Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland trekt troepen vanaf zomer terug uit Mali

Duitsland trekt troepen vanaf zomer terug uit Mali

BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland trekt zijn troepen vanaf volgend jaar zomer terug uit Mali, heeft de regering in Berlijn volgens bronnen besloten. De verwachting is dat alle Duitse soldaten het Afrikaanse land tegen mei 2024 hebben verlaten.

Duitsland heeft ongeveer duizend man gestationeerd in Mali, voornamelijk in de buurt van de noordelijke stad Gao. Hun belangrijkste taak daar is het verzamelen van inlichtingen voor de VN-vredesmissie MINUSMA. De activiteiten van de Duitse missie in Mali werden dit jaar al twee keer opgeschort door geschillen met de militaire junta in de hoofdstad Bamako en de komst van Russische huurlingen van de Wagner-groep in Gao.

Sommige andere Europese landen hebben hun terugtrekking al aangekondigd of voltooid. Frankrijk deed dat eerder al en vorige week maakte het Verenigd Koninkrijk bekend zijn driehonderd militairen die voor de VN-missie actief zijn naar huis te gaan halen, ook omdat samenwerking met de regering niet mogelijk bleek. Nederland levert volgens het ministerie van Defensie maximaal tien functionarissen van politie en de Koninklijke Marechaussee aan MINUSMA, naast enkele militaire stafofficieren.

Militaire en humanitaire hulp

De Nederlandse luitenant-generaal Kees Matthijssen kreeg een jaar geleden het commando over de VN-missie, die uit bijna 14.000 blauwhelmen bestaat. De internationale troepenmacht probeert sinds 2013 jihadisten in Mali te bestrijden en democratische instituties te versterken. Ook wordt humanitaire hulp geboden en trainen politieagenten hun Malinese collega’s.

Het instabiele land in de Sahel met zo'n 20 miljoen inwoners maakte sinds 2012 drie militaire staatsgrepen mee. Sinds de laatste staatsgreep in 2021 staat het land onder leiding van een pro-Russische militaire regering.

Nieuwe Franse strategie voor Afrika

Frankrijk is ondertussen bezig een nieuwe militaire strategie voor Afrika te ontwikkelen in overleg met landen als Niger, Tsjaad en Burkina Faso. De bedoeling is dat er een internationale missie in de Sahel-regio komt waarvan het Franse leger vanuit Niger de ruggengraat vormt.

Meer uit Buitenland

Turkije roept Rusland op tot gedeeltelijk staakt-het-vuren

ASHGABAT (ANP/RTR) - Turkije heeft tegen Rusland gezegd dat een gedeeltelijk staakt-het-vuren in de oorlog met Oekraïne kan bijdragen aan het oplossen van het conflict. Dat bestand zou zich dan met name moeten richten op de gevechten rond kritieke energie-infrastructuur en havengebieden. De presidenten Erdogan en Poetin spraken elkaar in de marge van een top in Turkmenistan, waar ook Iran aanwezig is.

6 minuten geleden
Aanhangers van Narges Mohammadi: activiste weer opgepakt

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de prominente activiste Narges Mohammadi opnieuw opgepakt, zeggen haar aanhangers. De Nobelprijswinnaar zat sinds 2021 vast, maar werd een jaar geleden tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten wegens medische redenen.

8 minuten geleden
FT: versnelde toetreding Oekraïne tot EU onderdeel vredesplan

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan uiterlijk op 1 januari 2027 toetreden tot de Europese Unie, staat volgens bronnen in het recentste ontwerp van een vredesvoorstel voor Oekraïne. De regels voor EU-toetreding zouden daar speciaal voor worden aangepast, meldden bronnen die op de hoogte zijn van de inhoud van het document aan de Financial Times. Er wordt momenteel druk onderhandeld over een vredesplan, maar de inhoud ervan is niet bekend.

39 minuten geleden
Nummer twee NAVO: hulp Kyiv kan niet enkel van Noord-Europa komen

DEN HAAG (ANP) - Ook niet-Noord-Europese landen moeten over de brug komen met steun voor Oekraïne, vindt de nummer twee van de NAVO, Radmila Sjekerinska. Oekraïne kan het niet af met enkel de hulp van Nederland en wat andere vooral Noord-Europese landen, zegt de plaatsvervanger van NAVO-chef Mark Rutte.

1 uur geleden
Kremlin: alleen bestand bij vertrek Oekraïens leger uit Donbas

MOSKOU (ANP/RTR) - Kremlin-topadviseur Joeri Oesjakov zegt dat een bestand in Oekraïne alleen mogelijk is na het vertrek van Oekraïense troepen uit de Donbas, bericht de Russische krant Kommersant. Dit gebied in Oost-Oekraïne behoort volgens hem volledig bij Rusland.

3 uur geleden
CNN: VS overwegen zwaarste waarschuwing voor coronavaccins

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse voedsel- en medicijnwaakhond FDA overweegt coronavaccins te voorzien van een zogenoemde 'black box'-waarschuwing. Dat schrijft CNN op basis van ingewijden. Die meest prangende waarschuwing in het arsenaal van de FDA moet waarschuwen voor de gevolgen van medicatie waarvan de nadelen wellicht niet opwegen tegen de voordelen, zoals mogelijk levensbedreigende middelen.

3 uur geleden
Doden en gewonden door noodweer in Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door een storm in Gaza zijn zeker dertien doden en meerdere gewonden gevallen. Een deel van hen kwam om door instortende gebouwen en ten minste drie kinderen zijn overleden door onderkoeling, meldt het Palestijnse persbureau WAFA.

4 uur geleden