Duitsland vraagt om 'vergeving' voor bloedbad tijdens Spelen 1972
MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier heeft bij de herdenking van de terroristische aanslagen bij de Olympische Spelen van 1972 om vergeving gevraagd voor wat er is gebeurd. Hij gaf toe dat er vijftig jaar geleden veel fout is gegaan bij de gijzeling, die uiteindelijk zou leiden tot de dood van elf Israëlische atleten.
Steinmeier vindt dat Duitsland de Israëliërs onvoldoende beschermd heeft tijdens de Olympische Spelen en dat de politie fouten heeft gemaakt tijdens de gijzeling. Ook zou er "onwaardig" zijn omgegaan met de nabestaanden. "We kunnen niet herstellen wat er is gebeurd. Ik schaam me. Als staatshoofd vraag ik om vergeving."
Steinmeier is het eerste Duitse staatshoofd dat publiekelijk verantwoording aflegt voor het bloedbad. Bij de herdenking waren veel nabestaanden aanwezig, samen met de Israëlische president Isaac Herzog en de voorzitter van het Olympisch Comité Thomas Bach. De ceremonie werd gehouden op het militaire vliegveld Fürstenfeldbruck nabij München, waar de gijzeling tot een tragisch einde kwam.
Smartengeld
Nabestaanden van de slachtoffers dreigden het evenement te boycotten omdat ze van Duitsland smartengeld willen. Vorige week is een overeenkomst gesloten met de nabestaanden over een compensatie van 28 miljoen euro.
Op 5 september 1972 drongen acht Palestijnse terroristen het Israëlische onderkomen in het olympisch dorp binnen. Ze schoten twee sporters dood en namen negen leden van de ploeg in gijzeling. De Palestijnen eisten de vrijlating van tweehonderd Palestijnse gevangen in Israëlische cellen en wilden een vliegtuig. Bij de reddingsactie door speciale eenheden kwamen de negen gijzelaars, een agent en vijf terroristen om het leven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
47 minuten geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar Brown University na de dodelijke schietpartij eerder deze maand. Het ministerie van Onderwijs gaat onderzoeken of Brown de Clery Act heeft overtreden. De wet uit 1990 verplicht hogescholen en universiteiten die federale financiering ontvangen om bepaalde veiligheids- en beveiligingsprocedures na te leven.
5 uur geledenPALM BEACH (ANP) - "Misschien verkopen we het, misschien houden we het," zei de Amerikaanse president Donald Trump maandag over de olie die de VS recent hebben ingenomen voor de kust van Venezuela. Mogelijk kan de olie worden gebruikt om de strategische reserves van de VS aan te vullen, aldus Trump.
7 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.
8 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.
8 uur geleden