Duizenden Oekraïners herdenken in Jaarbeurs begin oorlog
UTRECHT (ANP) - 5000 Oekraïners herdenken vrijdag in de Jaarbeurs het begin van de oorlog een jaar geleden. Vanuit heel het land komen vluchtelingen samen in Utrecht. Ook op andere plekken in het land wordt stilgestaan bij de Russische inval in Oekraïne.
In de Jaarbeurs zijn onder meer videoboodschappen van president Volodimir Zelenski van Oekraïne en premier Mark Rutte. Verder spreken onder anderen staatssecretaris Eric van der Burg (Veiligheid), burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht en de ambassadeur van Oekraïne Maksym Kononenko. De dag wordt afgesloten met het volkslied.
"Vrijdag is voor Oekraïners een moeilijke dag waarop we niet alleen willen zijn", vertelt initiatiefnemer van de herdenking Anna Bieliaieva. Zij kwam zelf vanuit Charkov naar Utrecht. Bieliaieva opent de bijeenkomst met de Walk of Hope die vanaf het Centraal Station naar de Jaarbeurs loopt. Duizenden Oekraïners legden als eindpunt van hun vlucht het afgelopen jaar deze route af naar het regionaal opvangpunt in de Jaarbeurs.
In Den Haag is vrijdagmiddag een herdenkingsmars in het Eline Vere Park en ook in Amsterdam gaan mensen de straat op. Zo demonstreert het vredesplatform Stop de oorlog Amsterdam bij het Russische consulaat aan het Museumplein en is er vanaf hetzelfde plein een demonstratie die naar de Dam leidt. Daar volgt een manifestatie met diverse sprekers, zoals locoburgemeester Rutger Groot Wassink van Amsterdam.
Ook in andere plaatsen in het land zijn bijeenkomsten met vluchtelingen uit Oekraïne, in meerdere kerken wordt gebeden voor vrede en 's avonds klinken in meer dan vijftig steden in Nederland kerkklokken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
42 minuten geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
7 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
7 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
11 uur geleden