Duizenden buitenlandse militairen lopen weer mee in Vierdaagse
NIJMEGEN (ANP) - Aan de Nijmeegse Vierdaagse die dinsdag begint, doen ook ruim 6400 militairen mee. 2446 militairen komen uit Nederland, maar traditiegetrouw is er ook veel buitenlandse inbreng. Militairen uit veel NAVO-lidstaten, maar ook uit onder meer Ghana, Indonesië, Nepal en de Caribische eilandstaat Saint Vincent en de Grenadines lopen de komende dagen door Nijmegen en omgeving. De Vierdaagse en Defensie zijn al sinds het begin met elkaar verbonden: in 1909 begon het wandelevenement als een militaire mars.
De militairen lopen zoals elk jaar verplicht de 40 kilometer in uniform, met minstens 10 kilo bepakking. Overnachten doen de meeste militairen op Kamp Heumensoord, net buiten Nijmegen. Dat kamp wordt ieder jaar voorafgaand aan de Vierdaagse opgebouwd. Daar zijn 320 douches en 300 toiletten, net als oplaadpunten voor telefoons en er is ook wifi. Ook aan de catering gedacht: per dag gaan er 20.000 sneetjes brood doorheen, net als honderden liters koffie en honderden kilo's rauwkost. Alleen deelnemers zijn welkom. "Privébezoek op Kamp Heumensoord is niet toegestaan", zo staat in het reglement.
Naast het wandelen hebben militairen ook nog een andere rol bij het wandelevenement. Donderdag en vrijdag legt Defensie een tijdelijke pontonbrug van 100 meter aan over de Maas bij Cuijk, die vrijdag door de duizenden wandelaars wordt gebruikt. Als de wandelaars de Maas vrijdagmiddag achter zich hebben gelaten, halen de militairen van de 105 Geniecompagnie Waterbouw de brug ook weg.
Militairen die zonder afmelding niet komen opdagen, mogen drie jaar lang niet meedoen aan de Vierdaagse. Vermoedelijk zal het zo'n vaart niet lopen, want ook dit jaar hadden militairen grote interesse in deelname aan de Vierdaagse. Honderden mensen staan volgens het ministerie van Defensie op een wachtlijst.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Voor de tweede dag op rij zitten meer dan 2100 asielzoekers in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorganisatie COA moet daarom weer een dwangsom van 50.000 euro betalen.
52 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Advocaten in het Marengo-proces hebben woensdag hun zorgen geuit aan het gerechtshof Amsterdam over het verscherpte toezicht op ontmoetingen met cliënten in de strengere gevangenisregimes. De ontstane situatie is "onwerkbaar", volgens Mark Dunsbergen, een van de advocaten van Saïd R. Sinds november hangen er camera's in de spreekkamer. Dat maakt het volgens de advocaten onmogelijk om vertrouwelijk met hun cliënten te overleggen. Zij hebben daarom deze bezoeken opgeschort.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In de strafzaak over het ongeluk met een Stint in Oss heeft de rechtbankvoorzitter woensdag excuses aangeboden aan de advocaten van de Stint-ondernemers. Daarmee heeft de rechtbank in Den Bosch een mogelijke wraking door advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops voorkomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het OM concludeert op basis van onderzoek dat de agenten die betrokken waren bij de achtervolging van een personenauto waarvan de bestuurder uiteindelijk tegen een boom reed, niets te verwijten valt. Bij het ongeval op donderdagochtend 4 december op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag kwamen drie jongvolwassenen om en raakte er één zwaargewond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming ziet dit jaar een "enorme stijging" van het aantal meldingen van vermoedelijke vogelgriep. Het gaat om bijna vijf keer zoveel meldingen als een jaar geleden, meldt de organisatie woensdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse wetenschappers moeten steeds vaker naar het buitenland om hun onderzoek te kunnen doen. Dat komt omdat er te weinig wordt geïnvesteerd in de huidige Nederlandse digitale infrastructuur, stellen de Nederlandse ICT-organisatie van onderwijs- en onderzoeksinstellingen SURF en de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in een woensdag verschenen onderzoeksrapport.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kosten van gemeenten voor bijvoorbeeld jeugdzorg, vluchtelingenopvang, bijstand en bestuur zijn vorig jaar met bijna 8 procent gestegen tot 80,9 miljard euro. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt volgens het CBS neer op een kostenstijging van 5,8 miljard euro in vergelijking met 2023.
7 uur geleden