Duitsland: praat over NAVO-behoeften en niet over 5 procent
BRUSSEL (ANP) - De Duitse minister Boris Pistorius (Defensie) praat liever over het voldoen aan de militaire behoeften van de NAVO in Europa, dan over het bereiken van 5 procent van de omvang van de economie aan defensie-uitgaven. Dat eerste is "veel belangrijker en duur genoeg", zei hij voor het begin van een vergadering van de EU-ministers van Defensie.
Militaire planners van de NAVO hebben vastgesteld wat ieder NAVO-land aan militaire slagkracht moet leveren om het bondgenootschap te kunnen verdedigen. Het benodigde materieel en personeel zou landen ongeveer 3,5 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) kosten, zeggen NAVO-bronnen.
Pistorius wil daaraan voldoen door het defensiebudget ieder jaar met 0,2 procent van het bbp te verhogen, liet hij in Brussel weten. In 2032 komt Duitsland dan uit op 3,5 procent. Dat is ook het tijdpad waarop NAVO-chef Mark Rutte mikt, verklapte premier Dick Schoof eerder.
NAVO-norm
"Als we dat doen in de tijd die we ervoor krijgen, dan is het op elke manier beter en waardevoller dan alleen maar praten over 3,5, 4 of 5 procent", zei Pistorius.
Op de NAVO-top volgende maand in Den Haag moet een nieuwe NAVO-norm worden vastgesteld. Rutte stelt voor toe te groeien naar 5 procent. Daarvan moet 3,5 procent aan defensie worden besteed en 1,5 procent aan ondersteunende zaken, zoals infrastructuur die de veiligheid ten goede komt. De huidige norm ligt op 2 procent.
Pistorius "weet zeker dat we niet alles kunnen doen met 3 procent", zei hij. "Maar laten we beginnen met het aanvullen van de NAVO-behoeften."
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, lijkt de gevangenis te mogen verlaten. Een rechtbank in Oslo heeft zijn voorarrest maandag met vier weken verlengd, maar hij mag dat wel thuis met een enkelband uitzitten. Dat melden Noorse media. De aanklager is in beroep gegaan tegen die beslissing.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Voor hulp aan Gazanen is 883,6 miljoen euro bijeengebracht, zo heeft de Europese Commissie maandag bekendgemaakt. Dat deed zij voor het begin van de tweede bijeenkomst van de Palestijnse Donorgroep (PDG) in Brussel. Onder meer Nederland heeft hier 5 miljoen aan bijgedragen, zei minister Tom Berendsen maandag bij aankomst in Brussel.
54 minuten geledenTANGER (ANP/AFP/RTR) - De bekende Marokkaanse journalist Ali Lmrabet is zondag gearresteerd op het vliegveld van Tanger, meldt zijn echtgenote aan persbureau AFP. Ook Reporters Without Borders (RSF) bericht over de arrestatie van de journalist, die zou worden beschuldigd van het verspreiden van valse informatie.
57 minuten geledenMANAMA (ANP/AFP/RTR) - Bahrein heeft verontwaardigd gereageerd op Iraanse aanvallen op doelen in de Golfstaat. Iran zegt daar doelen van de Amerikaanse strijdkrachten onder vuur te hebben genomen, maar volgens de krijgsmacht van Bahrein worden burgers aangevallen.
59 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een onderdeel van de Russische Federale Veiligheidsdienst (FSB) is maandag aan de EU-sanctielijst toegevoegd. "De FSB voert al jarenlang uiteenlopende kwaadwillige cyberactiviteiten uit die steeds ernstiger worden en gevolgen hebben voor de EU, haar lidstaten en internationale partners, met name Oekraïne", stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas in een verklaring.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - Japan is bezig met het opzetten van een centrale inlichtingendienst, om staatsgeheimen en belangrijke technologieën beter te kunnen beschermen. Dat meldt The New York Times. Het land krijgt daarbij hulp van andere overheden. Volgens de krant is Japan erg kwetsbaar voor spionage.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken roept Belgen op zich voor vertrek naar het buitenland online bij het ministerie te registreren. Aanleiding voor de oproep zijn de bosbranden in verschillende regio's in Europa, waaronder Spanje.
2 uur geleden