Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden boeren naar Barcelona op tweede dag protesten Spanje

Duizenden boeren naar Barcelona op tweede dag protesten Spanje

BARCELONA (ANP) - Duizenden boeren trekken langzaam rijdend naar Barcelona uit verschillende richtingen en blokkeren op punten belangrijke in- en uitvalswegen. De politie heeft gevraagd op de autosnelwegen één rijbaan open te houden, want de stad dreigt wat het wegverkeer betreft geïsoleerd te raken. De gemeente had eerder al de bevolking opgeroepen woensdag niet met de auto Barcelona in of uit te rijden.

De betogende boeren gaan woensdagmiddag naar het kantoor van de Europese Unie in de stad, de vertegenwoordiging van de Spaanse centrale regering, het Catalaanse bureau voor Klimaatactie, Voedselvoorziening en Landbouwbeleid en tot slot naar het kantoor van de Catalaanse premier Pere Aragonès. Die heeft gezegd betogende boeren te ontvangen en met hen te spreken samen met de minister voor Klimaatactie David Mascort.

In heel Spanje betogen boeren met landbouwvoertuigen op wegen tegen het landbouwbeleid. Hun blokkades worden 'tractoradas' genoemd. De protesten en blokkades duren waarschijnlijk tot minstens 14 februari, maar zijn constant op dezelfde plaats.

Oneerlijke concurrentie

Net als elders in de Europese Unie zeggen de Spaanse boeren dat hun bedrijven ten onder gaan door de vele Europese regels over klimaat en milieu, door stijgende energie-, transport- en kunstmestprijzen en door hoge belastingen. Bovendien ageren ze tegen de import in de EU van goedkope landbouwproducten uit landen die geen EU-lid zijn en zo oneerlijke concurrentie betekenen. Er zijn verspreid over Europa boerenprotesten geweest of gaande in België, Bulgarije, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Polen, Portugal, Slowakije en Spanje.

Vrijdag gaan Poolse boeren grensovergangen met Oekraïne opnieuw blokkeren uit protest tegen de import uit dat land van onder meer graan en pluimvee. Oekraïne is geen lid van de EU maar sloot in 2014 een vrijhandelsverdrag met de EU.

Meer uit Buitenland

Witkoff: VS hoopvol over gesprekken met Iran deze week

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."

2 uur geleden
Houthi's dreigen zich te mengen in Iranoorlog

SANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.

2 uur geleden
Iran zweert wraak voor aanvallen op kern- en staalindustrie

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.

2 uur geleden
NYT: Musk nam deel aan telefoongesprek Trump en Modi

WASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.

3 uur geleden
Amerikaanse Huis komt met eigen plan tegen gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).

4 uur geleden
Kallas spreekt Hongaarse minister aan op lekken naar Rusland

BRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.

4 uur geleden
VS: getroffen landen moeten helpen tegen tol op Straat van Hormuz

VAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.

6 uur geleden