Duitsland stoot Japan van derde plaats grootste economie
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland is dit jaar de derde grootste economie ter wereld, in plaats van Japan. Dat komt naar voren uit nieuwe schattingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Japan verdwijnt daarmee na decennia uit de top drie. De Verenigde Staten blijven de grootste economie ter wereld, gevolgd door China.
Volgens het IMF zal het Japanse bruto binnenlands product (bbp), een maatstaf voor de omvang van de economie, dit jaar 4,2 biljoen dollar bedragen. Dat is omgerekend bijna 4000 miljard euro en iets minder dan vorig jaar. Maar de Duitse economie zal uitkomen op 4,4 biljoen dollar (ruim 4100 miljard euro). Het gemiddelde bbp per persoon in Duitsland wordt daarmee geraamd op bijna 50.000 euro, vergeleken met bijna 32.000 euro in Japan.
Dat Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland, Japan passeert komt vooral doordat de inflatie in de grootste economie van Europa veel hoger is dan die in Japan. Ook de waardedaling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar en de euro spelen een belangrijke rol.
Door de relatief lage inflatie in Japan in vergelijking met andere grote economieën heeft de Japanse centrale bank de rente niet verhoogd en ligt die in het land nog altijd op een zeer laag niveau. De centrale banken van de VS en Europa hebben de rentetarieven wel fors verhoogd in de strijd tegen de inflatie. Door die hogere rentetarieven staat de waarde van de Japanse munt onder druk.
Meer uit Financieel
BOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de wereldhandel is vooralsnog beperkt gebleven, meldt het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het instituut is de wereldhandel in maart, de eerste maand van de oorlog, met 2,1 procent afgenomen ten opzichte van de maand daarvoor.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met het opschorten van importtarieven voor bepaalde kunstmeststoffen voor de duur van een jaar. Dat voorstel deed de Europese Commissie in januari.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakcentrale VCP ziet oproepen van de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Coen van Oostrom aan het kabinet als steun voor het ultimatum dat de organisatie samen met vakbonden FNV en CNV had gesteld. De bonden eisen dat het kabinet voor komende maandag plannen voor een snellere stijging van de AOW-leeftijd en bezuinigingen op de WIA en WW van tafel haalt.
3 uur geleden