Duitsland wil miljarden steken in geavanceerde chipontwikkeling
BERLIJN (ANP) - Duitsland wil miljarden euro's steken in nieuwe investeringen in de chipindustrie in het land. Het is de bedoeling dat chipbedrijven met de nieuwe subsidies geavanceerde productielocaties kunnen ontwikkelen die de huidige technologie "aanzienlijk overtreffen", zegt een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken.
Twee ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat de subsidies bij elkaar naar verwachting op ongeveer 2 miljard euro zullen uitkomen. Het ministerie noemt geen bedrag, maar meldt dat het een "laag enkelcijferig bedrag in de miljarden euro's" zal zijn. Met het geld moeten tien tot vijftien uiteenlopende projecten worden gefinancierd.
Duitsland heeft op het gebied van chips onlangs meerdere tegenslagen te verwerken gekregen. Zo meldde de Amerikaanse chipfabrikant Intel in september de bouw van een fabriek in Duitsland uit te stellen. Die fabriek in Maagdenburg, ten zuidwesten van Berlijn, moest ongeveer 30 miljard euro kosten. De Duitse regering had zo'n 10 miljard euro aan subsidies voor het project beloofd.
Verkiezingen
Ook heeft Duitsland de bouw van een chipfabriek in Dresden gesteund met 5 miljard euro. Onder meer de Nederlandse chipmaker NXP investeert in die fabriek, die vanaf 2027 voor meerdere bedrijven chips moet produceren.
Eerder deze maand riep het Duitse ministerie chipbedrijven al op om nieuwe subsidieaanvragen in te dienen. Maar voor chipbedrijven is het onzeker of ze het gevraagde geld krijgen, aangezien in februari verkiezingen gepland staan en de nieuwe regering de plannen kan veranderen.
De EU wil graag dat meer chips worden geproduceerd in Europa om zo minder afhankelijk te zijn van landen als de Verenigde Staten en China. Vorig jaar ging een Europese wet in die de chipsector in de EU moet helpen groeien. Met de zogeheten Chips Act wil de EU in 2030 zijn marktaandeel in de chipproductie vergroten naar 20 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hoorden woensdag tot de meest in het oog springende verliezers op de beurs in Amsterdam na nieuwe Amerikaanse dreigementen van importheffingen op Chinese chips. De VS dreigen in de loop van 2027 zo'n heffing aan China op te leggen, meldde het Amerikaanse handelsagentschap USTR dinsdag na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie. China hekelde die dreigementen woensdag en verklaarde maatregelen te zullen nemen als de VS doorgaat met zijn acties.
49 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olieconcern BP heeft een koper gevonden voor zijn motoroliemerk Castrol. De Amerikaanse investeerder Stonepeak Partners neemt een meerderheidsbelang van 65 procent in het smeermiddelenbedrijf over voor 6 miljard dollar, maakte BP bekend.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft woensdag laten weten dat het tegen het "willekeurig gebruik van tarieven" en de "onredelijke onderdrukking" van Chinese industrieƫn door de Verenigde Staten is. Met die opmerking reageerden de autoriteiten in Beijing op vragen van journalisten over Amerikaanse plannen om tarieven op Chinese chipimporten in te voeren.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud heeft woensdag voor het eerst een prijs van 4500 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. De goudprijs wordt de laatste tijd gestuwd door oplopende spanningen rond Venezuela en speculatie over verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten volgend jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste drie kwartalen van dit jaar 11 miljard euro hoger dan de inkomsten. Het overheidstekort is daarmee 9 miljard euro groter dan over dezelfde periode van 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciƫn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna de helft van alle supermarkten kun je op eerste kerstdag boodschappen doen. Op tweede kerstdag kunnen mensen die nog een snelle boodschap willen halen zelfs bij ongeveer 90 procent van de supermarkten terecht. Dat is vergelijkbaar met eerdere jaren, blijkt uit gegevens die het ANP heeft ontvangen van Openingstijden.nl.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming, die iets hoger ligt dan de voorlopige schatting. Bij de eerste berekening die op 30 oktober werd gemeld, kwam de groei uit op 0,4 procent.
3 uur geleden