Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden demonstreren in Iran tegen regering

Duizenden demonstreren in Iran tegen regering

TEHERAN (ANP/RTR/DPA) - Zeker drieduizend demonstranten verzamelden zich voor de tweede dag op rij bij de universiteit in Teheran en andere steden, waar ze leuzen riepen tegen de Iraanse regering. Dat meldt het Iraanse persbureau ILNA.

Ze maakten zich boos over de manier waarop Iran is omgegaan met het neerhalen van een Oekraïense Boeing met 176 mensen aan boord. Het regime ontkende eerst alle betrokkenheid, maar maakte ineens een draai en gaf toe het toestel per ongeluk uit de lucht te hebben geschoten.

De demonstranten scanderen teksten als "Ze liegen dat Amerika onze vijand is, onze vijand is gewoon hier".

Zeldzaam

Zaterdag liep een herdenking voor de slachtoffers van de crash voor het eerst uit op demonstraties. Daarbij werd ook de Britse ambassadeur Rob Macaire gearresteerd. Die zei dat hij niets met de demo te maken had en alleen bij de wake was geweest om de Britse slachtoffers te gedenken.

Demonstreren tegen de regering is uiterst zeldzaam in Iran. In november werden verschillende manifestaties bloedig neergeslagen. Na de demo van zaterdag waarschuwde de Amerikaanse president Donald Trump, zowel in het Engels als het Perzisch, het Iraanse regime dat niet te herhalen: "Er mag geen nieuwe slachting van vreedzame demonstranten meer komen, en ook geen afsluiting van internet. De wereld kijkt mee".

Trump riep ook de Iraanse regering op om het internet weer "aan te zetten". Het internet in Teheran werkte zondag wel, zo bleek uit de berichten op sociale media over de protesten.

Meer uit Buitenland

Zelensky wil snel nieuw overleg met Amerikaanse gezanten

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil in de komende dagen nieuw overleg met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner over het beëindigen van de oorlog met Rusland. "Ons team heeft de Amerikaanse zijde voorstellen gestuurd voor mogelijke volgende ontmoetingen en verdere gesprekken", aldus Zelensky in een videoboodschap.

2 uur geleden
Vaticaan: knobbel op long van paus was kwaadaardig

VATICAANSTAD (ANP/RTR/DPA) - Een knobbel die was aangetroffen op de long van paus Leo blijkt kwaadaardig, meldt het Vaticaan. De religieuze leider werd dinsdag succesvol aan zijn long geopereerd. Daarbij werd het onderste deel van zijn rechterlong verwijderd.

2 uur geleden
Oud-bendelid krijgt 40 jaar cel voor dood rapper Tupac

LAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.

3 uur geleden
Explosieven gevonden in onderzoek naar aanslag op Poolse premier

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben zelfgemaakte explosieven gevonden in de woning van een 66-jarige man. Hij wordt verdacht van het beramen van een aanslag op de Poolse premier Donald Tusk en defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz.

3 uur geleden
Longoperatie paus Leo succesvol verlopen

ROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.

3 uur geleden
Cornell schort evenementen op om onderzoek naar studentenkorpsen

ITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.

4 uur geleden
Ieren ontkennen dat aantal landen nieuw EU-begrotingsvoorstel wil

LUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.

5 uur geleden