Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden Oekraïners vragen asiel in EU, wat niet hoeft

Duizenden Oekraïners vragen asiel in EU, wat niet hoeft

LUXEMBURG (ANP) - Het aantal Oekraïners dat asiel aanvraagt in de Europese Unie is in februari, de maand dat Rusland Oekraïne binnenviel, fors gestegen. Ook al hoeven zij dat niet te doen om in een EU-land te mogen verblijven.

In februari vroegen 2370 Oekraïners asiel aan in een lidstaat van de EU, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. In januari, toen er al oorlogstaal klonk uit Rusland, waren dat er nog maar 355. In Nederland kwamen in de eerste vier maanden van het jaar 83 asielzoekers uit Oekraïne aan, liet de IND vorige week weten.

In totaal vroegen 54.565 mensen asiel aan in de EU. Dat is 85 procent meer dan een jaar eerder, toen de coronapandemie de instroom nog drukte. Afghanen en Syriërs hebben het grootste aandeel, maar Oekraïners staan plotseling op plaats vijf.

Na het uitbreken van de oorlog hebben de EU-landen afgesproken dat Oekraïners er minstens een jaar lang mogen verblijven zonder dat ze asiel hoeven aan te vragen. Die periode kan zo nodig worden verlengd.

Meer uit Buitenland

Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

27 minuten geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

47 minuten geleden
Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

1 uur geleden
Politieke partijen in België willen boycot songfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.

1 uur geleden
Duitsland hervormt militaire dienst

BERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.

2 uur geleden
Buitenlandbeleidsplan Trump hard voor 'ondemocratisch' Europa

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.

2 uur geleden
Rusland: vooruitgang in onderhandelingen, praten graag verder

MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.

5 uur geleden