
Duizenden actievoerders in bezet 'bruinkooldorp' bij Roermond
LÜTZERATH (ANP) - Het verzet groeit in het niet ver van Roermond gelegen Duitse ‘bruinkooldorp’ Lützerath, waar volgens de politie van het nabije Aken inmiddels zo'n tweeduizend activisten zijn. Nog meer actievoerders, ook uit Nederland, zijn op weg naar het dorp. Een woordvoerster van de Nederlandse activisten in Lützerath verwacht dat de komende week vijftig Nederlandse activisten zich tegen de aangekondigde ontruiming door de politie zullen verzetten.
Het 'spookdorp' Lützerath is al ruim twee jaar bezet om te verhinderen dat energieconcern RWE het dorp van de aardbodem wegvaagt om er bruinkool te kunnen winnen. De enorme bruinkoolmachine van RWE graaft momenteel al op meters van de dorpsrand. De activisten hebben er barricades opgeworpen. Nadat de politie had aangekondigd het dorp vanaf dinsdag te ontruimen, groeide het aantal activisten dat zich daartegen wil verzetten aanzienlijk. Het kwam al tot kleine confrontaties met de politie.
De klimaatactivisten hielden zondag een wandeling door het dorp, waaraan ook de in Duitsland vooraanstaande klimaatactivist Luisa Neubauer deelnam, meldt de Rheinische Post. Zoveel verzet tegen de sloop van het dorp hadden de politici volgens haar niet verwacht. "Je merkt dat de kracht van deze plek blijkbaar werd onderschat", zei ze onder meer.
Bussen
De activisten komen van heinde en verre onder meer met bussen. In Hamburg hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag een bus met vijftig actievoerders tegen voor een grondige controle, waarbij ook de bagage nauwgezet werd doorzocht. Na een oponthoud van drie uur konden de activisten hun reis naar het dorp voortzetten.
Voor de vanaf dinsdag geplande ontruiming van het dorp zet de politie naar eigen zeggen tot 2000 agenten in. Het Duitse blad Der Spiegel meldt zondag dat uit heel Duitsland agenten naar Lützerath worden gestuurd. De politie zal daarbij gebruikmaken van onder meer waterkanonnen, honden en paarden, aldus het blad.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een rechter in Los Angeles heeft immigratiedienst ICE verboden daar mensen zonder reden aan te houden voor ondervraging. Mensenrechtenorganisaties hadden een zaak aangespannen, omdat agenten van ICE zouden selecteren op onder meer huidskleur en spreektaal.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Een Palestijns-Amerikaanse man uit Florida is volgens zijn familie op de Westelijke Jordaanoever doodgeslagen door Israëlische kolonisten. Ook het Palestijnse persbureau WAFA bericht over het incident, op basis van medische bronnen in het gebied.
2 uur geledenKYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep zet een streep door een juridische deal met Khalid Sheikh Mohammed, die gezien wordt als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Volgens het hof stond de toenmalige minister van Defensie, Lloyd Austin, in zijn recht om de deal tegen te houden.
12 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in de Amerikaanse staat Texas om de schade te bekijken na de overstromingen van een week geleden. Trump en zijn vrouw Melania gaven hulpverleners de hand om ze te bedanken. Ook ontmoetten ze nabestaanden van de minstens 120 mensen die zijn omgekomen bij de ramp van 4 juli.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een uitgestelde conferentie van de Verenigde Naties om te werken aan een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen staat nu gepland voor 28 en 29 juli, aldus diplomaten. De conferentie werd vorige maand afgeblazen toen Israël een militaire aanval op Iran begon.
14 uur geledenGÉNÉRAC (ANP) - In de Zuid-Franse plaats Générac is een man overleden nadat hij gewond was geraakt bij het stierenrennen. De burgemeester van het plaatsje ten zuiden van Nîmes heeft dat bekendgemaakt.
15 uur geleden