'Duizenden leegstaande winkels kunnen woningen worden'
AMSTERDAM (ANP) - Duizenden leegstaande winkels in Nederland kunnen worden omgebouwd tot woningen. Dat stelt vastgoedadviseur Colliers International in een rapport over de vastgoedmarkt. In de zeventig grootste steden zijn daar volgens het bedrijf tot tienduizend winkelruimtes geschikt voor.
In veel steden worden al langer gebouwen omgebouwd naar woningen, maar dan gaat het vooral om kantoorruimtes en andere bedrijfspanden. Tegelijkertijd staat in veel steden zo'n tien procent van de winkels in het centrum leeg en door de coronacrisis is de overstap naar online winkelen versneld.
Volgens Colliers is dat met name in middelgrote steden een probleem. Bovendien zal de leegstand naar verwachting toenemen en dalen de winkelhuren daardoor al, wat ombouw aantrekkelijker maakt. Eigenaren van winkelpanden zitten soms nog wel vast aan een lening of hypotheek op een pand, die afgesloten is op basis van een hoge waarde van het pand, en zullen moeten beseffen dat ombouw een goede kans biedt, meent de vastgoedadviseur.
In steden als Eindhoven, Maastricht, Den Haag en Rotterdam is relatief veel leegstand en ook veel behoefte aan woningen. Dat geldt ook voor kleinere steden als Rijswijk, Almere en Amersfoort. Niet alle steden kunnen volgens Colliers profiteren. Zo heeft Delft nauwelijks leegstand, maar wel veel vraag naar woningen. Sittard heeft juist het omgekeerde probleem. Daar staan wel veel winkels leeg, maar is de vraag naar woningen niet zo groot.
Ondanks dat leegstand slecht is voor de aantrekkelijkheid van binnensteden, is ombouw van winkelruimte tot woningen nog wel ingewikkeld. De leegstaande winkels liggen doorgaans verspreid door de stad en hebben niet altijd praktische afmetingen of vormen. Daarnaast zijn winkels vaak in handen van verscheidene eigenaren, wat veel overleg noodzakelijk maakt, en moeten bestemmingsplannen aangepast worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.
1 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.
2 uur geledenWOERDEN (ANP) - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) doet onderzoek naar de grootte van een datalek in de sector en is een meldpunt aan het inrichten. De branchevereniging krijgt signalen van meerdere hotels waarbij gasten nepberichten met betaalverzoeken krijgen, bevestigt KHN na berichtgeving in meerdere media over een datalek in de hotellerie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De groene stroom die consumenten en ondernemers krijgen is wel echt duurzaam te noemen, zeggen energieleveranciers Eneco en Essent in een reactie op een onderzoek van klimaatstichting HIER. Die organisatie meldde donderdag dat ongeveer een derde van de groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Daarbij gaat het onder meer om bepaalde producten van Eneco en Essent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurostar blijft verder groeien. De internationale treindienst verwacht dit jaar een miljoen meer reizigers vanuit Nederland dan het jaar ervoor. Dat maakt dat Nederland belangrijk is voor het merk, onderstreept topvrouw Gwendoline Cazenave tijdens de viering van dertig jaar treinen tussen Amsterdam en Parijs.
3 uur geleden