Duitsland steeds meer afhankelijk van Franse kernenergie
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Sinds Duitsland in april vorig jaar zijn laatste kerncentrales uitschakelde, moet het land steeds vaker terugvallen op de import van Franse kernenergie en het verstoken van fossiele brandstoffen. Dit werd de afgelopen weken extra duidelijk tijdens perioden met weinig wind, waardoor de productie van hernieuwbare energie flink tegenviel.
De Franse kerncentrales draaien ondertussen op volle toeren. Afgelopen vrijdag leverden ze bijna 50 gigawatt, ongeveer 20 procent meer dan het jaargemiddelde. Van deze productie wordt circa 3 gigawatt geëxporteerd naar Duitsland.
In aanloop naar de verkiezingen volgend jaar laait het debat over kernenergie in Duitsland opnieuw op. De verhoogde spanningen met Rusland hebben de nadruk op energiezekerheid verder aangescherpt. Kernenergie raakte in Europa uit de gratie door bezorgdheid over de veiligheid na de Japanse kernramp in Fukushima in 2011. Duitsland besloot daarop onmiddellijk zes kerncentrales te sluiten en het gebruik van de resterende kernreactoren geleidelijk af te bouwen. Het land kan ook niet meer beschikken over goedkoop gas uit Rusland.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.
21 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.
23 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na het stevige herstel op vrijdag, waarbij de Dow-Jonesindex een nieuw recordniveau wist te bereiken. Ook wordt uitgekeken naar het Amerikaanse banenrapport. De publicatie daarvan werd vorige week uitgesteld door de kortstondige sluiting van de Amerikaanse overheid. Het rapport komt nu woensdag. Aan het einde van de week komen ook nieuwe inflatiegegevens naar buiten. Beide cijfers spelen een belangrijk rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve.
43 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.
1 uur geledenLEUVEN (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft een belangrijke stap gezet om haar positie in de productie van chips te versterken. In het Belgische onderzoeksinstituut Imec is een testlijn geopend voor de productie van halfgeleiders. Daarin is 2,5 miljard euro geïnvesteerd door onder meer de EU, nationale overheden en de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse bedrijf Hims & Hers Health omdat die een namaakversie van de nieuwe afslankpil van het obesitasmiddel Wegovy van de Deense farmaceut heeft gemaakt. Volgens Novo Nordisk overtreedt Hims & Hers de Amerikaanse patentwetten met de namaakpil die dezelfde werkzame stof bevat als Wegovy.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland is aan zet om het conflict bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia op te lossen, heeft de nieuwe Chinese ambassadeur in Nederland Shen Bo gezegd in gesprek met het ANP. De Nederlandse regering greep eind september in en verbood de Chinese eigenaar grote veranderingen door te voeren. Ook werd de Chinese topman aan de zijlijn gezet door de ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam. Woensdag beslist de ondernemingskamer of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij het bedrijf.
3 uur geleden