Duizenden protesteren in Duitsland tegen CDU-samenwerking met AfD
BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen zijn in Duitse steden bij elkaar gekomen om te protesteren tegen een omstreden motie van de christendemocratische partij CDU. In onder meer Leipzig, Dresden en Berlijn zijn er betogingen tegen de inhoud van de motie, maar ook tegen het feit dat is samengewerkt met de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD).
Woensdag werd in het Duitse parlement een niet-bindende motie aangenomen over een aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kwam van CDU en kreeg met steun van AfD een meerderheid.
De stap van CDU was ongewoon, en volgens de betogers ongewenst. De Duitse politiek had een zogenoemde "firewall" opgetrokken tegen AfD. Die hield in dat plannen in het parlement niet in stemming gebracht werden als ze voor een meerderheid van AfD afhankelijk waren.
Vernielingen
In Leipzig kwamen volgens de politie zo'n 5000 betogers bij elkaar. Zij namen kartonnen dozen mee om een nieuwe, symbolische firewall op te bouwen. Voor het CDU-hoofdkantoor in Berlijn protesteerden 6000 mensen, bij een kleiner kantoor van de partij in de wijk Charlottenburg werden vernielingen aangericht. Bij een campagnebijeenkomst van CDU-leider Friedrich Merz stonden ook duizenden mensen.
Bij het kantoor van CSU, de Beierse zusterpartij van CDU, in München kwamen volgens de politie zo'n 7000 mensen bij elkaar, meldt de Süddeutsche Zeitung. Die hielden de lichtjes van hun telefoons omhoog als firewall. "Werk niet samen met fascisten! Samen verdedigen we de democratie en het individuele recht op asiel", stond in een oproep om te komen protesteren.
Op meer plaatsen in Duitsland kwamen duizenden mensen samen, waaronder Düsseldorf, Kiel, Freiburg en Hannover. De komende dagen worden meer protesten verwacht. Over drie weken zijn er in Duitsland verkiezingen. Migratie is een belangrijk thema.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De executeurs van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben ingestemd met een betaling van maximaal 35 miljoen dollar om openstaande claims van zijn slachtoffers te schikken die nog geen vergoeding hadden ontvangen.
39 minuten geledenTALLAHASSEE (ANP/RTR) - Het parlement van de Amerikaanse staat Florida heeft ingestemd met een wet die Palm Beach International Airport moet hernoemen naar president Donald Trump.
42 minuten geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Koreaans leider Kim Jong-un heeft het negende congres van de regerende Arbeiderspartij geopend tijdens een grote ceremonie in Pyongyang, meldt het staatspersagentschap KCNA.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.
7 uur geledenMINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.
8 uur geleden