Duizenden de straat op in Hongarije na corruptierel rond regering
BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Duizenden mensen hebben in Boedapest gedemonstreerd uit woede over een nieuwe affaire rond de regering van premier Viktor Orbán. De ex-man van de voormalige minister van Justitie heeft een gevoelige geluidsopname over een corruptiezaak online gezet en overhandigd aan aanklagers.
De opname zou zijn gemaakt in januari 2023, kennelijk zonder medeweten van toenmalig justitieminister Judit Varga. Ze vertelt hoe regeringsmedewerkers zich bemoeiden met een corruptieonderzoek. De audio verscheen op sociale media van haar ex-man Peter Magyar, die zich presenteert als klokkenluider. Hij deed mee aan de demonstratie in Boedapest en vergeleek de regering daar met de maffia.
Oud-minister Varga reageerde op Facebook en vertelde dat ze is "geterroriseerd" in haar huwelijk. Ze zou haar toenmalige echtgenoot hebben verteld wat hij wilde horen. Ze betwistte de echtheid van de opname niet.
Varga gold als groot politiek talent binnen de Fidesz-partij van Orbán, maar raakte eerder dit jaar al in opspraak door een andere affaire. Toen ontstond grote verontwaardiging omdat gratie was verleend aan een betrokkene bij een kindermisbruikschandaal. Die rel leidde tot het vertrek van de Hongaarse president Katalin Novák.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
8 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
11 uur geleden