
Duitsland wil associatieverdrag met Israël niet opzeggen
BRUSSEL (ANP) - Duitsland wil het associatieverdrag met Israël niet opzeggen. "We hebben goede betrekkingen met Israël nodig. Israël is de democratische rechtsstaat in het Midden-Oosten", zei de Duitse minister Johann Wadephul (Buitenlandse Zaken) maandag voor het begin van de vergadering van EU-ministers.
Tijdens die vergadering wordt het rapport besproken waarin wordt geconcludeerd dat er indicaties zijn dat Israël in Gaza mensenrechten schendt. Daarmee schendt Israël artikel 2 van het associatieverdrag tussen Israël en de EU.
"We hebben deze associatieovereenkomst nodig en mogen die op geen enkele manier in twijfel trekken", zei Wadepuhl. Duitsland wil zelfs niet dat er verder formeel over wordt gesproken.
'Onaanvaardbaar'
Met Israël moet worden afgesproken dat humanitaire hulp de mensen in Gaza bereikt, zei Wadepuhl. De humanitaire situatie in Gaza "is nog steeds onaanvaardbaar".
Voor de Franse minister Jean-Noël Barrot (Buitenlandse Zaken) staat na het onderzoek "onomstotelijk" vast dat Israël artikel 2 van het associatieverdrag schendt. Frankrijk wil maandag nog geen strafmaatregelen tegen Israël vastleggen. Op de volgende vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken moeten wel conclusies worden getrokken, zei Barrot.
Geloofwaardigheid
Zweden en Ierland willen dat EU-buitenlandchef Kaja Kallas met opties komt om maatregelen tegen Israël te nemen. Ierland is net als Spanje voor het opschorten van het verdrag, maar daar is binnen de EU niet de benodigde steun voor, zei de Ierse minister Simon Harris.
Er moeten wel acties en sancties komen, benadrukte hij. Als dat niet gebeurt, tast dat de geloofwaardigheid van de EU aan. "Waarom neem je anders een artikel over mensenrechten in een overeenkomst op. Het is een verplichting om dat na te leven."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Binnenlandse Zaken Yvette Cooper gaat de actiegroep Palestine Action verbieden op basis van antiterrorismewetten. Hierdoor wordt het een strafbaar feit om lid te zijn van de beweging. Leden van de pro-Palestijnse groep beschadigden vorige week twee Britse militaire vliegtuigen, uit protest tegen de steun van Londen aan Israël.
7 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft na een bloedige aanslag op een kerk in Damascus opgeroepen tot eenheid. Hij beloofde in een verklaring dat dag en nacht zal worden gewerkt om alle medeplichtigen op te sporen.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Witte Huis heeft bevestigd dat president Donald Trump afreist naar de NAVO-top in Den Haag. Trump had eerder al aangegeven dat hij zou gaan, maar daar was twijfel over ontstaan na de Amerikaanse aanvallen op Iran.
17 minuten geledenWENEN (ANP/DPA/AFP) - De topman van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) wil opheldering over de locatie van nucleair materiaal in Iran na Amerikaanse bombardementen. Directeur-generaal Rafael Grossi zei bij spoedoverleg in Wenen dat Iran een informatieplicht heeft richting zijn organisatie. Hij benadrukte ook dat een gevechtsstop nodig is om IAEA-teams in staat te stellen inspecties uit te voeren.
47 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije willen het achttiende sanctiepakket van de EU tegen Rusland niet steunen, stelt de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto. Ze willen het sanctiepakket blokkeren omdat ze het niet eens zijn met het EU-plan om de import van Russische energie fors af te bouwen.
47 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Londen aangekomen. Hij spreekt daar met onder meer de Britse premier Keir Starmer over de verdediging van Oekraïne en over de manier waarop extra druk op Rusland kan worden uitgeoefend.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft maandag de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi verwelkomd in Moskou. Voorafgaand aan een overleg tussen de twee bedankte Araqchi Poetin voor zijn veroordeling van de Amerikaanse aanvallen op Iran. Hij zei dat Rusland aan "de goede kant van de geschiedenis" staat.
2 uur geleden