Duizenden mensen in Barcelona de straat op tegen hoge huurprijzen
BARCELONA (ANP/RTR/DPA) - Ruim 20.000 mensen zijn zaterdagavond in Barcelona de straat op gegaan om te demonstreren voor betaalbare huisvesting. De demonstranten eisen dat de huren in de Spaanse stad worden gehalveerd, melden verschillende Spaanse media.
Huisvesting is in Spanje een groot probleem geworden. Enerzijds wil het land toerisme promoten, een belangrijke motor van de economie. Anderzijds zijn er zorgen over hoge huren door gentrificatie, dat is een proces van opwaardering van een buurt op sociaal, cultureel en economisch gebied, en door huisbazen die overstappen op lucratievere kortetermijnverhuur aan toeristen.
De betogers willen ook dat leegstaande appartementen en accommodaties voor toeristen weer beschikbaar komen voor de inwoners van Barcelona. Ze stellen bovendien dat huurcontracten voor onbepaalde tijd geldig moeten zijn.
Kortetermijnhuur
In juni heeft burgemeester Jaume Collboni van Barcelona een plan aangekondigd om alle kortetermijnhuur vanaf eind 2028 te verbieden. Daarmee wil hij het nijpende woningtekort en de stijgende huurprijzen in de stad tegengaan. Het plan is gebaseerd op een regionaal huisvestingsdecreet dat vorig jaar werd aangenomen en dat het aan gemeenten overlaat om vergunningen te verlenen aan vakantiewoningen.
Verhuurplatform Airbnb heeft deze maand nog kritiek geuit op die plannen. Airbnb, dat populair is voor het verhuren van vakantiewoningen, zegt dat de maatregel alleen de hotelsector zal helpen. Volgens het bedrijf worden er al veel minder vakantieappartementen in Barcelona te huur aangeboden, terwijl de prijzen voor hotelkamers hard zijn gestegen.
Gebrek aan nieuwbouw
Het bedrijf zegt dat het probleem vooral wordt veroorzaakt door een gebrek aan nieuwbouw van appartementen. Ook staan veel appartementen gewoon leeg, aldus Airbnb. Het verhuurplatform zegt dan ook dat hier meer aan moet worden gedaan, want dat zou veel meer helpen bij het oplossen van het woningtekort dan een verbod op de verhuur van appartementen aan toeristen.
Eerder is ook in andere Spaanse steden en op de Spaanse eilanden geprotesteerd tegen hoge huren en de impact van massatoerisme op het land. Afgelopen zomer ontving Spanje nog het recordaantal van 21,8 miljoen toeristen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse verzekeraars hebben actie beloofd om te voorkomen dat trouwe klanten onnodig hogere premies betalen dan nieuwe. Een aantal van hen controleert het verzekeringenaanbod blijvend om deze prijsverschillen te voorkomen, melden het Verbond van Verzekeraars en de Autoriteit Financiële Markten (AFM).
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft vorig jaar iets groener geproduceerd dan een jaar eerder, maar op de langere termijn is er nog geen sprake van een trendbreuk. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) op basis van gegevens van grote industriebedrijven in ons land.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel vindt de financiële markten binnen de EU te gefragmenteerd en wil dat het makkelijker wordt om binnen Europa financiële diensten te verhandelen. Daarvoor presenteert de Europese Commissie donderdag een plan. Daarin geeft Brussel de Europese toezichthouder voor financieel toezicht ook een grotere rol.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - De Italiaanse politie heeft op hoofdkantoren van dertien bekende modebedrijven documenten opgevraagd over hun omgang met toeleveranciers, meldt persbureau Reuters op basis van documenten van justitie. De actie is onderdeel van een breder onderzoek naar vermeende uitbuiting van arbeiders in de mode-industrie. Agenten bezochten onder andere Dolce & Gabbana, Versace, Prada en de Italiaanse tak van Adidas.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag verder omhoog na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door zwakke cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Die verstevigden de verwachting dat de Federal Reserve volgende week de rente verder gaat verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan een onderzoek te starten naar de AI-functies in WhatsApp, meldt zakenkrant Financial Times. Het onderzoek van de Europese Commissie zou gericht zijn op de manier waarop het Amerikaanse socialemediabedrijf Meta Platforms zijn 'Meta AI'-systeem dit jaar in de berichtendienst heeft ingebouwd.
3 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.
3 uur geleden