Duizenden monumenten zijn weer te bezoeken op Open Monumentendag
DEN HAAG (ANP) - Duizenden rijksmonumenten in het hele land zijn op zaterdag en zondag weer te bezoeken. Tijdens de 36e editie van Open Monumentendag kan het publiek weer kennismaken met het Nederlands cultureel erfgoed. Het thema dit jaar is 'Duurzaam duurt het langst'.
Bezoekers kunnen gratis een kijkje nemen in onder meer monumentale watertorens, kastelen en oude fabrieken die passen in het thema. Zo opent Tapijtfabriek De Gampel in Breda de deuren voor het publiek. Het monument is CO2-neutraal verbouwd en het dak is bedekt met zonnepanelen. Ook is een monumentale boerderij te bezoeken in de Brabantse gemeente Oirschot. Het agrarisch erfgoed is verbouwd tot een zorgwoning.
De organisatie reikt in het kader van duurzaamheid ook een prijs uit. Die gaat naar de watertoren De Reusch in het Limburgse Schimmert. Volgens de jury heeft de toren "duurzaamheid tot in de details doorgevoerd". Zo wordt de elektriciteit opgewekt door zo'n 350 zonnepanelen en zijn materialen hergebruikt. Het pand is daardoor energieneutraal.
Vorig jaar trok het evenement ruim 850.000 bezoekers. Ongeveer 4000 monumenten waren toen geopend.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
10 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
32 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Frits Spits heeft zaterdag de laatste uitzending van zijn programma De Taalstaat gepresenteerd. De radiomaker kondigde in september aan na 52 jaar te stoppen met radio. In het nieuwe jaar gaat De Taalstaat verder met schrijver Ronald Giphart als presentator.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De filedruk, het aantal files en de tijd dat weggebruikers stilstonden, is het afgelopen jaar met 3 procent gestegen vergeleken met 2024. Dat meldt de ANWB op basis van cijfers van TomTom. De stijging komt voornamelijk door grenscontroles in Duitsland. De verkeersbond zag het aantal files aan de oostgrens enorm toenemen.
3 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse recensenten hebben de film One Battle After Another met Leonardo DiCaprio uitgeroepen tot de beste bioscoopfilm van het jaar. Als beste Nederlandse film van 2025 werd Voor de meisjes van regisseur Mike van Diem gekozen. Dat maakte de Kring van Nederlandse Filmjournalisten (KNF), die de verkiezing sinds 2003 organiseert, zaterdag bekend.
7 uur geleden