Duizenden mensen in Barcelona de straat op tegen hoge huurprijzen
BARCELONA (ANP/RTR/DPA) - Ruim 20.000 mensen zijn zaterdagavond in Barcelona de straat op gegaan om te demonstreren voor betaalbare huisvesting. De demonstranten eisen dat de huren in de Spaanse stad worden gehalveerd, melden verschillende Spaanse media.
Huisvesting is in Spanje een groot probleem geworden. Enerzijds wil het land toerisme promoten, een belangrijke motor van de economie. Anderzijds zijn er zorgen over hoge huren door gentrificatie, dat is een proces van opwaardering van een buurt op sociaal, cultureel en economisch gebied, en door huisbazen die overstappen op lucratievere kortetermijnverhuur aan toeristen.
De betogers willen ook dat leegstaande appartementen en accommodaties voor toeristen weer beschikbaar komen voor de inwoners van Barcelona. Ze stellen bovendien dat huurcontracten voor onbepaalde tijd geldig moeten zijn.
Kortetermijnhuur
In juni heeft burgemeester Jaume Collboni van Barcelona een plan aangekondigd om alle kortetermijnhuur vanaf eind 2028 te verbieden. Daarmee wil hij het nijpende woningtekort en de stijgende huurprijzen in de stad tegengaan. Het plan is gebaseerd op een regionaal huisvestingsdecreet dat vorig jaar werd aangenomen en dat het aan gemeenten overlaat om vergunningen te verlenen aan vakantiewoningen.
Verhuurplatform Airbnb heeft deze maand nog kritiek geuit op die plannen. Airbnb, dat populair is voor het verhuren van vakantiewoningen, zegt dat de maatregel alleen de hotelsector zal helpen. Volgens het bedrijf worden er al veel minder vakantieappartementen in Barcelona te huur aangeboden, terwijl de prijzen voor hotelkamers hard zijn gestegen.
Gebrek aan nieuwbouw
Het bedrijf zegt dat het probleem vooral wordt veroorzaakt door een gebrek aan nieuwbouw van appartementen. Ook staan veel appartementen gewoon leeg, aldus Airbnb. Het verhuurplatform zegt dan ook dat hier meer aan moet worden gedaan, want dat zou veel meer helpen bij het oplossen van het woningtekort dan een verbod op de verhuur van appartementen aan toeristen.
Eerder is ook in andere Spaanse steden en op de Spaanse eilanden geprotesteerd tegen hoge huren en de impact van massatoerisme op het land. Afgelopen zomer ontving Spanje nog het recordaantal van 21,8 miljoen toeristen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen verder omlaag na de verliesbeurt een dag eerder. Beleggers reageerden op een belangrijk inflatiecijfer, de zogeheten prijsindex voor persoonlijke consumptieve bestedingen. Dat cijfer meet de veranderingen in de prijzen van goederen en diensten die door consumenten worden gekocht en heeft de voorkeur van de Amerikaanse centrale bank boven de gewone inflatie. Volgens het cijfer stegen de consumentenprijzen in december met 0,4 procent op maandbasis, wat iets sterker is dan verwacht.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van de Verenigde Staten is in 2025 met 2,2 procent gegroeid. Dat meldde de Amerikaanse overheid op basis van voorlopige schattingen. De groei van 's werelds grootste economie in 2024 bedroeg 2,8 procent.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar de miljoenenfraude door notaris Frank Oranje bij landsadvocaat Pels Rijcken is afgerond. Het Openbaar Ministerie legt boetes van 400.000 euro op aan twee vennootschappen van de in 2020 overleden voormalige notaris. Het onderzoek naar zijn weduwe wordt niet voortgezet.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - X gaat in beroep tegen een boete van 120 miljoen euro die de Europese Commissie het socialemediabedrijf in december oplegde. Volgens het bedrijf van miljardair Elon Musk heeft de Commissie fouten gemaakt bij het onderzoek naar overtredingen van Europese digitale regels.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich is van een Amerikaans onderzoek naar mogelijke kartelvorming af. Het ministerie van Justitie van de Verenigde Staten heeft het gezondheids- en voedingsbedrijf onlangs gemeld dit onderzoek te sluiten, schrijft het Zwitsers-Nederlandse bedrijf in zijn jaarverslag.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verhoogde importheffingen raken de staalindustrie in de Europese Unie hard. De export van staal vanuit de EU naar de Verenigde Staten is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt Europese belangenvereniging voor de staalindustrie Eurofer op basis van gegevens van Eurostat.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in februari sterker toegenomen dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral door een versnelling van de groei in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied. Zo liet de omvangrijke Duitse industrie voor het eerst in meer dan 3,5 jaar weer groei zien door de hogere overheidsuitgaven aan defensie en infrastructuur.
4 uur geleden