
Duitsland wijst Pools verzoek om herstelbetalingen WOII af
WARSCHAU (ANP/AFP) - Duitsland heeft een verzoek van Polen afgewezen om herstelbetalingen van 1,3 biljoen euro te doen voor de Duitse wandaden in de Tweede Wereldoorlog. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte donderdag bekend dat het een formele afwijzing heeft ontvangen.
"Volgens de Duitse regering blijft de kwestie van herstelbetalingen en compensatie voor oorlogsverliezen gesloten en is het land niet van plan om onderhandelingen aan te gaan", zei het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring.
Het ministerie geeft aan dat het blijft "zoeken naar compensatie voor de Duitse agressie en bezetting in 1939-1945". Warschau maakte ook bekend dat het de Verenigde Naties om steun heeft gevraagd bij zijn pogingen om herstelbetalingen te ontvangen.
Conservatieve schatting
Polen vroeg Duitsland begin september formeel om compensatie voor alle schade die nazi-Duitsland in Polen heeft aangericht tijdens de Tweede Wereldoorlog. Die schade werd geschat op 1,3 biljoen euro. Voorzitter Jarosław Kaczynski van regeringspartij PiS zei destijds dat het om een conservatieve schatting ging en dat het bedrag nog verder kon oplopen. Sinds de partij in 2015 aan de macht kwam heeft ze Duitsland vaker opgeroepen aan de "morele plicht" te voldoen.
Duitsland gaf eerder al aan het Poolse verzoek te verwerpen. Volgens Berlijn heeft Polen dergelijke eisen formeel naast zich neergelegd met een akkoord uit 1953.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Iraanse machthebbers waren volledig verrast door de grote Israëlische aanval donderdagnacht op het land. Ze hielden rekening met een aanval, maar niet dat die zou komen voor gepland overleg met de Verenigde Staten over het Iraanse atoomprogramma op zondag. Dat schrijft The New York Times op basis van gesprekken met zes hoge Iraanse regeringsvertegenwoordigers en twee leden van de Revolutionaire Garde.
22 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische luchtmacht zegt in de nacht van vrijdag op zaterdag met tientallen gevechtsvliegtuigen aanvallen te hebben uitgevoerd op doelen in en rond de Iraanse hoofdstad Teheran. Het was de bedoeling de Iraanse luchtverdediging in het gebied "te ontmantelen" zodat die geen bedreiging meer vormt voor Israëlische vliegtuigen, zei een woordvoerder van de luchtmacht.
1 uur geledenAHMEDABAD (ANP/AFP) - Het voorlopige dodental van het vliegtuigongeluk donderdag in de Indiase stad Ahmedabad is opgelopen tot 279. Dat heeft een politiebron zaterdag tegen persbureau AFP gezegd. Eerder waren zeker 265 doden geteld. Het exacte aantal slachtoffers kan pas na DNA-onderzoek worden vastgesteld.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Zeker vier mensen zijn omgekomen door nachtelijke Iraanse raketaanvallen op Israël, melden Israëlische media op basis van hulpverleners. Ook raakten minstens zeventig mensen gewond. Volgens The Times of Israel vielen drie doden in de stad Risjon Letsion, 20 kilometer ten zuidoosten van Tel Aviv. In Tel Aviv overleed een vrouw, aldus The Jerusalem Post.
2 uur geledenTEL AVIV/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft zaterdagochtend opnieuw tientallen raketten afgevuurd op Israël. "In verschillende delen van het land zijn waarschuwingen afgegeven na raketlanceringen vanuit Iran richting Israëlisch grondgebied", meldde het Israëlische leger op X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Kim Sajet, de directeur van de National Portrait Gallery in Washington, stapt op. Dat meldt onder meer The New York Times op basis van een verklaring van Sajet in een interne e-mail van het Smithsonian, het instituut dat toezicht houdt op het museum. Eind mei deelde president Donald Trump dat hij Sajet wilde ontslaan, omdat hij haar om haar progressieve diversiteitsbeleid niet geschikt vond voor de functie.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in een videoboodschap Iran meegedeeld dat er meer aanvallen zullen volgen. "Er komt meer aan. Het regime weet niet wat hem getroffen heeft, of wat hem nog zal treffen. Ze zijn nog nooit zo zwak geweest", zei Netanyahu.
8 uur geleden