Duizenden Libiërs protesteren in Derna tegen autoriteiten
DERNA (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - In de deels weggevaagde havenstad Derna zijn duizenden Libiërs de straat opgegaan om te protesteren tegen de autoriteiten. Ze vinden dat het instorten van de twee dammen voorkomen had kunnen worden en dat de overheid veel te traag heeft gereageerd na de ramp. De woede richt zich vooral op de burgemeester van Derna en de voorzitter van het parlement, Aguila Saleh.
Een week geleden raasde de zware storm Daniel over Libië. Door de enorme hoeveelheid water die uit de lucht kwam vallen begaven twee dammen het en stroomde al het water met grote kracht naar Derna. Volgens de autoriteiten is zeker een kwart van die stad weggespoeld. De demonstranten zijn boos dat de dammen jarenlang zijn verwaarloosd. Ze willen een snel onderzoek en dat er juridische stappen komen tegen de verantwoordelijken.
Ook in de nasleep van de overstromingen is volgens veel Libiërs te langzaam gereageerd. Het parlement kwam pas na drie dagen bijeen om geld vrij te maken voor de noodhulp. "Aguila, we willen je niet" roepen demonstranten over de parlementsvoorzitter, die vindt dat er geen voorbereiding opgewassen was tegen dit natuurgeweld. De Libiërs roepen ook op tot eenheid in het door burgeroorlogen verscheurde land. "Alle Libiërs zijn broeders." Het parlement is gevestigd in het oosten van het land, waar ook Derna ligt. In het westen zit de regering die internationaal wordt beschouwd als de Libische regering.
De berichten over het dodental in Derna lopen de afgelopen dagen sterk uiteen en worden vaak bijgesteld. Dat leidt ook tot grote irritatie bij bewoners, omdat er totaal geen coördinatie lijkt te zijn tussen de verschillende organisaties die aan het werk zijn en de autoriteiten uit het westen en het oosten. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft nu in elk geval 3922 doden bevestigd. Mogelijk zijn nog meer dan 10.000 mensen vermist.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
3 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
7 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
11 uur geleden