Duizenden de straat op in Hongarije na corruptierel rond regering
BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Duizenden mensen hebben in Boedapest gedemonstreerd uit woede over een nieuwe affaire rond de regering van premier Viktor Orbán. De ex-man van de voormalige minister van Justitie heeft een gevoelige geluidsopname over een corruptiezaak online gezet en overhandigd aan aanklagers.
De opname zou zijn gemaakt in januari 2023, kennelijk zonder medeweten van toenmalig justitieminister Judit Varga. Ze vertelt hoe regeringsmedewerkers zich bemoeiden met een corruptieonderzoek. De audio verscheen op sociale media van haar ex-man Peter Magyar, die zich presenteert als klokkenluider. Hij deed mee aan de demonstratie in Boedapest en vergeleek de regering daar met de maffia.
Oud-minister Varga reageerde op Facebook en vertelde dat ze is "geterroriseerd" in haar huwelijk. Ze zou haar toenmalige echtgenoot hebben verteld wat hij wilde horen. Ze betwistte de echtheid van de opname niet.
Varga gold als groot politiek talent binnen de Fidesz-partij van Orbán, maar raakte eerder dit jaar al in opspraak door een andere affaire. Toen ontstond grote verontwaardiging omdat gratie was verleend aan een betrokkene bij een kindermisbruikschandaal. Die rel leidde tot het vertrek van de Hongaarse president Katalin Novák.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - Europa moet sneller onafhankelijk worden, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie dinsdag in Davos. Het gaat daarbij van "veiligheid tot economie, van defensie tot democratie", aldus de politica tijdens haar speech op het World Economic Forum. De "seismische verandering" die Europa nu doormaakt, maakt dat volgens haar noodzakelijk.
4 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev wil tijdens het World Economic Forum in Davos met de Amerikaanse delegatie spreken over pogingen de oorlog in Oekraïne te beëindigen. "Ik kan bevestigen dat hij inderdaad dergelijke plannen heeft met enkele vertegenwoordigers van de Amerikaanse delegatie", zei een Russische regeringswoordvoerder. Hij trad niet in detail over welke Amerikanen de gezant dan wil ontmoeten.
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Het is onzeker of de Oekraïense president Volodymyr Zelensky deze week naar Davos gaat. Hij heeft daar volgens een Oekraïense bron nog geen besluit over genomen.
19 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is begonnen met het slopen van het hoofdkwartier van VN-hulporganisatie UNRWA in Oost-Jeruzalem. De hulporganisatie noemt het een "ongekende aanval" op UNRWA en een schending van het internationaal recht en "de privileges en immuniteiten van de Verenigde Naties".
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De EVP, de grootste partij in het Europees Parlement, ziet de handelsdeal van de EU en de VS als grootste troef tegen intimidatie van de Verenigde Staten om Groenland. Dat zei de voorzitter van de EVP, Manfred Weber, dinsdag.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een uitnodiging gekregen om toe te treden tot de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, dat in het midden liet of het land zal ingaan op de uitnodiging.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten na een Russische aanval duizenden gebouwen zonder verwarming. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die spreekt over 5635 getroffen panden. Het zou in de meeste gevallen gaan om hoogbouw die eerder deze maand ook al zonder verwarming kwam te zitten door Russische aanvallen. Een vrouw raakte bij de aanvallen gewond.
3 uur geleden