Duizenden Italianen horen Zelenski aan in Florence
FLORENCE (ANP/RTR) - Duizenden Italianen hebben zich zaterdag in Florence verzameld om de Oekraïense bevolking steun te betuigen en hun afkeer te tonen van oorlog die is ontstaan door de Russische invasie. De Oekraïense president Volodimir Zelenski deed zijn zegje via een videoverbinding.
Het plein voor de Santa Croce-basiliek was een zee van regenboog-vredesvlaggen met daartussen het blauw-geel van Oekraïne. Zelenski verscheen op een groot scherm met de mededeling dat zijn land "24 uur per dag" wordt gebombardeerd. De doelwitten zijn scholen, ziekenhuizen, woonwijken en "zelfs kerken, zelfs pleinen zoals die van jullie", aldus de president.
Zelenski herhaalde, vertaald door een tolk, dat tot dusver 79 kinderen om het leven zijn gekomen door het oorlogsgeweld en zei dat Europa niet mag vergeten wat er dezer dagen gebeurt in zijn land. De demonstratie was georganiseerd door de burgemeester van Florence, Dario Nardella. Hij is tevens voorzitter van het netwerk Eurocities waarvan meer dan 200 steden uit 38 landen deel uitmaken.
In Frankrijk toonden naar schatting 10.000 mensen, verspreid over het land, hun medeleven met de Oekraïners. In Parijs gingen ongeveer duizend demonstranten de straat op, velen getooid met blauw-gele badges, sommigen met borden met de oproep Russisch gas te boycotten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
6 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
6 uur geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
8 uur geleden