Duizenden protesteren in Duitsland tegen CDU-samenwerking met AfD
BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen zijn in Duitse steden bij elkaar gekomen om te protesteren tegen een omstreden motie van de christendemocratische partij CDU. In onder meer Leipzig, Dresden en Berlijn zijn er betogingen tegen de inhoud van de motie, maar ook tegen het feit dat is samengewerkt met de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD).
Woensdag werd in het Duitse parlement een niet-bindende motie aangenomen over een aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kwam van CDU en kreeg met steun van AfD een meerderheid.
De stap van CDU was ongewoon, en volgens de betogers ongewenst. De Duitse politiek had een zogenoemde "firewall" opgetrokken tegen AfD. Die hield in dat plannen in het parlement niet in stemming gebracht werden als ze voor een meerderheid van AfD afhankelijk waren.
Vernielingen
In Leipzig kwamen volgens de politie zo'n 5000 betogers bij elkaar. Zij namen kartonnen dozen mee om een nieuwe, symbolische firewall op te bouwen. Voor het CDU-hoofdkantoor in Berlijn protesteerden 6000 mensen, bij een kleiner kantoor van de partij in de wijk Charlottenburg werden vernielingen aangericht. Bij een campagnebijeenkomst van CDU-leider Friedrich Merz stonden ook duizenden mensen.
Bij het kantoor van CSU, de Beierse zusterpartij van CDU, in München kwamen volgens de politie zo'n 7000 mensen bij elkaar, meldt de Süddeutsche Zeitung. Die hielden de lichtjes van hun telefoons omhoog als firewall. "Werk niet samen met fascisten! Samen verdedigen we de democratie en het individuele recht op asiel", stond in een oproep om te komen protesteren.
Op meer plaatsen in Duitsland kwamen duizenden mensen samen, waaronder Düsseldorf, Kiel, Freiburg en Hannover. De komende dagen worden meer protesten verwacht. Over drie weken zijn er in Duitsland verkiezingen. Migratie is een belangrijk thema.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - VN-klimaatchef Simon Stiell heeft gastland Brazilië van de klimaattop COP30 aangesproken op de beveiliging van het conferentiecentrum in Belém. Daar stormden dinsdagavond zo'n 150 activisten binnen. Meerdere betogers richtten vernielingen aan en twee beveiligers liepen in het tumult lichte verwondingen op.
3 uur geledenADDIS ABABA (ANP/RTR) - Afrika kampt met de ergste cholera-uitbraak in 25 jaar, meldt de Afrikaanse gezondheidsdienst CDC donderdag. De organisatie wijst naar kwetsbare watersystemen en conflicten als belangrijkste veroorzakers van de toename.
3 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt twee Palestijnen te hebben gedood bij gevechten op de bezette Westelijke Jordaanoever. Tegelijkertijd melden de Palestijnse autoriteiten dat Israëlische kolonisten een moskee in brand hebben gestoken.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een groot deel van het Britse legerpersoneel krijgt te maken met grensoverschrijdend gedrag in hun werk, volgens een donderdag gepubliceerd onderzoek van het ministerie van Defensie. Twee derde van de vrouwen in reguliere dienst heeft aangegeven dat ze het afgelopen jaar seksueel grensoverschrijdend gedrag hebben ervaren, tegenover een derde van de mannen. De regering noemt de resultaten "onaanvaardbaar".
9 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Noordse en Baltische landen kopen voor Oekraïne voor een half miljard dollar (430 miljoen euro) aan Amerikaanse wapens. Het al eerder aangekondigde pakket is officieel rond, zeggen de defensieministers van de acht NAVO-landen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De klimaatambities voor 2040 waarmee het Europees Parlement heeft ingestemd zijn "ernstig verwaterd", stelt Climate Action Network (CAN). Tegelijkertijd merkt de koepelorganisatie op dat "het ergste is vermeden" nu het hoofddoel van 90 procent minder uitstoot is goedgekeurd. Voorstellen van het parlement om duidelijke criteria op te stellen voor handel in koolstofkredieten ziet CAN als een verbetering.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat Europarlementariërs tijdens een zwangerschapsverlof via een collega kunnen stemmen. Vrouwen mogen hun volmacht afgeven drie maanden voor en zes maanden na de bevalling. Dit voorstel is donderdag met 605 stemmen voor door het Europees Parlement aangenomen. De kieswet van de EU moet nu worden aangepast.
9 uur geleden