Duizenden boeren naar Barcelona op tweede dag protesten Spanje
BARCELONA (ANP) - Duizenden boeren trekken langzaam rijdend naar Barcelona uit verschillende richtingen en blokkeren op punten belangrijke in- en uitvalswegen. De politie heeft gevraagd op de autosnelwegen één rijbaan open te houden, want de stad dreigt wat het wegverkeer betreft geïsoleerd te raken. De gemeente had eerder al de bevolking opgeroepen woensdag niet met de auto Barcelona in of uit te rijden.
De betogende boeren gaan woensdagmiddag naar het kantoor van de Europese Unie in de stad, de vertegenwoordiging van de Spaanse centrale regering, het Catalaanse bureau voor Klimaatactie, Voedselvoorziening en Landbouwbeleid en tot slot naar het kantoor van de Catalaanse premier Pere Aragonès. Die heeft gezegd betogende boeren te ontvangen en met hen te spreken samen met de minister voor Klimaatactie David Mascort.
In heel Spanje betogen boeren met landbouwvoertuigen op wegen tegen het landbouwbeleid. Hun blokkades worden 'tractoradas' genoemd. De protesten en blokkades duren waarschijnlijk tot minstens 14 februari, maar zijn constant op dezelfde plaats.
Oneerlijke concurrentie
Net als elders in de Europese Unie zeggen de Spaanse boeren dat hun bedrijven ten onder gaan door de vele Europese regels over klimaat en milieu, door stijgende energie-, transport- en kunstmestprijzen en door hoge belastingen. Bovendien ageren ze tegen de import in de EU van goedkope landbouwproducten uit landen die geen EU-lid zijn en zo oneerlijke concurrentie betekenen. Er zijn verspreid over Europa boerenprotesten geweest of gaande in België, Bulgarije, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Polen, Portugal, Slowakije en Spanje.
Vrijdag gaan Poolse boeren grensovergangen met Oekraïne opnieuw blokkeren uit protest tegen de import uit dat land van onder meer graan en pluimvee. Oekraïne is geen lid van de EU maar sloot in 2014 een vrijhandelsverdrag met de EU.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De nieuwe Iraanse leider Mojtaba Khamenei is "veilig en wel". Dat laat de zoon van de Iraanse president en regeringsadviseur Yousef Pezeshkian weten op Telegram. Er gaan geruchten rond dat Khamenei gewond zou zijn geraakt bij de oorlog tussen de VS, Israël en Iran. Staatsmedia noemden hem een "gewonde veteraan", maar het werd niet duidelijk of dat om een nieuwe verwonding ging of om een oudere.
33 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het dreigingsniveau opgeschaald naar hoog en roept inwoners op om thuis te blijven, niet naar buiten te gaan en uit de buurt van ramen en open ruimtes te blijven, aldus het ministerie op X.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als de hoogste leider van Iran. Daarnaast veroordeelde Pyongyang de "illegale" aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben woensdag een flatgebouw in het centrum van Beiroet getroffen, aldus de Libanese staatsmedia. Het is nog onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd op de aanval.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
10 uur geleden