
Duizenden mensen in Barcelona de straat op tegen hoge huurprijzen
BARCELONA (ANP/RTR/DPA) - Ruim 20.000 mensen zijn zaterdagavond in Barcelona de straat op gegaan om te demonstreren voor betaalbare huisvesting. De demonstranten eisen dat de huren in de Spaanse stad worden gehalveerd, melden verschillende Spaanse media.
Huisvesting is in Spanje een groot probleem geworden. Enerzijds wil het land toerisme promoten, een belangrijke motor van de economie. Anderzijds zijn er zorgen over hoge huren door gentrificatie, dat is een proces van opwaardering van een buurt op sociaal, cultureel en economisch gebied, en door huisbazen die overstappen op lucratievere kortetermijnverhuur aan toeristen.
De betogers willen ook dat leegstaande appartementen en accommodaties voor toeristen weer beschikbaar komen voor de inwoners van Barcelona. Ze stellen bovendien dat huurcontracten voor onbepaalde tijd geldig moeten zijn.
Kortetermijnhuur
In juni heeft burgemeester Jaume Collboni van Barcelona een plan aangekondigd om alle kortetermijnhuur vanaf eind 2028 te verbieden. Daarmee wil hij het nijpende woningtekort en de stijgende huurprijzen in de stad tegengaan. Het plan is gebaseerd op een regionaal huisvestingsdecreet dat vorig jaar werd aangenomen en dat het aan gemeenten overlaat om vergunningen te verlenen aan vakantiewoningen.
Verhuurplatform Airbnb heeft deze maand nog kritiek geuit op die plannen. Airbnb, dat populair is voor het verhuren van vakantiewoningen, zegt dat de maatregel alleen de hotelsector zal helpen. Volgens het bedrijf worden er al veel minder vakantieappartementen in Barcelona te huur aangeboden, terwijl de prijzen voor hotelkamers hard zijn gestegen.
Gebrek aan nieuwbouw
Het bedrijf zegt dat het probleem vooral wordt veroorzaakt door een gebrek aan nieuwbouw van appartementen. Ook staan veel appartementen gewoon leeg, aldus Airbnb. Het verhuurplatform zegt dan ook dat hier meer aan moet worden gedaan, want dat zou veel meer helpen bij het oplossen van het woningtekort dan een verbod op de verhuur van appartementen aan toeristen.
Eerder is ook in andere Spaanse steden en op de Spaanse eilanden geprotesteerd tegen hoge huren en de impact van massatoerisme op het land. Afgelopen zomer ontving Spanje nog het recordaantal van 21,8 miljoen toeristen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland blijft achter bij andere landen op het gebied van innovatie. Om het tij te keren, heeft het kabinet vrijdag na de ministerraad een actieplan gepresenteerd. Het doel daarvan is om op termijn 3 procent van het bruto binnenlands product te investeren in onderzoek en ontwikkeling. Daarvoor is nog bijna 15 miljard euro aan publieke en private investeringen nodig.
25 minuten geledenKAAPSTAD (ANP) - Shell mag maximaal vijf diepzeeboringen voor de westkust van Zuid-Afrika uitvoeren. Dat meldt Reuters op basis van een verklaring van het olie- en gasconcern. Eerdere pogingen van Shell om olie en gas te vinden langs de oostkust van het land werden nog belemmerd door rechtszaken. Zo zijn er onder meer zorgen over het onderwaterleven.
37 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Levi Strauss heeft al meer dan de helft van alle spijkerkleding voor de Amerikaanse markt die het jeansmerk dit jaar nodig denkt te hebben, geïmporteerd in de Verenigde Staten. Dat zei financieel topman Harmit Singh in een toelichting op de tweedekwartaalcijfers.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies staat op het punt om de werkzaamheden aan een groot gasproject in het noorden van Mozambique te hervatten. Milieu- en mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op het project, waaraan ook de Nederlandse baggeraar Van Oord meewerkt. De werkzaamheden lagen stil na een gewelddadige aanval op de nabijgelegen havenstad Palma.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is in mei voor de tweede maand op rij gekrompen. Volgens economen van ING zijn er daardoor groeiende zorgen over de economische vooruitzichten van het Verenigd Koninkrijk. Als andere cijfers volgende week ook slecht zijn, zou dat de druk op de Bank of England vergroten om sneller de rente te verlagen.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese regering heeft bedrijven niet gevraagd om "illegaal" persoonlijke gegevens van klanten te verzamelen en op te slaan. Dat heeft het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten, nadat de Ierse datatoezichthouder donderdag had aangekondigd een nieuw onderzoek naar TikTok te starten. Dat onderzoek richt zich op het opslaan van persoonlijke gegevens in China door het Chinese socialemediabedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de winstbeurt een dag eerder. De beurshandel stond opnieuw in het teken van de importheffingen van Donald Trump. De Amerikaanse president kondigde aan vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent in te voeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen.
4 uur geleden