Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland overweegt onteigening Duitse bezittingen Rosneft

Duitsland overweegt onteigening Duitse bezittingen Rosneft

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse overheid overweegt om de activiteiten van de Russische olieproducent Rosneft in het land te onteigenen. Het advocatenkantoor van Rosneft in Duitsland bevestigde hierover eerder deze week op de hoogte te zijn gesteld door het Duitse ministerie van Economische Zaken. De advocaten van het Russische bedrijf verklaarden daarbij "alle maatregelen te nemen" om de rechten van de aandeelhouders te beschermen.

De Duitse tak van Rosneft werd in september 2022 al onder toezicht gesteld. Daarmee kwam onder meer de controle over drie raffinaderijen, waaronder de PCK-raffinaderij in Schwedt, in handen van de overheid. Die stap volgde op de invasie van Oekraïne door Rusland. Volgens de Duitse overheid werkte Rosneft namelijk niet mee aan het stopzetten van de import van Russische olie.

Duitsland bereidt zich nu voor op een mogelijke volledige nationalisatie van de Duitse activiteiten van Rosneft. Volgens het ministerie van Economische Zaken zou de exploitatie van de raffinaderijen namelijk in gevaar komen, omdat partners zouden opstappen als Rosneft de controle over de activiteiten zou terugkrijgen.

Hoger beroep Rosneft

In december spande Rosneft nog een zaak aan bij het Duitse Federale Constitutionele Hof tegen het beheer van de lokale dochterondernemingen door de regering. Het bedrijf gaat daarmee in hoger beroep na het verlies van een eerdere rechtszaak in maart vorig jaar.

De PCK-raffinaderij in Schwedt is een belangrijke brandstofbron voor Duitsland. Het is de op drie na grootste raffinaderij van het land, die goed is voor de levering van 90 procent van de brandstof aan hoofdstad Berlijn. Shell liet in december weten zijn belang van 37,5 procent in die Duitse raffinaderij te verkopen aan de Britse Prax-groep. Het olie- en gasconcern wilde al langer af van de aandelen. Twee jaar geleden had Shell hierover al een akkoord bereikt met de Oostenrijkse Alcmene-groep, maar Rosneft wilde niet aan de verkoop meewerken.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit opnieuw hoger om hoop op snel einde van oorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.

2 uur geleden
Wereldbank, IEA en IMF kondigen samenwerking aan om Iranoorlog

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.

3 uur geleden
Argentinië stelt belastingverhogingen uit om duurdere energie

BUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.

4 uur geleden
Peter Wennink: digitale veiligheid is hoeksteen van samenleving

DEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.

4 uur geleden
Lufthansa waarschuwt voor brandstoftekorten buiten Europa

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.

6 uur geleden
AEX sluit fors hoger na opmerkingen Trump over einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.

6 uur geleden
SpaceX dient aanvraag in voor beursnotering, zeggen bronnen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.

6 uur geleden