Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden Oekraïners vragen asiel in EU, wat niet hoeft

Duizenden Oekraïners vragen asiel in EU, wat niet hoeft

LUXEMBURG (ANP) - Het aantal Oekraïners dat asiel aanvraagt in de Europese Unie is in februari, de maand dat Rusland Oekraïne binnenviel, fors gestegen. Ook al hoeven zij dat niet te doen om in een EU-land te mogen verblijven.

In februari vroegen 2370 Oekraïners asiel aan in een lidstaat van de EU, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. In januari, toen er al oorlogstaal klonk uit Rusland, waren dat er nog maar 355. In Nederland kwamen in de eerste vier maanden van het jaar 83 asielzoekers uit Oekraïne aan, liet de IND vorige week weten.

In totaal vroegen 54.565 mensen asiel aan in de EU. Dat is 85 procent meer dan een jaar eerder, toen de coronapandemie de instroom nog drukte. Afghanen en Syriërs hebben het grootste aandeel, maar Oekraïners staan plotseling op plaats vijf.

Na het uitbreken van de oorlog hebben de EU-landen afgesproken dat Oekraïners er minstens een jaar lang mogen verblijven zonder dat ze asiel hoeven aan te vragen. Die periode kan zo nodig worden verlengd.

Meer uit Buitenland

EU laakt Israëlische maatregelen tegen hulporganisaties

BRUSSEL (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.

23 minuten geleden
Kallas: Russische bewering aanval Poetins woning is afleiding

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.

39 minuten geleden
Japanse vrouwelijke parlementsleden willen meer toiletten

TOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.

1 uur geleden
Justitie VS heeft nog meer dan 5 miljoen pagina's Epstein-files

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.

3 uur geleden
Taiwan meldt terugtrekking Chinese oorlogsbodems

TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".

4 uur geleden
Legerchef: Poetin beveelt opmars troepen in Soemy en Charkiv

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.

6 uur geleden
President Colombia: VS bombardeerden cocaïnefabriek in Venezuela

BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.

7 uur geleden