Duizenden monumenten zijn weer te bezoeken op Open Monumentendag
DEN HAAG (ANP) - Duizenden rijksmonumenten in het hele land zijn op zaterdag en zondag weer te bezoeken. Tijdens de 36e editie van Open Monumentendag kan het publiek weer kennismaken met het Nederlands cultureel erfgoed. Het thema dit jaar is 'Duurzaam duurt het langst'.
Bezoekers kunnen gratis een kijkje nemen in onder meer monumentale watertorens, kastelen en oude fabrieken die passen in het thema. Zo opent Tapijtfabriek De Gampel in Breda de deuren voor het publiek. Het monument is CO2-neutraal verbouwd en het dak is bedekt met zonnepanelen. Ook is een monumentale boerderij te bezoeken in de Brabantse gemeente Oirschot. Het agrarisch erfgoed is verbouwd tot een zorgwoning.
De organisatie reikt in het kader van duurzaamheid ook een prijs uit. Die gaat naar de watertoren De Reusch in het Limburgse Schimmert. Volgens de jury heeft de toren "duurzaamheid tot in de details doorgevoerd". Zo wordt de elektriciteit opgewekt door zo'n 350 zonnepanelen en zijn materialen hergebruikt. Het pand is daardoor energieneutraal.
Vorig jaar trok het evenement ruim 850.000 bezoekers. Ongeveer 4000 monumenten waren toen geopend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De dossiers van ruim 69.000 mensen die zich hadden gemeld voor compensatie om de toeslagenaffaire zijn beoordeeld. Meer dan 43.000 mensen zijn uiteindelijk na deze integrale beoordeling (IB) erkend als gedupeerde, meldt demissionair staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen) donderdag aan de Tweede Kamer.
11 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Actievoerders van Greenpeace gaan door met de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport zodat het vliegveld niet gebruikt kan worden. Een woordvoerder van de milieuorganisatie laat weten dat de activisten net zo lang blijven zitten "tot dit vliegveld definitief van de baan is".
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zes dagen nadat in Het Parool een artikel is verschenen over de misdragingen van student Marlon U., heeft de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam maatregelen aangekondigd. Rector Jeroen Geurts meldde onder meer dat er gesprekken lopen met studentenvertegenwoordigers en studentenverenigingen op de campus en dat die gesprekken de komende weken en maanden worden voortgezet.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Drie Turkse moskeeën hebben brieven ontvangen die oproepen tot het stoppen van de 'islamisering', met daarbij een opsomming van aanslagen, zoals die op 11 september 2001 op het World Trade Center in New York. De briefschrijver noemt de islamitische vastenmaand ramadan, die volgende week begint, als aanleiding. De Islamitische Stichting Nederland (ISN) deelt de brief.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebrekkige algoritme dat de reclassering gebruikte bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden, schaadt het vertrouwen in het strafrechtelijke systeem. Dat zegt Slachtofferhulp Nederland. Volgens een woordvoerster is dat vertrouwen juist cruciaal voor het herstel van slachtoffers.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in de jeugdzorg leggen maandag 2 maart in heel Nederland 24 uur het werk neer. Dat melden vakbonden FNV, CNV en FBZ. De werknemers verzamelen zich in Utrecht uit protest tegen de vastgelopen cao-onderhandelingen.
15 uur geleden