Duitsland overweegt onteigening Duitse bezittingen Rosneft
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse overheid overweegt om de activiteiten van de Russische olieproducent Rosneft in het land te onteigenen. Het advocatenkantoor van Rosneft in Duitsland bevestigde hierover eerder deze week op de hoogte te zijn gesteld door het Duitse ministerie van Economische Zaken. De advocaten van het Russische bedrijf verklaarden daarbij "alle maatregelen te nemen" om de rechten van de aandeelhouders te beschermen.
De Duitse tak van Rosneft werd in september 2022 al onder toezicht gesteld. Daarmee kwam onder meer de controle over drie raffinaderijen, waaronder de PCK-raffinaderij in Schwedt, in handen van de overheid. Die stap volgde op de invasie van Oekraïne door Rusland. Volgens de Duitse overheid werkte Rosneft namelijk niet mee aan het stopzetten van de import van Russische olie.
Duitsland bereidt zich nu voor op een mogelijke volledige nationalisatie van de Duitse activiteiten van Rosneft. Volgens het ministerie van Economische Zaken zou de exploitatie van de raffinaderijen namelijk in gevaar komen, omdat partners zouden opstappen als Rosneft de controle over de activiteiten zou terugkrijgen.
Hoger beroep Rosneft
In december spande Rosneft nog een zaak aan bij het Duitse Federale Constitutionele Hof tegen het beheer van de lokale dochterondernemingen door de regering. Het bedrijf gaat daarmee in hoger beroep na het verlies van een eerdere rechtszaak in maart vorig jaar.
De PCK-raffinaderij in Schwedt is een belangrijke brandstofbron voor Duitsland. Het is de op drie na grootste raffinaderij van het land, die goed is voor de levering van 90 procent van de brandstof aan hoofdstad Berlijn. Shell liet in december weten zijn belang van 37,5 procent in die Duitse raffinaderij te verkopen aan de Britse Prax-groep. Het olie- en gasconcern wilde al langer af van de aandelen. Twee jaar geleden had Shell hierover al een akkoord bereikt met de Oostenrijkse Alcmene-groep, maar Rosneft wilde niet aan de verkoop meewerken.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft de resultaten over de eerste helft van zijn boekjaar uitgesteld vanwege een onjuiste opgave van de omzet in die periode. Volgens de accountants van de uitgever van videogames als Assassin's Creed en Far Cry had het bedrijf de inkomsten uit een recent partnerschap ten onrechte al als omzet in de boeken gezet.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM noemt de vrijdag aangekondigde investeringsplannen van luchthaven Schiphol "essentieel" om passagiers goed te blijven bedienen. Tegelijkertijd houdt de luchtvaartmaatschappij, die Schiphol als thuisbasis heeft, zorgen over mogelijk oplopende kosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een uitzendkracht dertien jaar onafgebroken inhuren is te lang. Dat heeft de Hoge Raad vrijdag beslist in een zaak die was aangespannen door een werknemer die meermaals vroeg om een vast dienstverband. Het bedrijf waar hij als uitzendkracht werkte, weigerde dit. Dat het bedrijf zich beroept op de behoefte aan een 'flexibele schil', is volgens de hoogste Nederlandse rechter geen rechtvaardiging om een uitzendkracht zo lang in te lenen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam reageert geschrokken op de investeringsplannen van Schiphol. Die lijken vooral gericht op groei van de luchthaven, terwijl het stadsbestuur het liefst ziet dat er minder wordt gevlogen.
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - Kruidvat-moederbedrijf AS Watson krijgt mogelijk binnenkort een beursnotering, melden verschillende media. Het Hongkongse conglomeraat CK Hutchison overweegt de gezondheids- en schoonheidswinkelketen naar de beurs te brengen. AS Watson is ook de eigenaar van Trekpleister en ICI PARIS XL.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De belangenbehartigers voor huurders en woningcorporaties gaan samen pleiten voor regels die de huurstijging moeten beperken. Ze willen dat de huur voor sociale huurwoningen van corporaties jaarlijks met maximaal 4 procent mag stijgen. Dat moet wat corporatiekoepel Aedes en huurdersclub Woonbond betreft wettelijk worden vastgelegd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag flink lager geopend. De twijfel over de hoge waarderingen van de grote techbedrijven keerde weer terug na een negatieve ommezwaai op Wall Street. Donderdag leken de sterke kwartaalcijfers van AI-chipbedrijf Nvidia nog voor enige opluchting te zorgen. De resultaten van de belangrijke aanjager van de AI-opmars op de beurzen waren uiteindelijk niet voldoende om de zorgen over de hoge waarderingen en de forse AI-investeringen weg te nemen.
4 uur geleden