Duizenden mensen die bloed ontvangen mogen voortaan ook doneren
UTRECHT (ANP) - Duizenden mensen die in de afgelopen jaren gedoneerd bloed hebben gekregen, mogen voortaan zelf ook weer bloed en plasma doneren. Dat was jarenlang verboden om de verspreiding van de hersenziekte Creutzfeldt-Jakob variant (vCJD) te voorkomen, maar het is nu niet meer nodig, kondigt bloedbank Sanquin aan.
Sanquin denkt dat "duizenden tot tienduizenden mensen" nu de kans krijgen om bloed te doneren. Dit zijn mensen die een bloedtransfusie hebben gekregen in verband met bijvoorbeeld een ongeval, een zwangerschap, een bevalling of een operatie met veel bloedverlies.
Het doneerverbod was jaren geleden ingesteld vanwege de 'gekkekoeienziekte' (BSE). Mensen die vlees aten van besmette koeien konden toen vCJD oplopen, en dat kon zich verspreiden via de transfusie van bloed en plasma. Het virus was daarin niet op te sporen.
Het gevaar is nu geweken. Veestapels zijn vernietigd en de laatste besmetting met vCJD was in 2016. Door het filteren van bloed waren daarvoor ook al jaren geen besmettingen op die manier geweest.
Mensen die tussen 1980 en 1996 minstens zes maanden in het Verenigd Koninkrijk verbleven, mogen ook na dinsdag nog geen bloed doneren. Dat land was in het verleden zwaar getroffen door de 'gekkekoeienziekte'. Dat doneerverbod wordt mogelijk volgend jaar versoepeld.
Ook mensen die een bloedtransfusie hebben gekregen bij de behandeling van kanker of een hartinfarct of bij het vervangen van een hartklep mogen voorlopig nog geen bloed doneren. Dat geldt ook voor mensen die zelf een erfelijke bloedziekte hebben.
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.
2 uur geledenWINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.
10 uur geledenKOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
12 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
14 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
15 uur geleden