Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland trekt troepen vanaf zomer terug uit Mali

Duitsland trekt troepen vanaf zomer terug uit Mali

BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland trekt zijn troepen vanaf volgend jaar zomer terug uit Mali, heeft de regering in Berlijn volgens bronnen besloten. De verwachting is dat alle Duitse soldaten het Afrikaanse land tegen mei 2024 hebben verlaten.

Duitsland heeft ongeveer duizend man gestationeerd in Mali, voornamelijk in de buurt van de noordelijke stad Gao. Hun belangrijkste taak daar is het verzamelen van inlichtingen voor de VN-vredesmissie MINUSMA. De activiteiten van de Duitse missie in Mali werden dit jaar al twee keer opgeschort door geschillen met de militaire junta in de hoofdstad Bamako en de komst van Russische huurlingen van de Wagner-groep in Gao.

Sommige andere Europese landen hebben hun terugtrekking al aangekondigd of voltooid. Frankrijk deed dat eerder al en vorige week maakte het Verenigd Koninkrijk bekend zijn driehonderd militairen die voor de VN-missie actief zijn naar huis te gaan halen, ook omdat samenwerking met de regering niet mogelijk bleek. Nederland levert volgens het ministerie van Defensie maximaal tien functionarissen van politie en de Koninklijke Marechaussee aan MINUSMA, naast enkele militaire stafofficieren.

Militaire en humanitaire hulp

De Nederlandse luitenant-generaal Kees Matthijssen kreeg een jaar geleden het commando over de VN-missie, die uit bijna 14.000 blauwhelmen bestaat. De internationale troepenmacht probeert sinds 2013 jihadisten in Mali te bestrijden en democratische instituties te versterken. Ook wordt humanitaire hulp geboden en trainen politieagenten hun Malinese collega’s.

Het instabiele land in de Sahel met zo'n 20 miljoen inwoners maakte sinds 2012 drie militaire staatsgrepen mee. Sinds de laatste staatsgreep in 2021 staat het land onder leiding van een pro-Russische militaire regering.

Nieuwe Franse strategie voor Afrika

Frankrijk is ondertussen bezig een nieuwe militaire strategie voor Afrika te ontwikkelen in overleg met landen als Niger, Tsjaad en Burkina Faso. De bedoeling is dat er een internationale missie in de Sahel-regio komt waarvan het Franse leger vanuit Niger de ruggengraat vormt.

Meer uit Buitenland

Astronauten Artemis II maken zich klaar voor terugkeer naar aarde

CAPE CANAVERAL (ANP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie maken zich klaar voor hun terugkeer naar de aarde. Ze zijn al meer dan halverwege de terugreis en landen naar verwachting in de nacht van vrijdag op zaterdag in zee, voor de kust van San Diego.

27 minuten geleden
Pentagon opnieuw teruggefloten om beknotten toegang journalisten

ARLINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie is opnieuw teruggefloten in een poging de mediatoegang tot het Pentagon in te perken. Eerder werden pogingen daartoe al gezien als ongrondwettelijk en had een rechter opgedragen enkele journalisten van The New York Times weer een accreditatie te verlenen.

32 minuten geleden
Rapper en hiphop-pionier Afrika Bambaataa (68) overleden

PHILADELPHIA (ANP) - Hiphop-pionier en rapper Afrika Bambaataa is donderdag overleden op 68-jarige leeftijd. Volgens entertainmentwebsite TMZ, die het nieuws als eerste meldde, overleed hij in Philadelphia aan de gevolgen van prostaatkanker. Zijn management heeft zijn overlijden bevestigd.

1 uur geleden
Slachtoffers Epstein keren zich tegen voorstel Melania Trump

WASHINGTON (ANP) - Slachtoffers van zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben zich tegen het voorstel van first lady Melania Trump gekeerd om in het Congres onder ede over hun ervaringen te vertellen. Dat meldt de BBC.

1 uur geleden
Advocaten Diddy: rechter maakte fout bij strafbepaling

NEW YORK (ANP/RTR) - Het advocatenteam van Sean 'Diddy' Combs heeft donderdag een verzoek ingediend om de rapper onmiddellijk vrij te laten. Volgens hen heeft rechter Arun Subramanian een fout gemaakt toen hij de rapper in juli veroordeelde tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden.

8 uur geleden
Volgende week gesprekken tussen Israël en Libanon in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon en Israël onderhandelen volgende week in Washington, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden naar verwachting gaan plaatsvinden op het ministerie.

10 uur geleden
Poetin kondigt bestand in Oekraïne aan met orthodox Pasen

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een staakt-het-vuren met Oekraïne aangekondigd tijdens het orthodoxe paasfeest. Dat vindt komend weekend plaats.

10 uur geleden