Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duizenden actievoerders in bezet 'bruinkooldorp' bij Roermond

Duizenden actievoerders in bezet 'bruinkooldorp' bij Roermond

LÜTZERATH (ANP) - Het verzet groeit in het niet ver van Roermond gelegen Duitse ‘bruinkooldorp’ Lützerath, waar volgens de politie van het nabije Aken inmiddels zo'n tweeduizend activisten zijn. Nog meer actievoerders, ook uit Nederland, zijn op weg naar het dorp. Een woordvoerster van de Nederlandse activisten in Lützerath verwacht dat de komende week vijftig Nederlandse activisten zich tegen de aangekondigde ontruiming door de politie zullen verzetten.

Het 'spookdorp' Lützerath is al ruim twee jaar bezet om te verhinderen dat energieconcern RWE het dorp van de aardbodem wegvaagt om er bruinkool te kunnen winnen. De enorme bruinkoolmachine van RWE graaft momenteel al op meters van de dorpsrand. De activisten hebben er barricades opgeworpen. Nadat de politie had aangekondigd het dorp vanaf dinsdag te ontruimen, groeide het aantal activisten dat zich daartegen wil verzetten aanzienlijk. Het kwam al tot kleine confrontaties met de politie.

De klimaatactivisten hielden zondag een wandeling door het dorp, waaraan ook de in Duitsland vooraanstaande klimaatactivist Luisa Neubauer deelnam, meldt de Rheinische Post. Zoveel verzet tegen de sloop van het dorp hadden de politici volgens haar niet verwacht. "Je merkt dat de kracht van deze plek blijkbaar werd onderschat", zei ze onder meer.

Bussen

De activisten komen van heinde en verre onder meer met bussen. In Hamburg hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag een bus met vijftig actievoerders tegen voor een grondige controle, waarbij ook de bagage nauwgezet werd doorzocht. Na een oponthoud van drie uur konden de activisten hun reis naar het dorp voortzetten.

Voor de vanaf dinsdag geplande ontruiming van het dorp zet de politie naar eigen zeggen tot 2000 agenten in. Het Duitse blad Der Spiegel meldt zondag dat uit heel Duitsland agenten naar Lützerath worden gestuurd. De politie zal daarbij gebruikmaken van onder meer waterkanonnen, honden en paarden, aldus het blad.

Meer uit Buitenland

Door Frankrijk vrijgelaten Iraniër terug in thuisland

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse staatsburger Mahdieh Esfandiari is na vrijlating uit een Franse gevangenis teruggekeerd naar Iran, meldt de Iraanse staatstelevisie. Het nieuws komt een week nadat Iran twee Fransen liet gaan.

22 minuten geleden
Ye stelt optreden in Frankrijk tot nader order uit

MARSEILLE (ANP/RTR) - De Amerikaanse rapper Ye, ook bekend als Kanye West, stelt zijn optreden in Marseille tot nader order uit. De 48-jarige artiest schreef op X dat hij dit besluit had genomen "na lang nadenken en zorgvuldige overweging". Ye zou op 11 juni optreden in de Zuid-Franse havenstad.

2 uur geleden
WSJ: VS onderschepten 8 aan Iran gelinkte tankers sinds blokkade

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse marine-eenheden hebben sinds het begin van de blokkade van de Straat van Hormuz acht olietankers onderschept die Iraanse havens binnenvoeren of verlieten. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

3 uur geleden
Tien landen roepen op tot einde van vijandelijkheden in Libanon

OTTAWA (ANP) - In een gezamenlijke verklaring hebben Canada, Groot-Brittannië, Japan en zeven andere landen opgeroepen tot een "onmiddellijk einde aan de vijandelijkheden in Libanon". De landen maken zich "ernstige zorgen over de verslechterende humanitaire situatie en de crisis rond ontheemding in Libanon", aldus de verklaring die door Canada werd verspreid.

4 uur geleden
Gesanctioneerde tanker niet voorbij VS-blokkade Straat van Hormuz

SINGAPORE (ANP) - De door de Verenigde Staten gesanctioneerde tanker Rich Starry is woensdag teruggekeerd naar de Straat van Hormuz. Het schip had een dag eerder de Golf verlaten. Uit scheepvaartgegevens van de scheepvaartmonitor Kpler bleek dat het schip er niet in was geslaagd door een Amerikaanse blokkade te breken, die gericht is op schepen die Iraanse havens aandoen.

4 uur geleden
Leger VS doodt vier mensen bij aanval op vermoedelijke drugsboot

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vier mannen gedood bij een aanval op een vermoedelijk drugssmokkelschip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM).

5 uur geleden
Studie: AI-bots geven in helft gevallen misleidend medisch advies

LONDEN (ANP) - Door kunstmatige intelligentie (AI) aangedreven chatbots geven gebruikers in ongeveer de helft van de gevallen problematisch medisch advies. Dat blijkt uit een onderzoek naar de gezondheidsrisico's van door AI gegenereerde adviezen, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het medische tijdschrift BMJ Open.

5 uur geleden