Duizenden actievoerders in bezet 'bruinkooldorp' bij Roermond
LÜTZERATH (ANP) - Het verzet groeit in het niet ver van Roermond gelegen Duitse ‘bruinkooldorp’ Lützerath, waar volgens de politie van het nabije Aken inmiddels zo'n tweeduizend activisten zijn. Nog meer actievoerders, ook uit Nederland, zijn op weg naar het dorp. Een woordvoerster van de Nederlandse activisten in Lützerath verwacht dat de komende week vijftig Nederlandse activisten zich tegen de aangekondigde ontruiming door de politie zullen verzetten.
Het 'spookdorp' Lützerath is al ruim twee jaar bezet om te verhinderen dat energieconcern RWE het dorp van de aardbodem wegvaagt om er bruinkool te kunnen winnen. De enorme bruinkoolmachine van RWE graaft momenteel al op meters van de dorpsrand. De activisten hebben er barricades opgeworpen. Nadat de politie had aangekondigd het dorp vanaf dinsdag te ontruimen, groeide het aantal activisten dat zich daartegen wil verzetten aanzienlijk. Het kwam al tot kleine confrontaties met de politie.
De klimaatactivisten hielden zondag een wandeling door het dorp, waaraan ook de in Duitsland vooraanstaande klimaatactivist Luisa Neubauer deelnam, meldt de Rheinische Post. Zoveel verzet tegen de sloop van het dorp hadden de politici volgens haar niet verwacht. "Je merkt dat de kracht van deze plek blijkbaar werd onderschat", zei ze onder meer.
Bussen
De activisten komen van heinde en verre onder meer met bussen. In Hamburg hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag een bus met vijftig actievoerders tegen voor een grondige controle, waarbij ook de bagage nauwgezet werd doorzocht. Na een oponthoud van drie uur konden de activisten hun reis naar het dorp voortzetten.
Voor de vanaf dinsdag geplande ontruiming van het dorp zet de politie naar eigen zeggen tot 2000 agenten in. Het Duitse blad Der Spiegel meldt zondag dat uit heel Duitsland agenten naar Lützerath worden gestuurd. De politie zal daarbij gebruikmaken van onder meer waterkanonnen, honden en paarden, aldus het blad.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft de VS gewaarschuwd dat een aanval op het land zal leiden tot represailles. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement zal zo'n actie resulteren in vergeldingsaanvallen tegen Israël en Amerikaanse bases in de regio.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Inwoners van Teheran en andere Iraanse steden zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen het regime, ondanks harde repressie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
6 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
8 uur geledenWASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.
8 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.
9 uur geleden