Duizenden boeren naar Barcelona op tweede dag protesten Spanje
BARCELONA (ANP) - Duizenden boeren trekken langzaam rijdend naar Barcelona uit verschillende richtingen en blokkeren op punten belangrijke in- en uitvalswegen. De politie heeft gevraagd op de autosnelwegen één rijbaan open te houden, want de stad dreigt wat het wegverkeer betreft geïsoleerd te raken. De gemeente had eerder al de bevolking opgeroepen woensdag niet met de auto Barcelona in of uit te rijden.
De betogende boeren gaan woensdagmiddag naar het kantoor van de Europese Unie in de stad, de vertegenwoordiging van de Spaanse centrale regering, het Catalaanse bureau voor Klimaatactie, Voedselvoorziening en Landbouwbeleid en tot slot naar het kantoor van de Catalaanse premier Pere Aragonès. Die heeft gezegd betogende boeren te ontvangen en met hen te spreken samen met de minister voor Klimaatactie David Mascort.
In heel Spanje betogen boeren met landbouwvoertuigen op wegen tegen het landbouwbeleid. Hun blokkades worden 'tractoradas' genoemd. De protesten en blokkades duren waarschijnlijk tot minstens 14 februari, maar zijn constant op dezelfde plaats.
Oneerlijke concurrentie
Net als elders in de Europese Unie zeggen de Spaanse boeren dat hun bedrijven ten onder gaan door de vele Europese regels over klimaat en milieu, door stijgende energie-, transport- en kunstmestprijzen en door hoge belastingen. Bovendien ageren ze tegen de import in de EU van goedkope landbouwproducten uit landen die geen EU-lid zijn en zo oneerlijke concurrentie betekenen. Er zijn verspreid over Europa boerenprotesten geweest of gaande in België, Bulgarije, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Polen, Portugal, Slowakije en Spanje.
Vrijdag gaan Poolse boeren grensovergangen met Oekraïne opnieuw blokkeren uit protest tegen de import uit dat land van onder meer graan en pluimvee. Oekraïne is geen lid van de EU maar sloot in 2014 een vrijhandelsverdrag met de EU.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.
37 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Russische aanvallen op het Oekraïense spoor zijn erop gericht om "hele regio's" van het land onbereikbaar te maken met de trein, zegt de topman van het Oekraïense spoorbedrijf tegen persbureau AFP. De aanvallen op het spoor zijn de afgelopen maanden opgevoerd.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - De VS hebben vijf aanvallen uitgevoerd in Syrië gericht tegen Islamitische Staat. Dat meldt het operationeel commando in de regio, CENTCOM, in een bericht op X. Het commando voegt eraan toe dat ook andere landen militaire druk blijven uitoefenen op de terroristische beweging.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten laten de laatst overgebleven afspraken over kernwapenbeheersing verlopen als China blijft weigeren mee te doen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Het New START-verdrag, waarin de VS en Rusland limieten op hun arsenaal hebben afgesproken, loopt donderdag af.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van de nieuwe gesprekken tussen Oekraïne en Rusland met de VS als bemiddelaar is woensdag in Abu Dhabi afgerond. De onderhandelingen over een vredesregeling voor Oekraïne gaan volgens plan donderdag verder, aldus betrokkenen.
1 uur geledenFORT PIERCE (ANP/RTR) - De man die zich in september 2024 met een wapen had verschanst op een golfbaan van Donald Trump in Florida is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Ryan Routh was vorig jaar september door een jury al schuldig bevonden aan onder meer poging tot moord.
2 uur geleden