Duitsland vervolgt Rus voor doorspelen informatie Europese raket
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitse aanklagers vervolgen een Russische wetenschapper voor het doorspelen van informatie over Europese draagraketten aan een Russische inlichtingendienst. De dienst had interesse in de Ariane-raketten die de Europese ruimtevaartorganisatie ESA gebruikt. Het is niet duidelijk hoe de man bij deze informatie kwam of wat zijn betrokkenheid was bij Ariane.
Ilnoer N. werkte als onderzoeksassistent aan een universiteit in Beieren. In de herfst van 2019 legde de Russische buitenlandse inlichtingendienst SVR contact met de wetenschapper, aldus de Duitse justitie. Hij had vervolgens meerdere ontmoetingen met medewerkers van de organisatie. N. werd afgelopen juni opgepakt op verdenking van spionage.
De Russische inlichtingendienst wilde volgens de Duitse aanklager meer te weten komen over de ontwikkelingsfases van de Ariane-draagraket en over het onderzoek van de man. Voor zijn medewerking kreeg de verdachte 2500 euro.
De Ariane is een raketfamilie die is ontwikkeld door het bedrijf ArianeGroup. De ESA zet de Ariane 5-raket in voor lanceringen. De volgende generatie, Ariane 6, moet een eerste vlucht maken in het eerste kwartaal van dit jaar.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht (ISF) voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld. Mogelijk kan een dergelijke vredesmacht volgende maand al worden ingezet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
5 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
6 uur geleden