Duitsland wijst EU-begroting van Von der Leyen af
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland gaat niet akkoord met het voorstel van Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting. Von der Leyen wil een begroting voor 2028-2034 van 2000 miljard euro. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van het huidige financiële plan van 1200 miljard euro, dat loopt tot 2027.
"Een ingrijpende verhoging van het EU-budget is onaanvaardbaar in een tijd waarin alle lidstaten aanzienlijke inspanningen leveren om hun nationale begrotingen op orde te brengen", zegt een woordvoerder van de Duitse regering in een verklaring. "Wij zullen het voorstel van de Commissie dan ook niet kunnen accepteren." Duitsland levert, als grootste economie in Europa, de grootste bijdrage aan de Europese begroting. De Duitsers gaan ook niet akkoord met de voorgestelde extra belasting voor bedrijven.
Ook Nederland is tegen de verhoging. Volgens Von der Leyen is het geld nodig voor defensie, grensbewaking en de economie. Ook wil zij 100 miljard euro vrijmaken voor steun aan Oekraïne. De financiering voor landbouw, traditioneel een van de grootste uitgavenposten van de EU, gaat juist omlaag.
De Hongaarse premier Viktor Orbán noemt het voorstel onrechtvaardig en niet eens geschikt als basis voor onderhandelingen. "Oekraïne krijgt er fors meer geld bij, maar dat gaat ten koste van de Europese boeren", zei hij.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en cryptomunten leiden tot risico's op bubbelvorming, waarbij er enorme pieken kunnen ontstaan in bepaalde beleggingen, maar er ook weer scherpe prijsdalingen optreden. Dat zegt president Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) in een interview met het Duitse persbureau dpa.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese tak van chipproducent Nexperia heeft voldoende voorraden aan zogeheten wafers om aan orders van klanten te kunnen voldoen. Dat meldt Nexperia China op zijn WeChat-account. Vrijdag werd nog bekend dat het Nederlandse Nexperia, met zijn hoofdkantoor in Nijmegen, sinds 26 oktober de leveringen van wafers aan de Chinese assemblagefabriek heeft opgeschort. Wafers worden gebruikt voor de productie van computerchips.
16 uur geledenWENEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat de productie in december naar verwachting verder verhogen bij de vergadering die zondag plaatsvindt. Volgens persbureau Bloomberg gaat het dan opnieuw om een verhoging van de productie met 137.000 vaten per dag. In oktober en november werd de productie ook al met een vergelijkbare hoeveelheid verhoogd.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldt het Witte Huis. De koerswijziging van China is het resultaat van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week.
1 dag geledenBERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.
1 dag geledenGYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.
1 dag geleden