Duizenden boeren naar Barcelona op tweede dag protesten Spanje
BARCELONA (ANP) - Duizenden boeren trekken langzaam rijdend naar Barcelona uit verschillende richtingen en blokkeren op punten belangrijke in- en uitvalswegen. De politie heeft gevraagd op de autosnelwegen één rijbaan open te houden, want de stad dreigt wat het wegverkeer betreft geïsoleerd te raken. De gemeente had eerder al de bevolking opgeroepen woensdag niet met de auto Barcelona in of uit te rijden.
De betogende boeren gaan woensdagmiddag naar het kantoor van de Europese Unie in de stad, de vertegenwoordiging van de Spaanse centrale regering, het Catalaanse bureau voor Klimaatactie, Voedselvoorziening en Landbouwbeleid en tot slot naar het kantoor van de Catalaanse premier Pere Aragonès. Die heeft gezegd betogende boeren te ontvangen en met hen te spreken samen met de minister voor Klimaatactie David Mascort.
In heel Spanje betogen boeren met landbouwvoertuigen op wegen tegen het landbouwbeleid. Hun blokkades worden 'tractoradas' genoemd. De protesten en blokkades duren waarschijnlijk tot minstens 14 februari, maar zijn constant op dezelfde plaats.
Oneerlijke concurrentie
Net als elders in de Europese Unie zeggen de Spaanse boeren dat hun bedrijven ten onder gaan door de vele Europese regels over klimaat en milieu, door stijgende energie-, transport- en kunstmestprijzen en door hoge belastingen. Bovendien ageren ze tegen de import in de EU van goedkope landbouwproducten uit landen die geen EU-lid zijn en zo oneerlijke concurrentie betekenen. Er zijn verspreid over Europa boerenprotesten geweest of gaande in België, Bulgarije, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Polen, Portugal, Slowakije en Spanje.
Vrijdag gaan Poolse boeren grensovergangen met Oekraïne opnieuw blokkeren uit protest tegen de import uit dat land van onder meer graan en pluimvee. Oekraïne is geen lid van de EU maar sloot in 2014 een vrijhandelsverdrag met de EU.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft voormalig procureur-generaal Pam Bondi benoemd tot lid van een adviescommissie van het Witte Huis die zich richt op kunstmatige intelligentie. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios.
18 minuten geledenAUSTIN (ANP) - De procureur-generaal van Texas, Ken Paxton, heeft dinsdag de zittende Amerikaanse senator John Cornyn verslagen in de Republikeinse voorverkiezing ('primary') in die staat. Paxton werd gesteund door president Donald Trump. De uitslag werd kort na sluiting van de stembussen in de meest westelijke districten van Texas bekendgemaakt.
19 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
13 uur geleden