Duitsland stoot Japan van derde plaats grootste economie
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland is dit jaar de derde grootste economie ter wereld, in plaats van Japan. Dat komt naar voren uit nieuwe schattingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Japan verdwijnt daarmee na decennia uit de top drie. De Verenigde Staten blijven de grootste economie ter wereld, gevolgd door China.
Volgens het IMF zal het Japanse bruto binnenlands product (bbp), een maatstaf voor de omvang van de economie, dit jaar 4,2 biljoen dollar bedragen. Dat is omgerekend bijna 4000 miljard euro en iets minder dan vorig jaar. Maar de Duitse economie zal uitkomen op 4,4 biljoen dollar (ruim 4100 miljard euro). Het gemiddelde bbp per persoon in Duitsland wordt daarmee geraamd op bijna 50.000 euro, vergeleken met bijna 32.000 euro in Japan.
Dat Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland, Japan passeert komt vooral doordat de inflatie in de grootste economie van Europa veel hoger is dan die in Japan. Ook de waardedaling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar en de euro spelen een belangrijke rol.
Door de relatief lage inflatie in Japan in vergelijking met andere grote economieën heeft de Japanse centrale bank de rente niet verhoogd en ligt die in het land nog altijd op een zeer laag niveau. De centrale banken van de VS en Europa hebben de rentetarieven wel fors verhoogd in de strijd tegen de inflatie. Door die hogere rentetarieven staat de waarde van de Japanse munt onder druk.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
10 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
15 uur geleden