Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden doen mee aan 48-uursstaking metaal- en technieksector

Duizenden doen mee aan 48-uursstaking metaal- en technieksector

DEN HAAG (ANP) - Duizenden werkenden in de metaal- en techniekbranche leggen donderdag en vrijdag het werk neer bij een landelijke staking, meldt vakbond CNV. Ze zijn ontevreden over het cao-eindbod dat de werkgevers hebben gedaan.

Volgens de bond hebben 3600 mensen het werk neergelegd op verschillende locaties in Nederland. De grootste opkomst was in Groningen, waar zo'n 1350 mensen bijeenkwamen. In Rotterdam verzamelden zich ongeveer 750 mensen. Ook in Deventer, Eindhoven, Alkmaar, Utrecht en Holtum staakten medewerkers uit de sector.

Aan de landelijke staking gingen 21 regionale stakingen van 24 uur vooraf. "Maar van actiemoeheid is beslist geen sprake", zegt CNV-onderhandelaar Johann Honders. "Werkgevers kunnen deze massale oproep simpelweg niet meer negeren."

Reeds verlopen cao

CNV zei eerder dat medewerkers 12,5 procent loonsverhoging nodig hebben om ongeveer gelijk te blijven qua koopkracht. De cao, die voor ruim 300.000 mensen geldt, is sinds april verlopen.

Honders zegt dat de duizenden stakers zich niet serieus genomen voelen en "alleen maar willen dat ze gewoon hun boodschappen kunnen blijven betalen". "Het zou goed zijn als de werkgevers inzien dat ze goud in handen hebben met deze mensen en dat ze fatsoenlijk beloond moeten worden voor hun tomeloze inzet."

FWT doet oproep

Werkgeversvereniging FWT wil opnieuw niks zeggen over de inhoud van de onderhandelingen. De gevolgen van de staking zijn volgens onderhandelaar Ron Follon moeilijk in te schatten. "Stakingen brengen nieuwe cao's in de metaal en techniek niet dichterbij. Om tot nieuwe cao's te komen, zal het overleg hervat moeten worden", herhaalt hij. De onderhandelaar roept vakbonden nogmaals op terug te keren naar de onderhandelingstafel "om tot goede nieuwe cao's te komen".

Meer uit Financieel

Brussel: tol Straat van Hormuz in strijd met internationaal recht

BRUSSEL (ANP) - Een tolheffing door de Straat van Hormuz is niet in lijn met het internationale recht, benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie. "Het internationaal recht garandeert de vrijheid van scheepvaart", aldus de woordvoerder. "In principe betekent het dat er helemaal geen betaling of tol geheven mag worden."

33 minuten geleden
IMO-topman: tolheffing Straat van Hormuz is gevaarlijk precedent

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.

1 uur geleden
Pentagon mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig aanmerken als gevaar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.

1 uur geleden
FT: export Amerikaanse olie naar recordhoogte door vraag uit Azië

WASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Denktank: oorlog Midden-Oosten kost EU-landen al 22 miljard euro

PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.

2 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.

3 uur geleden
AEX-index opent licht lager na sterke stijging dag eerder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.

4 uur geleden