Duizenden mensen in de rij om afscheid te nemen van Constantijn
ATHENE (ANP) - Duizenden mensen staan maandagochtend in de rij voor de kleine kapel bij De Grote Metropolitaan, de kathedraal van het aartsbisdom Athene, om afscheid te nemen van de laatste Griekse koning, Constantijn II. Hij overleed op 10 januari op 82-jarige leeftijd.
Maandag is de uitvaart. Op video's op sociale media is te zien dat zich een lange rij heeft gevormd voor de kathedraal. Sommige mensen hebben bloemen of een Griekse vlag meegenomen.
Vanaf 06.00 uur lokale tijd gingen de deuren van de kapel open voor bezoekers. Volgens verscheidene media zouden er duizenden mensen in de rij staan: wellicht te veel om allemaal naar binnen te kunnen.
Europese koningshuizen
Constantijn werd geboren als prins van Griekenland en van Denemarken, maar in 1974 werd de monarchie in Griekenland afgeschaft. Onder anderen koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix zijn bij de uitvaart.
Ook veel leden van andere Europese koningshuizen zijn in Athene aanwezig bij de uitvaart. Onder anderen de Spaanse koning en koningin, het Belgische en Zweedse koningspaar en de Deense koningin wonen de plechtigheid bij. Constantijn wordt na de dienst begraven op Tatoi, een voormalig landgoed van de Griekse koninklijke familie ten noorden van Athene.
De Griekse regering wilde geen staatsbegrafenis en zei eerder dat alleen de minister van Cultuur, Lona Mendonis, naar de begrafenis bij het voormalige zomerpaleis van Tatoi zou gaan. Maar volgens Griekse media woont nu ook vicepremier Panagiotis Pikrammenos namens de regering de uitvaartplechtigheid bij.
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
4 uur geleden