Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden betogers lopen mee met klimaatmars door Rotterdam

Duizenden betogers lopen mee met klimaatmars door Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Duizenden klimaatbetogers zijn zondagmiddag begonnen aan een klimaatmars door Rotterdam vanaf de Binnenrotte. Na een kort podiumprogramma op het plein voor de Markthal vertrokken de klimaatbetogers rond 13.45 uur voor een tocht door het centrum van de Maasstad.

De route gaat onder meer via de Blaak, de Coolsingel en het Hofplein, om weer op de beginplaats te eindigen. Daar wordt de dag afgesloten met een aantal sprekers en muziek.

Met meerdere bandjes en muzikanten in de optocht en langs de route zit de sfeer er goed in. Met spandoeken en borden vragen de demonstranten aandacht voor onder meer een beter klimaatbeleid en een groenere levensstijl. "Wat gaat het worden, uitsterven of leven?", "Het is tijd voor daadkrachtig klimaatbeleid", "Deze weg loopt dood" en "Opa's en oma's, eet vegan!" valt er zoal te lezen. Een vader die samen met zijn zoon meeloopt draagt een groot bord met: "Mooiste vaderdagcadeau? Een leefbare aarde voor mijn kind."

Geen woorden maar daden

De organisaties achter de betoging willen "geen woorden maar daden" om de opwarming van de aarde te beperken. Nederland staat nu stil, vinden ze. "Kolencentrales blijven open en deadlines uit de Urgenda-klimaatzaak worden niet gehaald, terwijl de klimaatcrisis aan de orde van de dag is met wereldwijd overstromingen, bosbranden en hongersnoden."

Ook leggen ze een verband tussen de opwarming van de aarde en de oorlog in Oekraïne. "Fossiele brandstoffen zijn de aanjager van de klimaatcrisis, maar ook van oorlog, conflict en vervuiling. Door een kapot systeem lijken we als samenleving vast te zitten aan fossiele brandstoffen. En zo betalen we mee aan gruwelijke oorlogen, zoals nu in Oekraïne", zegt Faiza Oulahsen van Greenpeace.

Duurzaamheid

In Rotterdam moet volgens de organisatoren ook nog veel gebeuren op het gebied van duurzaamheid, zeker in de haven, waar bijvoorbeeld de invoer en raffinage van fossiele brandstoffen een grote bedrijfstak is.

Bij de zogeheten Klimaatcrisis Coalitie die het protest organiseert zijn onder meer Greenpeace, Oxfam Novib, vakbond FNV, Extinction Rebellion, Milieudefensie en Fridays for Future aangesloten. Aan de vorige klimaatmars, in Amsterdam, deden in november vorig jaar zo'n 40.000 mensen mee.

Meer uit Binnenland

Kabinet spreekt na oordeel VN-commissie niet van genocide in Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet mee in de conclusie van de onderzoekscommissie van de Verenigde Naties die stelt dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. In reactie op het rapport schrijft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in een Kamerbrief dat "Nederland in de regel terughoudend" is om de kwalificatie genocide te gebruiken. Hij vindt dat het uiteindelijk aan het Internationaal Gerechtshof (IGH) is om vast te stellen of er sprake is van een genocide.

6 minuten geleden
Hof doet op 6 november uitspraak in zaak tegen Staat om Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof doet op 6 november uitspraak in de zaak tegen de Nederlandse Staat, waarin organisaties eisen dat Nederland meer moet doen om een genocide in de Gazastrook te voorkomen. Eerder had het hof nog gezegd dat er 8 oktober een uitspraak zou komen.

1 uur geleden
Schoof verhoord in strafzaak van lekken verdachte ex-NCTV'er

ROTTERDAM (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is als getuige gehoord in een strafzaak tegen een voormalig medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die wordt verdacht van het doorspelen van staatsgeheimen aan Marokkaanse inlichtingendiensten. Schoof was voorheen hoofd van de NCTV.

2 uur geleden
Explosie van ruimterots boven Frankrijk was in Nederland te horen

DE BILT (ANP) - Toen begin 2023 een asteroïde uiteenviel in de lucht boven Frankrijk, was dat in Nederland te horen. Niet door mensen, maar wel door gevoelige detectoren. Die hebben het onhoorbare geluid opgepikt. Volgens het KNMI is het de eerste keer dat de ondergang van een asteroïde zo uitgebreid is gevolgd, van de ontdekking in de ruimte tot het bergen van brokstukken achteraf.

2 uur geleden
Meer zij-instromers in mbo, inspectie wil betere scholing

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen stappen vanuit andere beroepen over naar een baan als docent in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Het aantal zij-instromers is in tien jaar tijd verdubbeld tot ruim achthonderd per jaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs. Die is positief over de toename, maar oordeelt ook dat de scholing en begeleiding van mensen die vanuit ander werk in het mbo aan de slag gaan beter moeten.

2 uur geleden
Opnieuw ruim 2000 mensen in Ter Apel, vierde dwangsom voor COA

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben afgelopen nacht 2015 asielzoekers geslapen. Dat is boven de 2000 mensen, de grens van een dwangsom.

3 uur geleden
Amsterdam: geld vrij voor onder meer jeugdzorg en tegen armoede

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam maakt voor 2026 "forse bedragen vrij" voor onder meer jeugdzorg, de aanpak van armoede en dakloosheid, opvang en een goede verbinding over het IJ, het water tussen de binnenstad en stadsdeel Noord. Om dat te kunnen betalen, is onder meer een besparing voorzien op de eigen "ambtelijke organisatie". Dat maakte wethouder Hester van Buren (Financiën) donderdag bekend bij de presentatie van de Amsterdamse begroting van volgend jaar.

3 uur geleden