Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden bedrijven in 'wachtrij' om overvol stroomnet

Duizenden bedrijven in 'wachtrij' om overvol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - In grote delen van Nederland is het elektriciteitsnet zo vol dat de komende jaren geen nieuwe bedrijven kunnen aansluiten op het net, meldt demissionair energieminister Rob Jetten. Volgens Netbeheer Nederland staan 6600 bedrijven nu al in de wachtrij: omdat het stroomnet het niet aan kan, moeten zij wachten met de vestiging of uitbreiding van hun bedrijf. Gelderland is een van de provincies waar de problemen het grootst zijn. Daar staan al 1500 bedrijven op de wachtlijst.

Hoe lang deze bedrijven moeten wachten, is "nogal afhankelijk van in welk gebied zij zijn gevestigd", aldus voorzitter Maarten Otto van Netbeheer Nederland. Het is dan ook niet in te schatten wat de economische schade is van het volle stroomnet. Jetten, die woensdag een reeks ingrepen aankondigde om de 'file' op het elektriciteitsnet te verminderen, wijst erop dat er ook grote verschillen zijn tussen bedrijven. Sommige willen zich nieuw vestigen of snel verduurzamen, maar er zijn ook bedrijven "die in 2029 hele grote investeringen in hun productie-installatie willen doen en nu al handdoekje hebben gelegd".

De krapte op het net raakt iedereen, erkent Otto. Niet alleen door de effecten, die in Gelderland, Flevoland en Utrecht over enkele jaren ook bij huishoudens voelbaar kunnen zijn, maar ook de oplossing. Het elektriciteitsnet moet veel slimmer worden gebruikt, maar belangrijker is de uitbreiding en verzwaring van het net. Daar werkt Netbeheer Nederland al aan, en zal de komende jaren alleen maar zichtbaarder worden. Zo moet er tot 2050 in totaal 100.000 kilometer aan elektriciteitskabels worden aangelegd. "Dat is tweeënhalf keer de wereld rond", onderstreept Otto.

Minimaal één op de drie straten gaat open, en er worden 50.000 elektriciteitshuisjes gebouwd. Bovengronds is 80 vierkante kilometer nodig voor infrastructuur, dezelfde oppervlakte als de stad Den Haag.

Meer uit Binnenland

Rapport: arbeidsuitbuiting nog hardnekkig probleem in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar werden iets meer mensen slachtoffer van mensenhandel in Nederland dan het jaar ervoor. Dat meldt het jaarlijkse rapport van de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen. Seksuele uitbuiting staat nog altijd bovenaan qua meldingen. De uitbuiting van arbeid steeg ook flink en blijft een "hardnekkige vorm van mensenhandel in Nederland", aldus het rapport.

2 uur geleden
Zeer grote brand in parkeergarage Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - In een parkeergarage van een flat aan de Theodoor van Hoytemastraat in Amsterdam Nieuw-West woedde in de nacht van donderdag op vrijdag een zeer grote brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.

2 uur geleden
Man neergestoken in Groningen, politie houdt verdachte aan

GRONINGEN (ANP) - Bij een steekincident in Groningen is in de nacht van donderdag op vrijdag een man gewond geraakt. Dat meldt de politie op X.

3 uur geleden
Websites bieden boek van verzetsheld in opspraak niet meer aan

DEN HAAG (ANP) - De biografie van Willem Wilbrink, de 99-jarige verzetsheld die recent in opspraak kwam, wordt donderdagavond niet meer te koop aangeboden op grote verkoopsites als Bol.com, Bruna en Amazon. Volgens de NOS is dit gedaan op verzoek van de uitgever, nadat de verhalen over zijn oorlogsverleden en zijn tijd in Dachau onwaarheden leken te bevatten. Uitgever White Elephant Media was donderdagavond onbereikbaar voor commentaar.

5 uur geleden
Meerdere aanhoudingen in Floradorp, onrust houdt aan

AMSTERDAM (ANP) - Het is nog altijd onrustig in Floradorp, een wijk in Amsterdam-Noord. De politie is daar sinds donderdagmiddag in en rond de Sneeuwbalweg aanwezig, omdat bewoners branden stichten op straat en de politie bekogelen. Rond 23.30 uur had de politie vijf mensen aangehouden voor verstoring van de openbare orde en openlijke geweldpleging. Vier van hen zijn minderjarig.

5 uur geleden
Meeste bewoners kunnen thuis slapen na gaslek Den Helder

DEN HELDER (ANP) - De meeste bewoners die donderdagavond hun huis uit moesten door een gaslek in een woonblok in Den Helder, kunnen 's nachts thuis slapen. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog niet klaar met het ventileren van de woningen. Sommige bewoners moeten de nacht in een hotel doorbrengen.

5 uur geleden
ME wederom ingezet in Amsterdamse wijk Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - De Mobiele Eenheid is voor de tweede dag op rij ingezet in Floradorp, een wijk in Amsterdam-Noord. Het is daar in en rondom de Sneeuwbalstraat onrustig door mensen die brandjes stoken en de politie bekogelen met onder meer vuurwerk en bierflesjes. Twee mensen zijn aangehouden.

11 uur geleden