Duitsland wil miljarden steken in geavanceerde chipontwikkeling
BERLIJN (ANP) - Duitsland wil miljarden euro's steken in nieuwe investeringen in de chipindustrie in het land. Het is de bedoeling dat chipbedrijven met de nieuwe subsidies geavanceerde productielocaties kunnen ontwikkelen die de huidige technologie "aanzienlijk overtreffen", zegt een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken.
Twee ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat de subsidies bij elkaar naar verwachting op ongeveer 2 miljard euro zullen uitkomen. Het ministerie noemt geen bedrag, maar meldt dat het een "laag enkelcijferig bedrag in de miljarden euro's" zal zijn. Met het geld moeten tien tot vijftien uiteenlopende projecten worden gefinancierd.
Duitsland heeft op het gebied van chips onlangs meerdere tegenslagen te verwerken gekregen. Zo meldde de Amerikaanse chipfabrikant Intel in september de bouw van een fabriek in Duitsland uit te stellen. Die fabriek in Maagdenburg, ten zuidwesten van Berlijn, moest ongeveer 30 miljard euro kosten. De Duitse regering had zo'n 10 miljard euro aan subsidies voor het project beloofd.
Verkiezingen
Ook heeft Duitsland de bouw van een chipfabriek in Dresden gesteund met 5 miljard euro. Onder meer de Nederlandse chipmaker NXP investeert in die fabriek, die vanaf 2027 voor meerdere bedrijven chips moet produceren.
Eerder deze maand riep het Duitse ministerie chipbedrijven al op om nieuwe subsidieaanvragen in te dienen. Maar voor chipbedrijven is het onzeker of ze het gevraagde geld krijgen, aangezien in februari verkiezingen gepland staan en de nieuwe regering de plannen kan veranderen.
De EU wil graag dat meer chips worden geproduceerd in Europa om zo minder afhankelijk te zijn van landen als de Verenigde Staten en China. Vorig jaar ging een Europese wet in die de chipsector in de EU moet helpen groeien. Met de zogeheten Chips Act wil de EU in 2030 zijn marktaandeel in de chipproductie vergroten naar 20 procent.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven attent op de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen flink omlaag door hoop op een doorbraak bij de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
6 uur geleden