlottenburg werden vernielingen aangericht. Bij een campagnebijeenkomst van CDU-leider Friedrich Merz stonden ook duizenden mensen.

Bij het kantoor van CSU, de Beierse zusterpartij van CDU, in München kwamen volgens de politie zo'n 7000 mensen bij elkaar, meldt de Süddeutsche Zeitung. Die hielden de lichtjes van hun telefoons omhoog als firewall. "Werk niet samen met fascisten! Samen verdedigen we de democratie en het individuele recht op asiel", stond in een oproep om te komen protesteren.

Op meer plaatsen in Duitsland kwamen duizenden mensen samen, waaronder Düsseldorf, Kiel, Freiburg en Hannover. De komende dagen worden meer protesten verwacht. Over drie weken zijn er in Duitsland verkiezingen. Migratie is een belangrijk thema.

Meer uit Buitenland

Macron beschuldigt Hezbollah van doden van Franse militair

BEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.

6 minuten geleden
Leider Iran zegt dat Iran nederlagen aan vijand kan toedienen

TEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.

1 uur geleden
Schepen beschoten in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.

1 uur geleden
Franse actrice Nathalie Baye (77) overleden

PARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.

3 uur geleden
Iran sluit Straat van Hormuz weer volgens leger

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.

4 uur geleden
Iran opent deel luchtruim in oosten van het land

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open. Het gaat voornamelijk om vliegvelden in het noordoosten en oosten, zoals die van Mashhad, Birjand en Zahedan. Later meldden de luchtvaartautoriteiten dat de twee grote luchthavens van de hoofdstad Teheran in het noorden van het land ook weer open zijn.

4 uur geleden
Konvooi tankers gesignaleerd bij tocht door Straat van Hormuz

DUBAI/TEHERAN (ANP/RTR) - Een konvooi van tankschepen vaart volgens scheepvaartwaarnemers van MarineTraffic door de Straat van Hormuz richting de Indische Oceaan. Het gaat om tankschepen met olie, gas of petrochemische producten aan boord.

5 uur geleden