Duizenden betogers bij Gronings fakkelprotest tegen gaswinning
GRONINGEN (ANP) - Naar schatting zo'n 8000 tot 10.000 mensen hebben in Groningen meegelopen in een fakkeltocht tegen de gaswinning in de provincie. De gemeente is tevreden over het verloop van het protest, waarmee aandacht werd gevraagd voor de situatie van mensen die in het aardbevingsgebied wonen.
Het protest is georganiseerd naar aanleiding van het besluit van het kabinet om de gaswinning te verdubbelen. Ook de slechte organisatie omtrent de subsidie voor huiseigenaren om hun huizen te verstevigen of te verduurzamen speelt een rol. Maandag stonden duizenden mensen urenlang in (digitale) wachtrijen om een aanvraag voor 10.000 euro in te dienen en bovendien was het subsidiebudget te klein, al is vrijdag bekendgemaakt dat het kabinet 250 miljoen euro extra uittrekt voor de regeling.
De tocht begon om 20.00 uur op de Vismarkt en eindigde daar ook. Op borden en spandoeken van de betogers stonden teksten als 'Genoeg is genoeg' en 'Veenbrand is onblusbaar, respect is onbetaalbaar’. Langs de route toeterden tractors als steunbetuiging naar de demonstranten.
Compensatie
Volgens de organisatie wordt het tijd dat het kabinet de situatie in Groningen serieus neemt. "We krijgen veel te verduren als Groningers, maar wij horen ook bij Nederland. Daar willen we veiligheid en compensatie voor terug", zei organisator Chris Garrit.
De protestactie werd georganiseerd onder de leus ‘respect voor Groningen’ door de Groninger Bodem Beweging (GBB), het Groninger Gasberaad, voormalig nachtburgemeester Chris Garrit en SP-Kamerlid Sandra Beckerman. De massa scandeerde op aanvoering van acteur Marcel Hensema, die als spreekstalmeester fungeerde, de leus 'respect voor Groningen, respect voor Grunn'.
In 2018 waren bij een eerdere fakkeltocht tegen het gaswinningsbeleid ook al zo'n 10.000 mensen.
Meer uit Binnenland
MUIDERBERG (ANP) - Voormalig presentatrice en tv-persoonlijkheid Viola Holt is overleden. Ze stierf donderdagavond op 76-jarige leeftijd in haar woonplaats Muiderberg, heeft haar familie aan het ANP bekendgemaakt. Holt vierde haar grootste successen in de jaren 90 met het middagprogramma 5 Uur Show voor RTL 4.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De regionale zender RTV Noord heeft nog steeds last van een hack van zijn computersystemen. Ook vrijdag lukt het "met veel kunst-en-vliegwerk" om radio-uitzendingen te maken, maar het is nog niet mogelijk om reportages te laten horen, laat plaatsvervangend hoofdredacteur Cunera van Selm weten.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het Groningse Ter Apel is flink gedaald, maar het zijn er nog altijd meer dan de afgesproken grens van 2000. Daarom moet opvangorgaan COA weer een dwangsom van 50.000 euro betalen.
4 uur geledenMETEREN (ANP) - Het treinverkeer tussen Geldermalsen en Den Bosch is in de nacht van donderdag op vrijdag hersteld. De NS meldt dat de treinen vanaf 00.30 uur weer normaal rijden.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De FC Porto-supporters die donderdagavond rond 17.30 uur in Utrecht een bus vernielden, zijn weer vrijgelaten. De politie hield in totaal 73 mensen aan voor vernieling en openbare geweldpleging in een bus die onderweg was naar de Galgenwaard, het stadion van FC Utrecht. Zij moeten allemaal een boete van 290 euro betalen.
14 uur geledenENSCHEDE (ANP) - De Universiteit Twente schrapt per 1 januari de mogelijkheid om cum laude - "met lof" - te promoveren, vermeldt zij op haar website.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De details die naar buiten komen in de strafzaak tegen de Vlaardingse pleegouders zijn afschuwelijk en grijpen ons enorm aan. Dat laat pleegzorgorganisatie Enver in een verklaring weten. "We erkennen dat wij als organisatie de signalen niet op tijd hebben gezien en onvoldoende hebben ingegrepen."
15 uur geleden