'Duizenden leegstaande winkels kunnen woningen worden'
AMSTERDAM (ANP) - Duizenden leegstaande winkels in Nederland kunnen worden omgebouwd tot woningen. Dat stelt vastgoedadviseur Colliers International in een rapport over de vastgoedmarkt. In de zeventig grootste steden zijn daar volgens het bedrijf tot tienduizend winkelruimtes geschikt voor.
In veel steden worden al langer gebouwen omgebouwd naar woningen, maar dan gaat het vooral om kantoorruimtes en andere bedrijfspanden. Tegelijkertijd staat in veel steden zo'n tien procent van de winkels in het centrum leeg en door de coronacrisis is de overstap naar online winkelen versneld.
Volgens Colliers is dat met name in middelgrote steden een probleem. Bovendien zal de leegstand naar verwachting toenemen en dalen de winkelhuren daardoor al, wat ombouw aantrekkelijker maakt. Eigenaren van winkelpanden zitten soms nog wel vast aan een lening of hypotheek op een pand, die afgesloten is op basis van een hoge waarde van het pand, en zullen moeten beseffen dat ombouw een goede kans biedt, meent de vastgoedadviseur.
In steden als Eindhoven, Maastricht, Den Haag en Rotterdam is relatief veel leegstand en ook veel behoefte aan woningen. Dat geldt ook voor kleinere steden als Rijswijk, Almere en Amersfoort. Niet alle steden kunnen volgens Colliers profiteren. Zo heeft Delft nauwelijks leegstand, maar wel veel vraag naar woningen. Sittard heeft juist het omgekeerde probleem. Daar staan wel veel winkels leeg, maar is de vraag naar woningen niet zo groot.
Ondanks dat leegstand slecht is voor de aantrekkelijkheid van binnensteden, is ombouw van winkelruimte tot woningen nog wel ingewikkeld. De leegstaande winkels liggen doorgaans verspreid door de stad en hebben niet altijd praktische afmetingen of vormen. Daarnaast zijn winkels vaak in handen van verscheidene eigenaren, wat veel overleg noodzakelijk maakt, en moeten bestemmingsplannen aangepast worden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
17 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
19 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
20 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
21 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
22 uur geleden