Duitsland wil miljarden steken in geavanceerde chipontwikkeling
BERLIJN (ANP) - Duitsland wil miljarden euro's steken in nieuwe investeringen in de chipindustrie in het land. Het is de bedoeling dat chipbedrijven met de nieuwe subsidies geavanceerde productielocaties kunnen ontwikkelen die de huidige technologie "aanzienlijk overtreffen", zegt een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken.
Twee ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat de subsidies bij elkaar naar verwachting op ongeveer 2 miljard euro zullen uitkomen. Het ministerie noemt geen bedrag, maar meldt dat het een "laag enkelcijferig bedrag in de miljarden euro's" zal zijn. Met het geld moeten tien tot vijftien uiteenlopende projecten worden gefinancierd.
Duitsland heeft op het gebied van chips onlangs meerdere tegenslagen te verwerken gekregen. Zo meldde de Amerikaanse chipfabrikant Intel in september de bouw van een fabriek in Duitsland uit te stellen. Die fabriek in Maagdenburg, ten zuidwesten van Berlijn, moest ongeveer 30 miljard euro kosten. De Duitse regering had zo'n 10 miljard euro aan subsidies voor het project beloofd.
Verkiezingen
Ook heeft Duitsland de bouw van een chipfabriek in Dresden gesteund met 5 miljard euro. Onder meer de Nederlandse chipmaker NXP investeert in die fabriek, die vanaf 2027 voor meerdere bedrijven chips moet produceren.
Eerder deze maand riep het Duitse ministerie chipbedrijven al op om nieuwe subsidieaanvragen in te dienen. Maar voor chipbedrijven is het onzeker of ze het gevraagde geld krijgen, aangezien in februari verkiezingen gepland staan en de nieuwe regering de plannen kan veranderen.
De EU wil graag dat meer chips worden geproduceerd in Europa om zo minder afhankelijk te zijn van landen als de Verenigde Staten en China. Vorig jaar ging een Europese wet in die de chipsector in de EU moet helpen groeien. Met de zogeheten Chips Act wil de EU in 2030 zijn marktaandeel in de chipproductie vergroten naar 20 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse overheid heeft zijn steun van zo'n 1,2 miljard dollar (ongeveer 1 miljard euro) aan het olie- en gasconcern TotalEnergies voor het omstreden project in Mozambique voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ingetrokken. Deze zomer zei het bedrijf het werk aan het project te willen hervatten, nadat dat in 2021 werd stilgelegd na een aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft Unibet een boete van 4 miljoen euro opgelegd, omdat de gokaanbieder te weinig deed om gokverslaving tegen te gaan. In alle onderzochte spelersdossiers tussen juli 2022 en 2024 schoot Unibet, onderdeel van Optdeck Service Limited, volgens de toezichthouder tekort.
2 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Tesla heeft een nieuw verkooprecord gevestigd in Noorwegen. Nog nooit verkocht een merk in het land zoveel auto's als het bedrijf van Elon Musk dit jaar, met ook nog een maand te gaan. Tesla profiteerde in november met een verdrievoudiging van de verkoop van een aanstaande belastingverhoging.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chipmachinemaker ASML is verreweg de grootste investeerder in onderzoek en ontwikkeling (R&D) in Nederland. Maar een groot deel van de uitgaven hieraan in ons land komt slechts van een handvol bedrijven, meldt onderzoeksinstituut TNO.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.
5 uur geleden