Duitsland wil Nederland meteen weer helpen met corona
MUNSTER (ANP) - Als het nodig is, bijvoorbeeld omdat zich een tweede coronagolf aandient, zal Duitsland geen moment aarzelen om Nederland opnieuw te helpen met de opvang van coronapatiënten. Omgekeerd zal Nederland Duitsland zonder uitstel helpen als de gelegenheid zich voordoet.
Dat hebben minister Martin van Rijn van Medische Zorg en zijn Duitse ambtgenoot Karl-Josef Laumann van Noordrijn-Westfalen elkaar maandag in het Duitse Münster beloofd. De Nederlandse regering liet maandag duizenden nieuwe haringen uitdelen op het terrein van de Universiteitskliniek in Münster als "grote dank" voor de opvang van 58 Nederlandse coronapatiënten op de ic-afdelingen van Duitse ziekenhuizen.
Het was maandag precies tien weken geleden dat de eerste Nederlandse patiënten in Duitsland werden opgevangen. "Negen Nederlanders zijn helaas overleden. De anderen zijn weer thuis en het gaat beter met ze", vertelde Ernst Kuipers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg in de Duitse stad. "Het waren begin april donkere dagen. We hielden met het ergste rekening. Ik vergeet nooit meer wat de fantastische solidariteit van Duitsland toen voor ons betekende." Binnen een weekend was de Duitse assistentie geregeld, mede door onderlinge vriendschappen.
6000 ic-bedden
Noordrijn-Westfalen heeft ongeveer net zoveel inwoners als Nederland. Maar de deelstaat beschikt over 6000 ic-bedden. "We bereiden ons al tien jaar voor op ouder wordende inwoners die meer zorg nodig hebben. En aan het begin van de coronacrisis hebben we het aantal bedden nog fors uitgebreid, maar gelukkig waren al die bedden niet nodig", aldus Laumann. Intensivisten in Nederland willen er volgens Kuipers zeker 550 ic-bedden bij hebben.
"We zijn dankbaar", benadrukte Van Rijn. "Toen het echt nodig was, was er geen enkele drempel of bureaucratie. We zullen onze vriendschap en samenwerking uitbreiden om de gezondheidszorg aan beide zijden van de grens steeds verder te verbeteren."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ANWB waarschuwt voor files op de wegen naar en in Noord-Italië in de periode van de Olympische Spelen. Die beginnen volgende week vrijdag in Milaan en Cortina d'Ampezzo. De organisatie verwacht extra drukte en tijdelijke verkeersmaatregelen.
14 minuten geledenBREDA (ANP) - De 33-jarige Elias M. moet achttien jaar de cel in voor het aanranden en doden van een 75-jarige vrouw uit het Brabantse Halsteren. De rechtbank in Breda heeft hem ook veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. De opgelegde straf is iets lager dan de twintig jaar celstraf en tbs die het Openbaar Ministerie had geëist.
20 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag in de rechtbank in Den Bosch celstraffen van acht tot zestien jaar geëist tegen drie mannen die terechtstaan voor een explosie bij een woning in het Brabantse Nieuwkuijk. Door de aanslag in de nacht van 15 op 16 november 2024 raakte een 50-jarige vrouw zwaargewond. Haar rechterbeen is geamputeerd. Ook aan haar linkerbeen liep ze zwaar letsel op.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Donald Trump doelde met zijn uitspraken over niet-Amerikaanse NAVO-militairen die zouden zijn weggebleven van de frontlinie tijdens de oorlog in Afghanistan niet op Nederlandse militairen. Dat zei de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo maandag op X.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag valt waarschijnlijk veel sneeuw in het noorden van het land. In Groningen kan het pak sneeuw op sommige plekken 10 centimeter dik worden, in andere gebieden zo'n 3 tot 8 centimeter, verwacht het KNMI.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Publieke omroepen moeten samen met streamingdiensten series kunnen maken, stelt Tweede Kamerlid Mohammed Mohandis (GroenLinks-PvdA). Het is volgens Mohandis nu nog onduidelijk of omroepen die samenwerking mogen aangaan, of dat dit het dienstbaarheidsverbod schendt. Hij wil dat dit wordt opgehelderd.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Vorig jaar hebben iets minder patiënten een donororgaan ontvangen dan in 2024. Volgens de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS) zijn in 2025 1480 orgaantransplantaties uitgevoerd, een afname van circa 7 procent ten opzichte van een jaar eerder. Toen waren het er 1588. Ondanks de lichte daling "ziet de NTS een stijgende trend op de lange termijn", stelt de stichting in een toelichting op de jaarcijfers.
10 uur geleden