Duitsland vraagt om 'vergeving' voor bloedbad tijdens Spelen 1972
MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier heeft bij de herdenking van de terroristische aanslagen bij de Olympische Spelen van 1972 om vergeving gevraagd voor wat er is gebeurd. Hij gaf toe dat er vijftig jaar geleden veel fout is gegaan bij de gijzeling, die uiteindelijk zou leiden tot de dood van elf Israëlische atleten.
Steinmeier vindt dat Duitsland de Israëliërs onvoldoende beschermd heeft tijdens de Olympische Spelen en dat de politie fouten heeft gemaakt tijdens de gijzeling. Ook zou er "onwaardig" zijn omgegaan met de nabestaanden. "We kunnen niet herstellen wat er is gebeurd. Ik schaam me. Als staatshoofd vraag ik om vergeving."
Steinmeier is het eerste Duitse staatshoofd dat publiekelijk verantwoording aflegt voor het bloedbad. Bij de herdenking waren veel nabestaanden aanwezig, samen met de Israëlische president Isaac Herzog en de voorzitter van het Olympisch Comité Thomas Bach. De ceremonie werd gehouden op het militaire vliegveld Fürstenfeldbruck nabij München, waar de gijzeling tot een tragisch einde kwam.
Smartengeld
Nabestaanden van de slachtoffers dreigden het evenement te boycotten omdat ze van Duitsland smartengeld willen. Vorige week is een overeenkomst gesloten met de nabestaanden over een compensatie van 28 miljoen euro.
Op 5 september 1972 drongen acht Palestijnse terroristen het Israëlische onderkomen in het olympisch dorp binnen. Ze schoten twee sporters dood en namen negen leden van de ploeg in gijzeling. De Palestijnen eisten de vrijlating van tweehonderd Palestijnse gevangen in Israëlische cellen en wilden een vliegtuig. Bij de reddingsactie door speciale eenheden kwamen de negen gijzelaars, een agent en vijf terroristen om het leven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.
5 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.
8 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
12 uur geleden