Duizenden Oekraïners vragen asiel in EU, wat niet hoeft
LUXEMBURG (ANP) - Het aantal Oekraïners dat asiel aanvraagt in de Europese Unie is in februari, de maand dat Rusland Oekraïne binnenviel, fors gestegen. Ook al hoeven zij dat niet te doen om in een EU-land te mogen verblijven.
In februari vroegen 2370 Oekraïners asiel aan in een lidstaat van de EU, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. In januari, toen er al oorlogstaal klonk uit Rusland, waren dat er nog maar 355. In Nederland kwamen in de eerste vier maanden van het jaar 83 asielzoekers uit Oekraïne aan, liet de IND vorige week weten.
In totaal vroegen 54.565 mensen asiel aan in de EU. Dat is 85 procent meer dan een jaar eerder, toen de coronapandemie de instroom nog drukte. Afghanen en Syriërs hebben het grootste aandeel, maar Oekraïners staan plotseling op plaats vijf.
Na het uitbreken van de oorlog hebben de EU-landen afgesproken dat Oekraïners er minstens een jaar lang mogen verblijven zonder dat ze asiel hoeven aan te vragen. Die periode kan zo nodig worden verlengd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
14 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
14 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
15 uur geleden