Duitsland komt met groot steunpakket bij stroomkosten industrie
BERLIJN (ANP/RTR/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse regering heeft donderdag een groot steunpakket gepresenteerd om de industrie de komende vijf jaar te helpen met hoge elektriciteitskosten. Daarbij gaat de belasting op stroom voor industriebedrijven sterk omlaag en krijgen energie-intensieve ondernemingen extra subsidie.
Het steunpakket is alleen al in 2024 goed voor een bedrag van 12 miljard euro. Met de maatregelen wil Berlijn de industrie helpen om internationaal beter de concurrentie aan te kunnen gaan. De Duitse industrie gaat gebukt onder hoge energiekosten en ook een zwakkere buitenlandse vraag. Dat zorgt voor flinke tegenwind voor de economie van Duitsland.
Door de oorlog in Oekraïne en het wegvallen van Russisch aardgas zijn de energiekosten in Duitsland hard gestegen. Inmiddels zijn ze wel gedaald, maar er wordt verwacht dat ze zeker tot 2027 op een verhoogd niveau blijven liggen. In dat jaar zouden grote offshore windprojecten in gebruik genomen worden, waardoor de prijzen dalen.
Onderhandelingen
Met name bedrijven in de chemie en staalindustrie worstelen met hoge energiekosten door het grote stroomverbruik. Het Duitse bedrijfsleven heeft geklaagd dat door die kosten de concurrentiepositie van Duitsland wordt ondermijnd.
Bondskanselier Olaf Scholz noemde het steunpakket "zeer goed nieuws". In de Duitse regeringscoalitie waren maandenlang onderhandelingen over hoe het steunpakket eruit zou moeten zien.
Minister van Economische Zaken Robert Habeck zei dat het belangrijk is dat concurrentiekracht van de industrie wordt gesteund. In Nederland is er juist een oproep om energiesubsidies voor grootverbruikers af te bouwen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
1 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
2 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
7 uur geleden