Duitsland komt met energiesteunpakket van 54 miljard euro
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland voert volgend jaar een plafond in voor gas- en elektriciteitsprijzen voor bedrijven en huishoudens. Daarmee probeert de grootste economie van Europa de gevolgen binnen de perken te houden van het wegvallen van gasleveranties door Rusland. Het pakket maatregelen, dat op 1 maart in werking moet treden, kost bij elkaar 54 miljard euro.
De subsidies zullen met terugwerkende kracht worden betaald voor januari en februari. Gasverbruikers zullen ook een eenmalige overheidssubsidie ontvangen voor december, zeiden regeringsfunctionarissen. Energiebedrijven zullen deels garant staan voor de kosten, via hogere belastingen op overwinsten die het gevolg zijn van de hogere energieprijzen. De extra belasting zal naar verluidt 2 miljard euro opleveren voor de Duitse schatkist. Veel bedrijven hebben gewaarschuwd dat de belasting, die met terugwerkende kracht tot september zal worden opgelegd, gevolgen kan hebben voor investeringen in de sector.
Duitsland is het epicentrum van de Europese energiecrisis. De sterke Duitse afhankelijkheid van Rusland werd pijnlijk duidelijk toen het Kremlin de gasleveringen verminderde. Dit was een vergelding voor de sancties tegen Moskou vanwege de oorlog in Oekraïne. De regering van bondskanselier Olaf Scholz heeft een reeks stappen ondernomen om gasleveringen veilig te stellen en zo de winter door te komen.
Voor particuliere huishoudens worden de gasprijzen beperkt tot 12 cent per kilowattuur voor 80 procent van het verbruik, op basis van het verbruik van vorig jaar. Voor industriële verbruikers wordt 70 procent van het gasverbruik gesubsidieerd. De elektriciteitsprijzen worden beperkt tot 40 cent per kilowattuur.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.
5 uur geledenURK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.
7 uur geleden